Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yemen'deki savaştan yürek burkan kare

12.09.2016 18:27
Savaşın en masum kurbanları çocukların içler acısı hali bir kez daha gözler önüne serildi. Yemen'deki çatışmalar devam ederken, bir deri bir kemik kalmış çocuğun fotoğrafı yürek burktu.

Yemen'de devam eden çatışmaların arasında ortaya çıkan bir fotoğraf, savaşın en masum kurbanları olan çocukların içler acısı halini bir kez daha gözler önüne serdi.

Reuters haber ajansının geçtiği fotoğrafta, Yemen'in liman kenti El Hudeyde'deki bir hastanede yatan, zayıflıktan derisinin altından kemikleri gözüken küçük bir çocuk görülüyor.

AA'nın aktardığı haberde; Bir karede kolunu ısırmakta olan küçük çocuk, diğer bir karede annesiyle birlikte hastane yatağında oturuyor.

 1295142_f8dc11e208dd5599d23eba7675e0b911

Dailymail'in haberine göre bu yürek burkan kareler, Birleşmiş Milletler'in (BM) ülkede çatışmanın bitirilmesi çağrısının ardından ortaya çıktı.

BM Güvenlik Konseyi (BMGK) Yemen'deki tüm taraflara askeri operasyonları bitirmesi ve ateşkese uyması çağrısında bulunmuştu.

"YEMEN KÜRESEL İLGİ ALANINDA GÖRÜNMEZ HALE GELDİ"

Öte yandan BM Yemen İnsani Yardım Koordinatörü Jamie McGoldrick, Arap coğrafyasında yaşanan çatışmalar nedeniyle Yemen'in küresel ilgi alanında görünmez hale gelmesinin kabul edilemez olduğunu belirtti.

McGoldrick, BM radyosuna verdiği demeçte, Suriye, Libya veya Irak gibi Arap coğrafyasındaki çatışmaların daha çok jeopolitik alanda yaşandığına işaret ederek, "Arap coğrafyasında yaşanan çatışmalar, Yemen'i küresel ilgi alanında görünmez hale getirdi. Bu kabul edilemez." dedi.

Yemen'de yaşanan çatışmaların yansımalarının ülkenin her kesiminde görülebileceğini dile getiren McGoldrick, halkın yüzde 80'inin olaylardan doğrudan ya da dolaylı şekilde etkilendiğini vurguladı.

McGoldrick, uluslararası toplumun, Yemen'de yaşanan insani sıkıntıları farklı algıladığını söyleyerek, sıkıntıları görüp, onlara karşılık verebilmek için daha tutarlı bir yaklaşım sergilenmesi gerektiğini kaydetti.

"İNSANİ DURUM DAHA DA KÖTÜLEŞİYOR"

Yemen'de çatışmaların şiddetlenmesiyle insani durumun daha da kötüleştiğini söyleyen McGoldrick, geçtiğimiz nisan ayında yeniden başlayan şiddet olaylarının bir an önce durdurulması gerektiğinin altını çizdi.

McGoldrick, çatışmaların, geçen ay askıya alınan diyalog müzakerelerinin ardından yoğunlaştığına işaret ederek, "Ülkedeki insani durumun kötüleşmesinin temel nedeni bu. Mevcut durumun iyileştirilmesi için şiddet olaylarının durdurulması gerekiyor." ifadesini kullandı.

Halihazırda kara ve havadan düzenlenen saldırılarda artış yaşandığını bunun da başta Sada ile başkent Sana olmak üzere ülkenin pek çok bölgesinde sivil ölümleriyle sonuçlandığına dikkati çeken McGoldrick, "Çatışmalarda ayrıca yollar ve iletişim ağları, benzin istasyonları, köprü ve hükümet binaları ile altyapı da zarar görüyor. Bu durum insani yardımların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmasını engelliyor." diye konuştu.

Bu haber toplam 1034 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri