Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

YAŞ'zedelere müjdeli haber!

04.08.2011 12:20
İçişleri Bakanlığı'ndan 12 Eylül referandumuyla özlük haklarına kavuşan YAŞ mağdurlarına 'yeşil pasaport' müjdesi geldi...

Ankara'da iki askerin emniyet müdürlüğüne başvurusunu değerlendiren bakanlık, yeşil pasaporta vize verdi. İhraç edilen askerlere daha önce de emekli kimlik kartı alma, TSK mensuplarına tanınan sosyal haklardan yararlanma ve ruhsatlı silah taşıma hakkı tanınmıştı.

Türk Silahlı Kuvvetle-ri'nden (TSK) Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararı ile ilişiği kesilen askerler, yeşil pasaportlarına kavuştu. 1996'da hakkında düzenlenen sahte raporla ordudan atılan Yüzbaşı Mehmet İnkaya, 15 yıl aradan sonra yeşil pasaportunu aldı. Yüzbaşının eşi Şerife İnkaya da başörtülü TSK kimlik kartına sahip olmanın sevincini yaşıyor.

28 Şubat döneminde ordudan ihraç edilirken Milli Güvenlik Kurulu'nun Emniyet Genel Müdürlüğü'ne gönderdiği genelgeyle yeşil pasaport hakları ellerinden alınan YAŞ mağdurlarına bu hakları da geri verildi. Halen yüzlerce YAŞ mağdurunun işlemleri Milli Savunma Bakanlığı ve Devlet Personel Başkanlığı işbirliğinde yürütülüyor. İşlemleri tamamlanıp emekli olan mağdurlar, yeşil pasaport almak için emniyetin yolunu tuttu.

TSK'daki görevine 1979'da başlayan Mehmet İnkaya'nın (53) da yüzbaşı rütbesindeyken 1996 yılında ordu ile ilişiği kesildi. İhraç sonrası büyük sıkıntılar yaşayan İnkaya, 12 Eylül Anayasa referandumu sonrası hükümet tarafından düzenlenen yasayla kendi muadili olan kıdemli albay rütbesinden emekli oldu. Orduevine girebilmek için aile efradının kimlik bilgilerini bakanlığa ulaştıran İnkaya, yıllardır özlemini duyduğu yeşil pasaport için de emniyete başvurdu. Yeşil pasaportunu alan emekli asker, "Bu bir insanlık ayıbıydı. Şükürler olsun Türkiye normalleşiyor. Vatana, millete hizmet için TSK'ya girmiştim, onlarca teşekkür ve takdir belgesi aldım. Ancak hakkımda düzenlenen sahte raporla ihraç edildim. Yeşil pasaport hakkımı da elimden almışlardı. Düzenlemeyle diğer yüzlerce YAŞ mağduru arkadaşım gibi yeşil pasaporta başvurdum. Başvurum kabul gördü ve pasaportuma kavuştum." dedi.

(Zaman)
 

Bu haber toplam 1906 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri