Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yarın uçağa binecekler dikkat!

31.03.2012 18:56
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, uçuşlarda el bagajlarında sıvı kısıtlaması uygulamasından yarından itibaren başlayacağını bildirdi.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, yolcu güvenliği için el bagajında 1 Nisan 2012 tarihinden itibaren tüm uçuşlarda sıvı kısıtlaması uygulamasının başlayacağı belirtilerek, ''Evinizden tedbirli çıkın; el bagajınızı yeni kurala göre düzenleyin, hazırlıksız yakalanmayın'' uyarısında bulunuldu.

Açıklamada, uluslararası kurallara göre artık yarından itibaren tüm uçuşlarda el bagajında her yolcunun 1 litrelik ağzı kilitli poşet içerisinde her biri en fazla 100 mililitrelik kaplarda sıvı, jel, aerosol taşıyabileceği de vurgulanarak, bunun için 1 litrelik buzdolabı poşetlerinin kullanılabileceği kaydedildi. Açıklamada, check-in'e verilen bagajların bu sınırlamanın dışında bulunduğuna dikkat çekildi.

-Kısıtlamaya neler dahil?

Açıklamada, kısıtlamaya dahil sıvılar şöyle sıralandı:

-''Su, şurup, içki dahil her türlü sıvı,

-Kremler, losyonlar, yagˆlar (kozmetik yağlar dahil), parfümler,

-Maskara dahil her türlü makyaj malzemesi (katı halde olan rujlar hariç)

-Tras¸ köpükleri, deodorantlar,

-Diş macunu dahil her türlü macun kıvamındaki maddeler,

-Reçel, bal, yogˆurt, pekmez ve salça gibi tam katı halinde olmayan yiyecekler

-Kontak lens sıvıları

-Şampuanlar... vb''

-İstisnai durumlar

Reçete, sağlık raporu ve orijinal ambalajında olmak koşuluyla ilaçlar, bebek mamaları (bebeğin uçakta olması ve yolculuk süresince tüketebileceği miktar kadar) sıvı kısıtlaması dışında kalacak. Güvenlik görevlileri istisnai durumun belgelenmesini, ilacı, sıvıyı veya mamanın tadılmasına talep edebilecek.

-Gümrüksüz mağazadan alınan ürünler

Gümrüksüz mağazadan veya uçuş esnasında alınan ürünler görevli tarafından faturası ile birlikte özel pos¸ete konacak ve pos¸etin agˆzı yapıs¸tırılacak. Bu pos¸et ve ürüne ait fatura, güvenlik kontrol noktasında kontrol edildikten sonra uçağa alınacak.

Egˆer varıs¸ noktasında bas¸ka bir havaalanında aktarma yaparak gidecekse, son inilecek havaalanına kadar magˆazada veya uçakta verilen özel gümrüksüz alıs¸veris¸ torbası açılmayacak

Bu haber toplam 1896 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri