Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

YAVUZ SULTAN SELİM 40 BİN ALEVİYİ KATLETTİ Mİ?

30.05.2013 02:45
İstanbul'a yapılacak 3. Boğaz Köprüsü'ne "Yavuz Sultan Selim" isminin verilmesi bir anda sosyal medyada tartışma konusu oldu. Peki neden?

İstanbul'da bugün Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan'ın da katılımıyla önemli bir projeye start verildi. İstanbul Boğazı üzerine yapılacak olan 3. Köprünün temeli atıldı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yeni yapılacak olan köprünün isminin "Yavuz Sultan Selim" olacağını açıkladı.

Gül'ün bu açıklaması sonrası özellikle sosyal medyada "Alevi vatandaşlar" köprü isminden rahatsız diye bir kampanya başladı.

Köprüye Yavuz Sultan Selim'in isminin verilmesinden rahatsız olanlar Sultan Selim'in alevi katliamı yaptığını iddiasıyla isminin verilmesine karşı çıktılar.

Hatta CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, "AKP İstanbul'daki 3. Köprü'ye Yavuz Sultan Selim adlı Alevi celladının adını vermiş. Bu, Alevilere yeni bir hakaret ve açık bir gözdağıdır!" şeklinde tweet attı.

TARİH SOSYAL MEDYADA YAZILMIYOR

Şüphesiz tarih sosyla medyada yazılmıyor. Köprünün isminin açıklandığı andan itibaren Yavuz Sultan Selim'e hakaretlere varan tweetler, yorumlar yapıldı. Peki ama tarih ne diyor? O tarihte ne oldu?

Tarihçi Prof. Dr. Feridun Emecen, 2010 yılında çıkardığı 'Yavuz Sultan Selim' adlı eserinde bu "alevi katliamı yapıldığı" iddiasını dönemin arşiv belgeleriyle çürütmüştü.

Hatalı bilginin iddiaya dönüştüğünü söyleyen Tarihçi Feridun Emecan, Osmanlı arşivlerinde Alevi katliamına rastlanmadığını belgeleriyle ortaya koymuştu.

İşte İstanbul Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Feridun Emecen'in 2010 yılında sözkonusu iddiaya karşın kaleme aldığı kitap'la ilgili o tarihte yaptığı açıklama;

Tarihçi Prof. Dr. Feridun Emecen, 'Yavuz Sultan Selim' adlı son kitabında ezber bozan bilgilere yer verdi.

Yavuz'un herhangi bir Alevi katliamı yapmadığını belirten Emecen, '40 bin Alevi katliamı'iddiasının yanlışlığını dönemin kaynakları ve arşiv belgelerine dayandırdı.

İstanbul Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Feridun Emecen, Yavuz Sultan Selim'in Doğu'da 40 bin Alevi'yi katlettiği, sistemli bir soykırım uygulattığı gibi iddialara karşı bir kitap kaleme aldı. Yitik Hazine Yayınları'ndan çıkan kitap, Yavuz ile ilgili tartışmalara belgeler ışığında farklı bir bakış açısı getiriyor. Kaynaklarda Yavuz'un 40 bin Alevi'yi öldürdüğü şeklinde bir bilgi olmadığını vurgulayan Emecen, "Şah İsmail'in de İran'a hakim olduğunda büyük bir Sünni temizliğine gittiği yine devrin kaynaklarında yer alır. Safevi, İran kaynaklarında ve bazı Batılı çağdaş kaynaklarda bunun için yine 40-50 bin Sünni'nin katledildiği belirtilir. Bunlar her iki tarafın kaynaklarının abartmasıdır, gerçek rakamları göstermeyip çokluk ifade eder"  dedi.

KATLİAM İDDİASI GERÇEK DIŞI

Osmanlı arşiv belgelerinde Alevi katliamına rastlamadığını vurgulayan Prof. Dr. Emecen şöyle devam etti: "Belgelerde sadece Safevi yanlısı propoganda yapan ajan ve bu harekete sempati duyup yaygınlaştıran bazı tarikat dervişlerinin takibi, ayrıca yine bu hareketi gizlice destekleyen tımarlı sipahilerin tespiti ile ilgili kayıtlar var. 16. Yüzyılın ikinci yarısında yazılmış Osmanlı tarihlerinde teftişler sonucu 40 bin kişinin tespit edildiği, bunların imha edildikleri veya sürgüne gönderildiklerine dair bir bilgi bulunur. Bu bilgi zamanla Anadolu'da yapılan bu teftişler sonucu '40 bin Alevi'nin Yavuz Sultan Selim tarafından katledildiği' şeklinde nerdeyse tartışılmaz bir kabule dönüşmüştür. Bugün bu hatalı bilgi, sosyal ve siyasi vesilelerle sık sık tekrarlanan bir 'paradigma' haline gelmiştir."

HATALI BİLGİ İDDİAYA DÖNÜŞTÜ

Feridun Emecen, Alevi katliamı iddiasından bahseden ilk kaynağın İdris-i Bitlisi'nin Selimşahnâme adlı kitabı olduğunu söyledi. Bitlisi'nin Yavuz Sultan Selim dönemiyle ilgili bilgileri topladığını ancak yazdıklarını temize çekme ve düzenleme imkânı bulamadan öldüğünü aktaran Emecen şöyle koruştu, "Oğlu Ebulfazl Mehmed Çelebi, babasının notlarına kendi edindiği bilgilerle de eklemeler yaparak Selimşahnâme'yi tamamlamıştır. İşte bu eserde, Çaldıran Seferi öncesinde I. Selim'in 'Kızılbaş taifesinin kökünü kazımak için' memleketteki idarecilere bir emir yolladığına dair iddia yer alır. O yazara göre bu emre dayanarak 'katliam' yapılmıştır. Bu bilgi daha sonraki tarihçiler tarafından okunmuş ve Osmanlı tarihleri bu bilgileri esas alarak bir yanlışın daha da yayılmasına yol açmışlardır. Ancak Bitlisi'nin iddia ettiği teftişe dair herhangi bir arşiv belgesi veya o dönemde yazılmış bir kaynak yok. Geç tarihli kaynaklarda bu bilgilerin abartılarak nakledilmesinde Safevi ve Osmanlı arasındaki siyasi-dinî çekişme yatar."

ASİLER KATLEDİLDİ AMA ALEVİ TEMİZLİĞİ DEĞİLDİ

Bazı asilerin öldürüldüğünü doğrulayan Emecen şunları söyledi: "Şah İsmail'in mektuplarıyla yakalanan Safevi halifeleri, bunların Anadolu'nun çeşitli yerlerinde temas kurdukları tarikat şeyhlerinin bazıları ve âsi elebaşları Osmanlı devlet sisteminin bozulmaması için şiddet uygulanarak katledilmiştir, fakat bunun sistemli bir "Kızılbaş temizliğine" dönüştüğünü söylemek doğru değildir."

Bu haber toplam 7136 defa okunmuştur
Fitne
arif can
Yazıdaki resmin Şah İsmaile ait olduğu çeşitli haberlerde vardı. Birde Alevilik ile Şii liği hala karıştıranlar var. Osmanlı ordusu, yeniçeri ocağının piri Hacı BEktaş Veli idi. Alevi bir tarikatın müridleri olan askerler mi böyle bir şey yapacak? Muhteşem yüzyıl dizisindeki kılıç kuşanma merasiminde Askerin yeminine dikkat edin. Şah İsmail Osmanlıyı devamlı arkadan vuran, annesi sünni olduğu için öldüren. Sünni kadınları genelevde toplayan bir zalim. Alevilik ise Horasan erenlerinin Hacı Bektaş ve Müridlerinin Taptuk Emre , Yunus Emre gibi gönül dostlarının Anadolu un manevi fethini başlattığı bir tarikat. Fitne uykudadır onu uyandırana ALLAH lanet etsin.
30 Mayıs 2013 Perşembe 10:20
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri