Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yaklaşan Nevruz öncesi sert uyarılar

11.03.2009 20:15
Yaklaşan Nevruz öncesi Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nin aldığı karar hem provokatörlere hem de çocukları olaylara katılıp polise taş atan ailelere mesaj olacak.
Çünkü mahkemenin aldığı karar gereği Diyarbakır'da geçen yıl yapılan izinsiz gösteride polise taş attıkları gerekçesiyle yargılanan 3 sanıktan biri 10 yıl, diğer ikisi ise 11'er yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen karar duruşmasına, tutuklu sanıklar F.A., T.Y. ve F.G. katıldı.

Sanıklar son savunmalarında, suçlamaları kabul etmeyerek, tahliye edilmelerini istedi.

İddia makamı mahkeme heyetini sunduğu mütalaasında, sanıkların terör örgütü PKK'nın çağrısı ve talimatı üzerine gerçekleştirilen basın açıklamasına katıldıklarını belirtti. Basın açıklamasının ardından terör örgütü ve elebaşı lehine sloganların atıldığı kaydedilen mütalaada, sanıklarında içerisinde bulunduğu grubun polise taşlı saldırı eyleminde bulunduğu dile getirdi.

Sanık avukatları, esas hakkındaki mütalaasına katılmadıklarını bildirdi.

Mahkeme heyeti sanıklardan T.Y. ve F.G.'nin TCK'nın "Terör örgütü üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek", 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet ve "Terör örgütünün propagandasını yapmak" suçlarından 11'er yıl 3'er ay hapis cezasına çarptırdı.

Diğer sanık F.A. ise TCK'nın "Terör örgütü üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek" ve 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet suçundan 10 yıl 5 ay hapis cezasıyla cezalandırıldı.


Kaynak:
Bu haber toplam 864 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri