Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yeni Anayasa İçin 330'a Gerek Yok!

20.06.2011 01:06
İstanbul Barosu'nun eski Başkanı Doç. Dr. Yücel Sayman, yeni anayasa konusunda Meclis'in 330 milletvekiline ihtiyacı olmadığını iddia etti. İşte detaylar...

Anayasayı değiştirmenin 'yeni bir toplum kurmak' anlamına geldiğini ifade eden Doç. Dr. Sayman, böylesine önemli bir konuda Meclis'teki milletvekili sayısına göre parmak hesabı şeklinde ele alınamayacağını belirtiyor.

Kaldırmak istenen anayasanın hükümleriyle yeni anayasa yapılamayacağının altını çizen Doç. Dr. Sayman, bu konuda şunları söylüyor:

"Ortadan kaldırmak istediğiniz bir anayasanın hükümlerine bağlı kalarak sanki o anayasanın maddelerini değiştiriyormuş gibi ele alamazsınız. Yoksa o yeni bir anayasa olmaz.

Yapılması gereken şudur;

Meclis yeni anayasa sürecini başlatmak için bir yöntem belirlemeli ve karar almalıdır. Kurucu Meclis gibi hareket etmelidir. Önemli olan halktan gelen bilgi ve verileri toparlayarak herkesi kucaklayan, Meclis'e girmiş veya girememiş bütün parti, sivil toplum kuruluşları, sendikalar ve akademisyenlerin çalışmalarına değer vermektir. Mevcut Anayasa içindeki hükümlere bağlı kalarak sanki anayasanın bazı maddelerini değiştiriyormuş gibi hareket ederlerse anayasal kuralları uygulamak zorunda kalırlar.

Yani 330 vekil sayısını geçmiş olsanız bile yeni bir anayasa yapmış olmazsınız." 

Bu haber toplam 2380 defa okunmuştur
Doğruyu Teşhis etmek
R.İsmeil Nergis
Yücel Sayman Görüşleri objektif olan halk nezdinde itibar gören görüşleri savunan çok değerli bilim adamıdır.Yücel beyin görüşleri doğrultusunda çağdaş ve uygar 21.yüzyıl Türkiyesine yakışır yeni anayasanın 330 sendromunun aşılıp hazınlanması gerekir.Ülkemiz Post ve Demode yasaları kaldıramayacak kadar gelişmiştir. Hala otuz kırk elli yıllık yasalar ve bunların kalıntıları var. Hükümetin yapacağı iş Bir an önce eskimiş ve köhnemiş yasaların yenilenmesi amacıyla meclis çatısı altında diğer partilerle uzlaşarak Ülkemizde yaşayan her kesime hitap edebilecek insanları ve toplumumuzu mutlu edebilecek yeni Anayasanın çıkarılması acil zorunluluk arz etmektedir.
20 Haziran 2011 Pazartesi 10:05
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri