Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yavuz Bülent Bakiler'den Soner Yalçın'a açık mektup

31.12.2012 02:44
Tükiye gazetesi yazarı Yavuz Bülent Bakiler geçtiğimiz günlerde tahliye edilen gazeteci Soner Yalçın'a açık mektup yazdı

 

Askeri darbelere karşı olduğunu, gazetecilerin cezaevlerinde olmasına çok üzüldüğünü yazan Bakiler, Yalçın'ın cezaevi çıkışında yaptığı açıklamaları eleştidi. "Senin kutsal kitabın "DAS KAPİTAL" benimki ise Kur'andır" diyen Bakiler, açıklamarıyla solculuğu yücelten Soner Yalçın'a sert çıktı.

"TEVKİF EDİLMENİZE ÜZÜLMÜŞTÜM"

Öyle sanıyorum ki, sizin mukaddes kitabınız DAS KAPİTAL’dır. Bunu, tahliye edildiğiniz gün, cezaevi kapısı önünde yaptığınız açıklamadan sonra anladım. Benim mukaddes kitabım da Kur’andır. Kur’an üzerine yemin ederek yazıyorum ki, tevkif edilmenize üzülmüştüm. Sadece sizin için değil, Balyoz ve Ergenekon dâvâsında yargılanan bütün komutanlarımız için de üzülmüştüm.

"ORDUSUZ MİLLET KENDİSİNİ KORUYAMIYOR"

Ben, askerî darbelere şiddetle muhalif olanlardan biriyim. Çünkü biliyorum ki, askerî darbelerden en büyük zararı ordumuz da görüyor. Ülkemiz geri gidiyor. Devlet nizamımız alt-üst oluyor. Ve askerî darbeleri yeni askerî darbeler takip ediyor. Ama ordusuz millet, ordusuz devlet de katiyyen kendisini koruyamıyor.

"DARBEYE TEŞEBBÜS EDEN SUBAYLAR CEZAEVLERİNDE OLMAMALI"

Askerî darbelerin dehşetini bildiğim hâlde, aylarca önce, yine bu sütunda yazmıştım. Demiştim ki: Yetkim olsaydı, darbe teşebbüsünde bulunan subayların hepsini ordudan uzaklaştırır, ama bir tekini bile cezaevine sokmazdım.

Sayın Soner Yalçın!

Darbeci subayların bile tevkif edilmelerine üzülen kimse, sizin gibi birkaç gazetecinin içeri alınmasına nasıl sevinebilir? Ama sizin, tahliye edildikten sonra cezaevi kapısı önünde yaptığınız açıklamayı gazetelerden okuyunca çok üzüldüm. Diyorsunuz ki: “Biz bu vatana hasret içinde sürgün yaşamayı Nâzım Hikmet’ten öğrendik. Biz Aziz Nesin’den, Sabahattin Ali’den, Rıfat Ilgaz’dan inadına gazete çıkartmayı öğrendik. Ama bize yenilgiyi öğretemeyeceksiniz. Biz yenilgiyi öğrenmeyeceğiz ve inadına yazacağız!”

"NAZIM HİKMET SÜRGÜN EDİLMEDİ, KENDİ İSTEĞİYLE GİTTİ"

Siz ya hiç okumamış, ya okuduklarınızı hiç anlayamamış veya gerçekleri ters yüz etme alışkanlığına yakalanmışsınız. Önce bilmelisiniz ki, Nâzım Hikmet, Türkiye’den katiyyen sürgün edilmedi. Kendi gönlüyle, bilerek, isteyerek Moskova’ya kaçtı. 1951 yılında, Moskova Havaalanına indiği zaman, TASS Ajansına, göğsünü gere gere dedi ki:

“O kadar mutluyum ki! Bütün hayatımı, aşkımı, idealimi bu muazzam şehre borçluyum. Ben Sovyetler Birliği’nin çocuğuyum. 24 yıl sonra bu büyük şehre gelirken, tekrar kendi vatanıma dönmüş oluyorum. Stalin, benim için çok önemlidir. Gözümün ışığıdır. Beni Stalin yarattı!”

"NAZIM'LA İLGİLİ OKUDUKLARINIZ ANLAMAMIŞSINIZ"

Sürgüne gönderilen insan böyle mi konuşur Soner Yalçın? Siz Nâzım’ın, çok yakın dâvâ arkadaşlarından Zekeriya Sertel’in Milliyet gazetesi yayınları arasında çıkan Nâzım Hikmet’in Son Yılları isimli kitabını da ya hiç okumadınız veya okuduğunuz hâlde inkâr ediyorsunuz. Sertel’in de belirttiği gibi, Ruslar, Nâzım Hikmet’i, her yerde, hatta yattığı hastanede bile iki KGB mensubuyla adım adım takip ettirdikleri halde, o bundan katiyyen şikâyetçi olmadı. Bir şiirinde diyordu ki:

“Ben burada (Moskova’da) rüzgâr gibi/Bir halk türküsü gibi hürüm/ Ama sürgünde değil, gurbet ellerinde değil/ Öleceğim rüyalarımın memleketinde/ Beyaz şehrinde en güzel günlerimin.”

"MARKSİST SİSTEMLE HUZUR BULMUŞ BİR TANE ÜLKE GÖSTERİN"

Siz bırakın Aziz Nesin, Sabahattin Ali, Rıfat Ilgaz gibi Marksist, Leninist dostlarınızı, bize Marksist sistemle huzur bulmuş kalkınmış bir tek ülke gösterin. Marksist sistem, milyonlarca insanı öldürmesine, ülkelerinden kaçırtmalarına rağmen, neden gümbür gümbür yıkılıp gittiğini düşündünüz mü? Bilmelisiniz ki siz değil, bin Nazım Hikmet, bin Sabahattin Ali, bin Aziz Nesin, bin Rıfat Ilgaz... bile, çağımızın yüz yıl gerisinde kalan o sistemi Türkiye’de yaşatamaz, yayamaz.

Siz de boşuna yazarsınız ancak okumamış, araştırmamış bazı gençleri kandırmakla kalırsınız Soner Yalçın Bey!

Bu haber toplam 5106 defa okunmuştur
Ağzına sağlık
ömer öztürk
Sayın Bakiler' e katılıyorum . Sosyalizm ve Daha ilerinisi Kominizmin ne kadar aldatmaca olduğunu yakın tarihimize bakarak bilmeyenler öğrensin Artık kimse palavralara inanmıyor. Selam ve saygılarımla
01 Ocak 2013 Salı 13:58
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri