Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

'Yargıda Kadrolaşma'da 'Seyfi Dede' Etkisi

08.01.2012 12:01
CHP’nin yargıdaki kadrolaşması, adli yargıyı etkilemeye teşebbüs davasının iddianamesinden çıktı. Seyfi Oktay iddianamesinde yer alan bilgiler, CHP’nin yargıyı adeta ele geçirdiğini ortaya koydu.

Seyfi Oktay’ın evinden çıkan kahverengi ajandada, adli yargı ve yüksek yargıdan bir çok ismin atanması ile ilgili notlar bulundu.

AK Parti’yi, “yargıda kadrolaşmaya çalışmak”, yüksek yargıyı “AK Parti’nin ‘militan’ı olmak”la suçlayan Kemal Kılıçdaroğlu’nun partisi CHP’nin, yüksek yargıyı adeta arka bahçe haline getirdiği ortaya çıktı. CHP’li eski Adalet Bakanı Seyfi Oktay’ın sanığı olduğu Ergenekon lehine yargıyı etkileme soruşturması iddianamesinde yer alan belgeler, yargının CHP-SHP kadroları tarafından nasıl sömürüldüğünü ortaya koydu. Sanık Seyfi Oktay’ın Ankara Çankaya’daki ikametinden elde edilen deliller arasında 1995 yılına ait kahverenkli ajandanın içeriği ile alakalı olarak iddianameye yansıyan ayrıntılar dikkat çekti. Ajandada hakim, savcı, yazı işleri müdürü, zabıt katibi ve mübaşir gibi adliye personeli alımı için düzenlenen sınavlar ve bu personelin yer değişikliği atamaları ile ilgili referans notlarının olduğu öğrenildi. Bunların yanı sıra, tutuklu ya da hükümlü bulunan kişilerin cezaevi değişikliği ile ilgili referans notlarının da ajandada yer aldığı ortaya çıktı.

ÇUBUKLU İLÇE BAŞKANLIĞI: PARTİ ÇALIŞMALARIMIZDA OLUMLU KATKI SAĞLAR

Dava kapsamında hazırlanan iddianameye giren 14 ile numaralandırılmış delilin SHP Çubuk ilçe Başkanı A.G. ibareli mühürlü ve imzalı Adalet Bakanlığı’na hitaben yazılan doküman olduğu, içeriğinde “Adalet Komisyonu tarafından açılan ve yazılı imtihanı kazanarak sözlü imtihana girmeye hak kazanarak işe başlatılmaları ilçe genelindeki parti çalışmalarımızda bize olumlu katkıda bulunacaktır. Gerekli ilginizi bekler saygılar sunarım. 30. 12.1992” ibarelerinin olduğu ve dokümanın alt kısmında toplam 25 kişinin isimlerinin yazılı olduğu belirtildi.

ANKARA İL BAŞKANLIĞI 176 İSİM BELİRLEMİŞ

İddianamede 16’dan 19’a kadar numaralandırılmış “Sosyal Demokrat Halkçı Parti Ankara İl Başkanlığı” mühürlü 4 sayfadan oluşan bir başka belgenin “Adalet Bakanlığı Adliye Sınavını Kazanan Adaylar” başlığı ile başladığı; toplam 176 kişinin adı soyadı, aday no ve görevlerinin yazılı olduğu, bu şahısların isimlerinin yanına “+” işaretinin konulduğu, bu isimlerin SHP İl Başkanlığı, Yenimahalle, Kalecik, Çankaya, Mamak, Güdül, Kırıkkale, Altındağ ve Sincan ilçe Başkanlıkları tarafından referans olunduğunun belirtildiği, dokümanın sonunda el yazısı ile “Shp Ankara İl Başkanlığı Başkan Vekili Y.A.” ibaresinin yazılı olduğu ifade edildi.

Seyfi Oktay’dan ele geçirilmiş 6 ile numaralandırılmış belge için şöyle deniliyor: “M.K. Erzincan Milletvekili SHP Genel Sekreter Yardımcısı antetli kağıtta, ‘Adalet Bakanlığı Adliye Sınavı Yazılısını Kazananlar’ başlığı altında toplam (18) kişiye ait Ad- Soyad- Aday No- ve görevlerinin yazılı olduğu, karşılarında ‘+’ işaretlerinin konulduğu.” Yapılan incelemede bu kişilerin neredeyse tamamının yargı içerisinde faaliyet gösterdiği ifade ediliyor.

YARGITAY YOLU SEYFİ DEDE’DEN GEÇER

Yine aramada bulunan bir başka not kâğıdının içeriğinde de “M.C. Kızılca Hamam Savcısı İstem= Yargıtay Savcılığı, N.A. Kadıköy Savcısı(Gaziantep eski Başsavcısı) İstem= Kadıköy Başsavcı Yardımcılığı, A.A. (38XXX sicil) İstanbul Ümraniye Savcısı İstem= Mersin ya da Hatay, İ.Y. Adalet Müfettişi İstem= Ankara Hâkimliği” ibarelerinin yazılı olduğu, yine aynı el yazısı dokümanda bazı yargı mensuplarının isim, sicil ve görev yerlerinin yazılı olduğu vurgulandı.

Yeni Akit 

Bu haber toplam 2380 defa okunmuştur
ADALET OLMADIKÇA HER ŞEY BOŞ
yedidağınaslanı
Bu nedenle sadece bu kurum ayakta kalsa bir devlet yaşar aksi halde ordu güçlü olsa ekonomi güçlü olsa adalet olamasa devlet çöker.
08 Ocak 2012 Pazar 17:40
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri