Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yaş Farkı Olan Evlilikler Takibe Alındı

14.10.2013 16:46
Bakan Çelik, aralarında yaş farkı bulunan evliliklerin sıkı takibe alındığını duyurdu.

Hükümet, yaş farkı fazla olduğu için sosyal güvenliğe uzun yıllar yük getiren evlilikleri yakın takibe aldı. Anlaşmalı evlilikler için formül arayışı sürerken, bunun için Sosyal Güvenlik Kanunu’nda değişiklik yapılması düşünülüyor.

İstismar edici açıkları kapatmayı amaçladıklarını söyleyen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik,“Kadın kesinlikle sırf maaşa konmak için geliyor. Şimdi bu alana yeni kurallar koyacağız”dedi.

KADININ GELİŞ NEDENİ BU

Türkiye’de birçok yaşlı insanın genç kadınla evlendiğini söyleyen Faruk Çelik, Hürriyet'in Ankara Temsilciliği'ne yaptığı ziyarette şunları söydei:

"Bunun yanlış olduğunu söylüyorum. Sosyal güvenliğe 70 yıllık yük getiriliyor. Bunu gördüğüm kişilere ‘böyle evlilikler yaparsanız Sosyal Güvenlik Kanunu’nda samimiyetle değişiklik yapacağım’ diyorum. 80 yaşında bir adam 40 yaşında birisiyle evlendi. Kadın 40 yıl daha yaşasa, 3 yaşında kızı olsa ve 20 sene evlenmese ona bakacağız. 60 sene banko devlete yük getirecek. Yaşlı adam öldükten sonra 60 sene onun maaşını vereceğiz. Böyle bir şey olmaz. Onun için geçmişe dönük 10 yıllık sigortalı olması yönünde ya da geleceğe dönük kural koyulabilir. Bu evliliklerde kadının geliş nedeni bu zaten"

HABERVAKTİM

Bu haber toplam 1568 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri