Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

YAŞ Mağdurları İlk Müjdeli Haberi Aldı!

23.04.2011 16:22
12 Mart muhtırası ve sonrasında TSK'dan ilişiği kesilen subay ve astsubaylarını haklarını geri vermek için çıkarılan yasa ilk olumlu sonuçlarını vermeye başladı.

Milli Savunma Bakanlığı'nın yolunu tutan YAŞ mağdurlarının başvuruları kabul ediliyor. MSB'nin internet sitesinde kimlik numaralarıyla başvurularıyla ilgili sorgulama yapan YAŞ mağdurları, dilekçelerine olumlu cevap verildiğini görünce büyük sevinç yaşadı.

TBMM'de kabul edilen yasayla birlikte Yüksek Askeri Şura(YAŞ) mağdurlarına haklarına geri alma imkanı doğdu. Yasaya göre, TSK ile ilişiği kesilenlerden kamuya geri dönmek isteyenler kamu kurum ve kuruluşlarında araştırmacı kadrosunda istihdam edilecek. Bu kişilere emsali subay ve astsubaylara ödenen maaş tutarında maaş ödenecek. Kanuna göre ilişikleri kesildiği tarihten itibaren geçen süreleri TSK'da geçmiş olarak kabul edilecek. Bu süreler karşılığında itibari hizmet süresi zammı verilecek. Fiili hizmet süresi zammı ile emekli keseneği yatırılmamış olanlara kesenekleri ilgili kurumları tarafından SGK'ya yatırılacak. astsubaylar kıdemli başçavuş, subaylar kıdemli albay rütbesinden emekli edilecek.
 

Emekli Binbaşı Şahin Akdoğan 28 Şubat sürecinde TSK ile ilişiği kesilen subaylar arasında. Yasa değişikliğinin ardından Milli Savunma Bakanlığı'na haklarının iadesi için dilekçe veren Akdoğan, olumlu cevap aldı. Yıllar sonra da olsa mağduriyetlerinin giderilmesinden memnuniyet duyduklarını söyleyen Akdoğan, “Gelinen nokta, Türkiye'deki dönüyümün, demokratikleşmenin en önemli göstergelerinden biridir” diyor. 28 Şubat süreüinde inançlarını yaşayan TSK personeli için adeta cadı avına çıkıldığını anlatan Akdoğan, “Kimseye kendisini savunması için hak bile tanınmadı. Bizi canımız kadar sevdiğimiz ünüformamızdan kopardılar” ifadelerini kullanıyor. Adaleti Savunanlar Derneği Onursal Başkanı Emekli Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi sie, “Şimdiye kadar bize ulaşan bilgi, başvuran arkadaşların dilekçelerine olumlu cevap verildiği yönünde. Sadece 12 Mart Muhtırasının ardından ilişiği kesilen bir personelin dilekçesine olumsuz cevap verilmiş. Fakat gerekçesi henüz açıklamadı” değerlendirmesinde bulundu.

12 Eylül darbesinin ardından ordudan çok sayıda subay ve astsubay "siyasi görüş" sebebiyle atılmıştı. Haklarında mahkumiyet kararı olmayan 153 teğmen, 216 üsteğmen, 26 yüzbaşı ve 2 yarbay toplam 397 subay ile 176 astsubayın ilişiği kesilmişti. 28 Subat süreci ise TSK'da inancını yaşamak isteyen askerler için tam bir kabus oldu. Eşinin kıyafeti veya namaz kıldığı gerekçesiyle çok sayıda subay ve astsubay ihraç edildi. 28 Şubat sürecinin başladığı 1996 yılı ile 2003 yılı arasında 900'ün üzerinde subay-astsubay "disiplinsizlik" bahanesiyle ordudan atıldı. 1990-2007 arasında YAŞ kararıyla atılan askerî personel sayısı ise bin 626 olarak tespit edildi. cevap verildiğini görünce büyük sevinç yaşadı.

Bu haber toplam 3800 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri