Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Muhteşem Yüzyıl için harekete geçin

09.01.2011 16:41
Muhteşem sultanın büyüdüğü mahalleden, onun büyüdüğü evin önünden seslendi.

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Yalçın Topçu, özel bir televizyon kanalında yayınlanan ve Kanuni Sultan Süleyman'a hakaret edildiği öne sürülen ''Muhteşem Yüzyıl'' dizisinin tarihi ve sosyolojik bilgiden yoksun olduğunu ve hemen hemen bütün milletin vicdanını rahatsız ettiğini söyledi. Topçu, ''Bu diziyle alakaları RTÜK'ün ve ilgili yerlerin harekete geçmesini bekliyorum'' dedi.

Topçu, Trabzon Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu'nu makamında ziyaret ettikten sonra kent merkezinde bir süre gezerek Kanuni Sultan Süleyman'ın doğduğu Ortahisar Mahallesi'ndeki Kanuni Evi'ne geldi.

Burada Osmanlı ve Kanuni Sultan Süleyman'ı konu alan ''Muhteşem Yüzyıl'' dizisiyle ilgili basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Topçu, ''Tarihi bilgiden yoksun, sosyolojik hakikatten yoksun bir dizi ve bütün milletin hemen hemen vicdanını rahatsız etti. Bu vesileyle bu muhteşem sultanın büyüdüğü mahalleden, onun büyüdüğü evin önünden sesleniyorum. 'BizimRTÜKne işe yarar acaba' diyorum, milleti rahatsız eden hadiseler gösterilirken bu kurum ne iş yapar, bunun harekete geçmesi lazım. Milletin bu rahatsızlığına ilgililerin kulak vermesi lazım'' dedi.

Topçu, bu tip dizileri yapanların, tarihiyle, sosyolojisiyle, psikolojisiyle çok iyi araştırmalar yapıp bu işte yeterli, yetkin insanlardan oluşan bir kadro kurarak dizileri yapmaları gerektiğini belirterek, şöyle devam etti:

''Çala kalem, reytinge yönelik, bizim tarihimizin önemli şahsiyetlerini yıpratacak, alelade işler yapmamalıdırlar. Bunun için ben tekrar buradan bu diziyle alakalı RTÜK'ün ve ilgili yerlerin harekete geçmesini bekliyorum ve bu diziyi yapanlara da bir çağrıda bulunuyorum; siz doğru şeyler yaparsanız daha çok reyting alırsınız, illa yanlıştan mı reyting alacaksınız, yanlışlarınızdan vazgeçin, doğru şeyi yapın. Bu işlerin ehlisini bulun, tarihini, geçmişimizi bilen, bu insanların hayatıyla ilgili ciddi araştırmalar yapan insanları bulun ve yaptığınız işleri doğru yapın. Milletin vicdanıyla uğraşmayın, tarihimizi kirletmeyin, lekelemeyin.''

-''ÖZÜRÜ KABAHATLERİNDEN BÜYÜK''-

Topçu, söz konusu dizide Kanuni Sultan Süleyman ile ilgili somut hataların ne olduğunun sorulması üzerine de ''Doğrusu nerede var ki? Yani muhteşem Osmanlı, muhteşem Kanuni, hayatında en çok fetihler yapan bir hükümdar sanki dört duvar arasına, bir buçuk metre arasına sıkışmış gibi gösteriliyor. Bu hakikat mi, bu doğru mu? Bunun ne sosyolojik, ne tarihi bir hakikati var'' yanıtını verdi.

Ömrü fetihlerde geçen Kanuni'nin farklı kültürlerdeki insanlardan oluşan 24 milyon metrekare toprağa sahip bir hanedanlığa hükmettiğini ifade eden Topçu, ''Biz şimdi şu Anadolu coğrafyasında bin yıl bir ve beraber yaşamış insanlarla problemlerimizi gideremiyoruz. Kanuni, başka başka ırklardan, kanlardan, dinlerden 24 milyon metrekare toprak üzerindeki bir hanedanlığı yürütüyor, bir buçuk metreye sıkıştırmış kalmışlar. Ayıp böyle şeyler, çok ayıp. Bunu savunanlar ne diyor biliyor musunuz? 'Canım padişahlar bilmem ne yapmaz mıydı?' özürü kabahatlerinden büyük. Bir şey yapmaya çalışırken darmadağın oluyorlar'' diye konuştu.

Topçu, diziyle ilgili olarak ilk tepkiyi partisinin verdiğini, hukuki yollara başvurduğunu, demokratik tepkisini de ortaya koyduğunu belirtti.

BBPGenel BaşkanıYalçın Topçudaha sonra Trabzon Belediyesince Soğuksu Mahallesi'nde, Eski BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu anısına yaptırılan parkın açılışını gerçekleştirdi.  

Bu haber toplam 2000 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri