Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yeni bakanlar kimler seçim hükümeti kuruldu

28.08.2015 12:40
Yeni Bakanlar kimler olacak sorusunun yanıtı için son dakika açıklama Başbakan Ahmet Davutoğlu'ndan geldi. Davutoğlu yeni Bakanlar Kurulu'nu bugün açıklayacak.

Geçici Seçim Hükümeti'nin kurulması için verilen sürede sona yaklaşılıyor. 

Herkes yeni Bakanlar Kurulu'nda yer alacak isimleri merak ederken, beklenen açıklama Başbakan Ahmet Davutoğlu'ndan geldi. Davutoğlu, AK Parti Geliştirilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda yeni hükümetin bugün açıklanacağını söyledi. 

Davutoğlu, "Geçici seçim hükümeti kabinesini öğleden sonra takdim edeceğim" diye konuştu. Yeni Bakanlar Kurulu'nda yer alacak isimleri bugün öğleden sonra açıklanması bekleniyor. 

BAKANLIK TEKLİFİ KİMLER KABUL ETTİ KİMLER REDDETTİ?

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Anayasa'nın 114. maddesi gereğince kurulacak Geçici Seçim Hükümeti üyeliği teklifinde bulunduğu milletvekillerinden Tuğrul Türkeş, Müslüm Doğan ve Ali Haydar Konca'nın daveti kabul ettiklerini yazılı olarak ilettiği bildirildi.

Başbakanlık kaynaklarından alınan bilgiye göre, Başbakan Davutoğlu'nun, Anayasa'nın 114. maddesi gereğince kurulacak Geçici Seçim Hükümeti üyeliği teklifine yanıt verilmesi için süre saat 18.00'de sona erdi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun imzasıyla gönderilen mektuba, Tuğrul Türkeş ile HDP'li Müslüm Doğan ve Ali Haydar Konca, "Bakanlık teklifini kabul ettikleri"ne dair yanıtı yazılı olarak Başbakanlığa bildirdi.

CHP'li Gülsün Bilgehan ve İlhan Kesici'den mektuba yanıt gelmezken CHP milletvekilleri Erdoğan Toprak, Deniz Baykal ve Tekin Bingöl, MHP milletvekilleri Kenan Tanrıkulu ve Meral Akşener, HDP'den ise İstanbul Milletvekili Levent Tüzel'in "daveti kabul etmediği"ne dair yazılı yanıt verdiği öğrenildi.

CHP Milletvekili İlhan Kesici'nin, telefonla arayarak "ABD'den döndükten sonra mektuba yanıt vereceği"ni bildirdiği öğrenildi.

ESKİ ÜLKÜCÜLERE TEKLİF

CHP, MHP ve HDP'nin boş bıraktığı koltuklar için eski ülkücülere teklif götürülüceği iddia edildi. Listede BBP eski Genel Başkanı Yalçın Topçu, Gazi Üniversitesi eski Rektörü Rıza Ayhan, MHP'de Bahçeli'ye karşı genel başkanlık yarışına da giren Ramiz Ongun'un da adı bulunuyor. 

secim-hukumetinde-kimler-var-yeni-bakanlar-kurulu-tam-listesi.jpg
TÜRKEŞ BAŞBAKAN YARDIMCISI MI OLUYOR?

MHP'de krizi neden olan Tuğrul Türkeş ise dün akşam saatlerinde Başbakan Ahmet Davutoğlu'yla görüştü.

Başbakanlık Resmi Konutu'na 17.55'de gelen Türkeş, 19.20'e kadar konutta kaldı. Konuttan ayrılırken otomobilinin camını açarak gazetecileri selamlayan Türkeş, "Açıklama yapıp yapmayacağı" sorusuna "Sonra" yanıtını verdi. AK Parti kulislerinde konuşulanlara göre, Davutoğlu'nun Türkeş'i Başbakan Yardımcılığı görevine getirmesi bekleniyor. 

 

Bu haber toplam 1922 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri