Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

'Helikopteri yanlış yerde arayanlar yargılanmalı'

24.01.2011 22:33
Şenliler: Yazıcıoğlu'nun helikopter enkazını yanlış yerde arayanlar yargılanmalı.

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkan Yardımcısı Selahattin Şenliler, Devlet Denetleme Kurulu (DDK)'nun açıkladığı rapora göre, rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu'nun helikopter kazasında enkaz arama kurtarma faaliyetlerinde görevli askeri birlik yetkilileri ve sivil havacılık kurumunun başındaki görevlilerin, hukuk önünde yargılanması gerektiğini savundu.

Başkan Şenliler, açıklamasında, BBP ve Alperenler olarak tamamen sağduyulu bir şekilde rahmetli Yazıcıoğlu'nun helikopter kazasının en ince detayına kadar aydınlatılması gerektiğini vurguladı. Şenliler, "Genel başkanımız rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu'nun şahadeti ile alakalı olarak daha önce Meclis Araştırma Komisyonu tarafından hazırlanan rapor ardından, partimizin ve rahmetlinin aile efradının tepkileri üzerine ikinci bir araştırma komisyonu kuruldu. Ayrıca, bizim kaza üzerinde şüphelerimizin açıklığa kavuşturulması amacıyla cumhurbaşkanına yaptığımız ziyaretler ve müracaatlarımız üzerine sayın cumhurbaşkanımızın talimatıyla Devlet Denetleme Kurulu (DDK) bir araştırma başlattı." dedi.

DDK'nın raporunun açıklanması ile arama kurtarma zaafiyetinin ortaya çıktığını ifade eden Şenliler, "DDK, araştırmasını tamamlayarak raporu yayınladı. Bu raporda da görülmektedir ki gerek kaza nedeninin sebebinin belirlenmesi, gerekse arama kurtarma faaliyetlerine ilişkin ülkemizde çok ciddi bir zaafiyetin olduğu büyük bir kamu ihmalinin ve idari bir mevzuat boşluğunun bir keşmekeşliği bütün çıplaklığıyla ortaya çıktı. Yüksek denetleme kurulunun bunu tespit edip ilan etmesini beklemek ve yüksek denetleme kurulu söyleyince 'bu gerçekmiş ha böyle eksiklikler varmış' demek ne kadar acıysa, rahmetli, mekanı cennet olsun Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberindeki arkadaşlarımızın şahadeti ile ilgili süreçte, özellikle arama kurtarma faaliyetlerinde aktif olarak görev yapan askeri birliklerin ve sivil kurtarma mensuplarının ne kadar yanlış, hatalı arama yaptıkları ortaya çıkmıştır. Özellikle askeri birliklerin yapmış olduğu aramaların ne kadar amacına aykırı olduğu, bu raporda açıkça ortaya konulduğu görülmektedir." diye konuştu.

Askeri birliklerin, amacına uygun olarak arama kurtarma çalışmaları yapmadıklarının raporda açıkça ortaya çıktığını söyleyen Şenliler, şöyle devam etti: "DDK'nun askeri birliklerin arama kurtarma faaliyetinde amacına uygun olmayan çalışmalar yaptıklarını ifade ederken, Genelkurmay'dan veya bilgi işlem merkezi dediğimiz uydu üzerinden haberleşme sisteminin takip edildiği Türkiye iletişim kurumu bildiğimiz merkezden alınan sinyallerde, helikopterin enkazının bulunduğu yerin koordinatları verilerek enkazın yerinin aranması gerekirken, başka bir tarafta arama yapılması, aramanın ne kadar amacına uygun olmadığı açıkça gözler önüne sermiştir. Kaza yerine ilişkin bir takım haritalar, bilgiler çıkarılarak arama kurtarma faaliyetleri, bu tespit edilen yerlerin dışında arama yapıldığı, oradaki görgü tanıklarının ifadelerinden ve oradaki faaliyetlerle anlamak mümkündür. Kaza ile ilgili bir takım şüpheli arama kurtarma çalışması sırasında da ağır bir kamu ihmalinin olduğu bir gerçektir. DDK'nun raporu da bunu doğruluyor. Dolayısıyla cumhuriyet savcılıklarının, hukukun, yargının süratle bu olayın üzerine giderek burada ihmali görülen kamu görevlilerinin özellikle arama kurtarmada görevli gerek askeri gerekse diğer görevlilerin yanlış yerlerde arama yapan kişiler hakkında derhal hukukun gereğinin yerine getirilmesini istiyoruz. BBP camiası, Alperenler camiası, Yazıcıoğlu'nu sevenler caiması olarak bir anarşi, bir kaos istemiyoruz. Biz bütün hak ve hukuk arama anlayışımızı hukuk çerçevesinde çözüme kavuşmasını istiyoruz. Genelkurmay'ın koordinatları verdiği halde kurtarmanın başında görevli kimse, o kişinin yargılanmasını istiyoruz. Ulaştırma Bakanlığı'ndan sivil havacılık kurumunun başındaki görevlinin de yargılanmasını, yani arama kurtarma esnasında ihmali olan kişilerin hukuk önünde hesap vermesini istiyoruz. Bizler bu işin sonuna kadar takipçileri olacağız."

 

Kaynak:
Bu haber toplam 1640 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri