Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Çakmak gazı satana hapis

14.12.2010 00:34
Malatya Valiliği ve Malatya Emniyet Müdürlüğü tarafından ortaklaşa yürütülen çalışma çerçevesinde Malatya'da çakmak gazının 18 yaşından küçüklere satışı yasaklandı

Malatya Valiliği ve Malatya Emniyet Müdürlüğü tarafından ortaklaşa yürütülen çalışma çerçevesinde Malatya'da çakmak gazının 18 yaşından küçüklere satışı yasaklandı. Buna göre 18 yaşından küçüklere gaz satan kişi 143 lira para ve 6 aydan 1 yıla kadar hapis ile cezalandırılacak.

Malatya Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, son yıllarda yapılan araştırmalarda çocuk suçlarında önemli artışlar gözlendiği belirtildi. Çocuk suçlarının hem sayısal hem de nitelik yönünden artmasının korkutucu olduğu ifade edilen açıklamada, "Her geçen gün çocuklarımız için alınan bireysel ve hukuksal tedbirler karşısında çocuklarımız eğimlilik ve bağımlılık yönlerini kolaylıkla değiştirebilmekte, bağımlılık, tüm bu önlemler ve tedbirler karşısında adeta şekil değiştirerek karşı koymaya devam etmektedir." denildi.

Zamanının çoğunu sokakta geçiren çocukların madde bağımlısı olmaya yatkın oldukları anlatılan açıklamada, "Bununla birlikte madde bağımlılığı sokaktan çıkarak evlere, hatta okulları tehdit etmektedir. Kullanılan maddenin bağımlılık yapması, uyuşturucu özelliği, halüsinasyonlar görmeyi sağlaması, ortamdan uzaklaştırma, sarhoşluk hissi, bayılma, duygusal değişimler gibi pek çok özelliği ve ailenin ilgisizliği, arkadaş çevresinin katalizör etkisi ile çocuklar bu tehlikeli durumlarla karşılaşmaktadırlar. Kolay elde edilebilen bu maddelerin başında çakmak gazı, yapıştırıcılar, tiner ve birtakım uçucu maddeler in geldiği bilinmektedir. Ancak hukuksal ve sosyal olarak alınan bir takım önlemlerle, çocuklarımızın kısmen de olsa bu zararlı maddelere ulaşmalarının önü alınmaya çalışılmaktadır.. Bu sayede çoğu çocuğumuzun hayatlarının baharında yok olmalarının önlenerek toplumsal bilincin ve konu üzerinde hassasiyetin artması gerekmektedir." ifadeleri kullanıldı.

Emniyet güçlerinin çocukları dışarıdaki kötülüklerden korumak amacıyla çalışmalarını aralıksız sürdürüldüğü vurgulanan açıklamada, çakmak gazının yasaklanmasıyla ilgili şu ifadeler yer aldı: "Özellikle son günlerde çocuklarımız arasında yaygınlaşan ve bazı çocuklarımızın ölümü ile sonuçlanan çakmak gazı ve uçucu maddeleri çekme vakalarının ortadan kaldırılmasına yönelik olarak çıkarılan '5898 Sayılı Uçucu Maddelerin Zararlarından İnsan Sağlığının Korunmasına Dair Kanun' yürürlüğe girmiştir. Bu kanunda belirtilen maddelerden; çakmak gazı ve diğer uçucu zararlı maddelerin, 18 yaşından küçük çocuklara satılmasının önlenmesine yönelik olarak TCK.194 ve ayrıca Valilik Makamınca Kabahatler Kanunu, Emre Aykırı Davranış, 32-1. maddeleri çerçevesinde 18 yaş altına ve seyyar olarak sokakta kontrolsüz satılmasını önlemeye yönelik tedbirler ve sınırlamalar getirilmiştir. Ayrıca ilgili iş yerlerinin gerekli dikkat ve sorumluluğunun sağlanabilmesi için işyerlerine uyarı levhaları asılmış, ilgili kanun ve yönetmelikler hakkında bilgilendirici broşürler dağıtılmıştır. Çocuklarımız için ölümcül tehlike arz eden bu maddelerin, satışı ile ilgili olarak gerekli hassasiyeti ve sorumluluğu göstermeyen işyeri sahipleri ve sokak satıcıları hakkında gerekli yasal işlemler yaplacaktır."

CİHAN

Bu haber toplam 9864 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri