Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kompozisyon yazdı, terörist damgası yedi

14.01.2011 14:40
Almanya'nın Aşağı Saksonya eyaletinin başkenti Hannover'de Yasin Çelik adlı Türk öğrenci yazılı sınavdaki kompozisyondan dolayı, 'terörist' damgası yedi.

Yasin Çelik, öğretmeni tarafından 'terörist olabilir' ihbarıyla polise şikayet edildi. Uzun süre polis tarafından takip edilen ve teröristlerle bağlantısı olmadığı ortaya çıkan Türk öğrenci, öğretmeni hakkında suç duyurusunda bulundu. Ancak savcılık, öğretmenin art niyeti olmadığını belirterek takipsizlik kararı verdi. Gelişmelerden dolayı okulda adı 'Usame Yasin'e çıkan ve bu sebeple eğitimine ara vermek zorunda kalan Yasin ise lise diploması alabilmesi için kendisine fırsat tanınmasını istiyor. Yeşiller Partisi ise olayı eyalet meclisine taşımaya hazırlanıyor.

Almanya'da İslamofobi tartışmaları devam ederken, Aşağı Saksonya eyaletinde bir öğretmenin, yazılı kağıdındaki ifadelerine bakarak, Türk öğrencisini 'terörist olabilir' diye polise ihbar etmesi gündeme damgasını vurdu. İsimsiz gelen ihbar mektubu üzerine harekete geçen Alman polisi, Türk asıllı Yasin Çelik'i uzun süre takip etti ve ihbarın asılsız olduğunu tespit etti. Türk öğrenciyle görüşerek hakkında 'terörist olabilir' ihbarı yapıldığı bilgisini veren polis, bunu kimin yapmış olabileceğini sordu. Yasin adlı öğrenci de öğretmeninden şüphelendiğini söyledi. Öğretmenle görüşen polis, Yasin Çelik'in şüphesinde halkı olduğunu tespit etti. Bunun üzerine harekete geçen Yasin öğretmen hakkında polise suç duyurusunda bulundu.

ADI 'USAME YASİN'E ÇIKTI

Olayın okulda duyulması ve öğrencilerin Yasin'i terörist isimleri ile çağırması üzerine bunalıma giren 21 yaşındaki Türk genci, okuldan ayrılmaya karar verdi. Altı ay sonra savcılıktan gelen mektup Yasin Çelik'i daha da üzdü. Mmektupta öğretmenin art niyeti olmadığını dolayısı ile soruşturmanın sona erdiği bildirilmişti.

Yaşadıklarını Cihan Haber Ajansı'na anlatan Yasin Çelik, IGS adı verilen genel lisede önceki yıl başına gelenler nedeniyle okulda 'Usame Yasin, terörist Yasin' gibi sataşmalar üzerine psikolojisini bozulduğunu ve okulu bırakmak zorunda kaldığını ifade etti.

Şu anda işsiz olduğunu belirten Yasin, tek hayalinin eğitimine kaldığı yerden devam etmek olduğunu söyledi. Yasin Çelik, "Öncelikli olarak lise diploması almak için bana bir şans verilmesini istiyorum. Akabinde eğitimime devam edeceğim." dedi.

TERÖRİST DAMGASI YEMESİNE SEBEP OLAN İFADELER

Türk lise öğrencisi Yasin Çelik'in 'Değerler ve Standartlar' dersinde, 'küresel etik' konusunda yapılan yazılı sınavda dile getirdiği görüşleri, 'terör şüphelisi' yakıştırmasının nedeni oldu. Çelik'in şikayet edilmesine şu cümleler sebep oldu: "İnsanoğlu açıkça başarısız oldu. Kaybetti; şimdi soru, insanoğlunun bizzat ne zaman vazgeçeceğidir. Küresel etik insanlara çok geç ulaştı. İnsanların birbirlerine ve dünyaya değer verme ve cesaret eksikliğinden dolayı dünya günden güne daha da kötüleşiyor."

YEŞİLLER, OLAYI MECLİSE TAŞIYOR

Yeşiller Partisi Aşağı Saksonya Milletvekili Filiz Polat, "Yasin'in yaşadıkları gerçekten de inanılır gibi değil. Eyalet hükümetine de bu konuda soru önergesi yönelteceğiz. Keşke Yasin bunları hiç yaşamamış olsaydı; ancak bu olay, Müslümanlara karşı duyulan korku ve şüphenin ne derece yaygın olduğunu gösteriyor ve böyle bir şey gerçekten bir okulda yaşanabiliyor." dedi.

Eyalet hükümetinin öğretmenlere kültürler ve dinler arası iletişim için gerekli desteği vermesini isteyen Polat, "Masum bir öğrenciyi terör şüphelisi durumuna sokan ve hayatını altüst eden öğretmenin de sorumluluk alması gerekir. Tüm Müslümanların terörist veya herhangi bir şekilde terörle bağlantılı olarak gösterilmesi ve algılanmasını kesinlikle kabul etmiyor ve şiddetle kınıyoruz." diye konuştu.

CİHAN

Bu haber toplam 3770 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri