Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Çift başlı yargıya son verilsin

27.12.2010 11:35
Üç generalin Askeri Yüksek İdare Mah kemesine (AYİM) başvurmasıyla başlayan süreci değerlendiren Mazlumder Gaziantep Şube Başkanı Abdurrahim Çelik, yargıdaki çok başlılığa son verilmesini istedi.

Üç generalin Askeri Yüksek İdare Mah kemesine (AYİM) başvurmasıyla başlayan süreci değerlendiren Mazlumder Gaziantep Şube Başkanı Abdurrahim Çelik, yargıdaki çok başlılığa son verilmesini istedi.

AYİM ve Askeri Yargıtay'ın kaldırılmasını isteyen Çelik, “Silahlı Kuvvetler mensupları için ayrı bir yargı sisteminin doğurduğu olumsuz sonuçlar kamuoyunu uzun yıllardır meşgul ediyor. Askeri Yüksek İdare Mahkemesi’nin, (AYİM) “hükümeti ve Meclis’i ortadan kaldırma” suçlamasıyla yargılanan Tümgeneral Gürbüz Kaya, Jandarma Tümgeneral Halil Helvacıoğlu ve Tuğamiral Abdullah Gavremoğlu’nun terfi ettirilmesi gerektiğine karar vermesi yeni bir tartışmalı sürecin başlamasına neden olmuştur. Bu tartışmaların sona ermesi için, Türkiye artık yasalarını gelişmiş ülkelerle uyumlu hale getirmelidir. Atılacak ilk adımla da AYİM’e dokunulmalıdır” dedi.

İkili yapıya son verilmedikçe tartışmalı kararlar ve çifte standartların devam edeceğini vurgulayan Çelik, “Askerî Yüksek İdare Mahkemesi'nin (AYİM) kaldırılarak, asker kişilerin idareyle uyuşmazlıklarının sivillerde olduğu gibi adli yargı mercilerinde çözülmesini talep ediyoruz” diye konuştu. İngiltere, Hollanda, Fransa, Avusturya, Japonya ve Gine gibi ülkelerde askeri Yargıtay’ın bulunmadığını belirten Çelik, Almanya, Norveç, İsveç ve Danimarka'da da barışta askerî yargı’nın olmadığının altını çizdi.

Yargılama birliğinin sağlanması için ikili yapıya son vermekten başka yol olmadığını ifade eden Çelik, “AYİM ve Askeri Yargıtay'ın yeni Anayasa düzenlemeleriyle ortadan kaldırılmalı, bu işlevler sivil yüksek mahkemelere devredilmelidir. Hukuk düzeni olan bir ülkede bu tarz kurumların varlığı kabul edilemez” dedi.

Bu haber toplam 1662 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri