Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yaşar Nuri Öztürk'e RTÜK'ten Para Cezası

19.01.2013 13:19
Kemalist-ulusalcı dindarlığın kibir ve gurur abidesi olarak nam salan Yaşar Nuri Öztürk’ün ekran başında savurmayı alışkanlık haline getirdiği hakaret ve küfürleri pahalıya patladı.

Öztürk’ün Saba Tümer ile birlikte halkı irşad ederken sık sık başvurduğu düzeysiz ve argo ifadeleri karşısında nihayet harekete geçen RTÜK programı yayınlayan Show TV’ye 196 bin 207 lira ceza kesti.

RTÜK, Yaşar Nuri Öztürk’ün sürekli konuk olduğu Show TV’de yayınlanan “Saba Tümer ile Bugün” programına 196 bin 207 TL ceza verdi.

Üst Kurul cezaya gerekçe olarak Yaşar Nuri Öztürk’ün kendisini eleştirenlere, “onun bunun çocuğu” gibi ağır hakaretler içeren küfürlü cümleler kurmasını gösterdi.

RTÜK’e sunulan uzman raporunda şu görüşlere yer verildi:

“İlgili programda Yaşar Nuri Öztürk kendisine yapılan eleştirilere ağır hakaret ederek karşılık vermiştir. Eleştirilerle ilgili olarak, ‘Bir namussuz bana mail atmış, dini paravan olarak kullanıyorum diye. Şerefsiz, namussuz, onun bunun çocuğuna bakar mısınız? Ne demek lazım bunlara, bulsam acımadan söyleyeceğim’ şeklinde ifadelerde bulunmuş ve sonrasında aynı hitaplara devam ederek, ‘Namussuz diyorum, onun bunun çocuğu diyorum, şerefsiz diyorum yetmiyor.’

Aynı platformda Kur’an ayetlerinden örnekler verirken, bir yandan ağıza alınmayacak hakaretlerde bulunmak, dini konularda insanların seyrederek istifade etmek istediği, insanlara İslamiyet’i anlatan ve bu doğrultuda güler yüz göstererek örnek olması gereken bir şahıs açısından çok da olumlu davranışlar olmamaktadır.

ÇOCUKLARA KÖTÜ ÖRNEK

Bu tarz yaklaşımların bilgilenmek amacıyla programı seyreden insanlar açısından ve aynı şekilde, saati itibariyle ekran başında olması muhtemel küçük yaşta izleyicilerin üzerinde faydadan ziyade olumsuz etki bıraktığını belirtmek kaçınılmaz olmaktadır. Çocukların bu üst üste yinelenen hakaret dolu sözlerden yetişkinlere göre çok daha fazla etkilenebileceği, yayıncının çocukları koruma sorumluluğu çerçevesinde dikkate alması gereken bir husustur.”

196 BİN 207 TL CEZA

RTÜK, “Türkçe’nin özellikleri ve kuralları bozulmadan doğru, güzel ve anlaşılır şekilde kullanılmasını sağlamak zorundadır. Dilin düzeysiz, kaba ve argo kullanımına yer verilemez” hükmünün ihlal edildiği gerekçesiyle Show TV’ye 196 bin 207 TL ceza verdi.

Saba Tümer zamanlı zamansız kahkaha ve lüzumlu lüzumsuz övgüleriyle Y. Nuri Öztürk’ün yarışırcasına kendini övme ve kendisi dışındaki İslami anlayışları tahkir etme programı bakalım bu ‘küçük’ para cezasından sonra nasıl bir rota izleyecek.

Haksöz haber

Bu haber toplam 4820 defa okunmuştur
RTÜK Para Cezası
M. Karam
Doğruları söyleyene ceza kesileceğine, yapmacık konuşan iki yüzlülere ceza kesilmeli. Seyircininde kızdığı şeyleri açık ve net dile getiriyor. Keşke herkes onun gibi açık sözlü ve dürüst olsa. TV de çoluk çocuğa ve yetişkin zaten genelde cahil olan millete vurmayı kırmayı, adeletsizliği, fitne ve fesatlığı, görgüsüzlüklerin devamını öğreten dizilere, ürün kalitelerini olduğundan farklı tanıtan reklamlara mesela ceza kessin ve yasaklasınlar.
27 Ocak 2013 Pazar 06:34
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
ceza
aceleci ecel
benim bildigim cezalar caydırıcı olması lazımken bir tv kanalı için komik hatta rahatlıkla işine gelirse sokaklara atabilecegi parayı ceza diye kesmiş retuk Ben bile güldüysem tv sahipleri vede progamcılar neresiyle güüyordur retuk cezalarına artık allah bilir.
19 Ocak 2013 Cumartesi 20:19
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri