Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yeni bir kapatma davası mı?

03.10.2011 00:56
Başbakan Erdoğan’ın gündeme getirdiği Vakıf, Ebert mi? Ebert Vakfı’nı kim besliyor? İddia doğruysa ve belgelenirse Anayasa ne diyor?

Yeni bir kapatma davası mı geliyor?

Başbakan Erdoğan’ın gündeme getirdiği Vakıf, Ebert mi? Ebert Vakfı’nı kim besliyor? İddia doğruysa ve belgelenirse Anayasa ne diyor?

Başbakan Erdoğan Makedonya dönüşü bazı Alman vakıflarının CHP’li ve BDP'li belediyelerle kurduğu ilişkilerden duyduğu rahatsızlığı dile getirmesi yeni bir tartışma konusunu alevlendirdi. İddialara özellikle CHP’li siyasetçilerden tepki gelirken, Gazeteci Aslan Değirmenci, farklı bir bomba iddiayı gündeme taşıdı. Değirmenci twitter'da yazdığı mesajlarda, söz konusu vakfın adının Ebert Vakfı olduğunu açıkladı. Ebert Vakfı’nı Alman İstihbaratının desteklediğini öne süren Değirmenci, vakfa 2002 yılında da casusluktan dava açıldığını belirtti. Ebert Vakfı hakkında bilgi vermekle yetinmeyen Değirmenci, vakıf ile siyasi partilerin yardım ilişkisinin belgelendiğini takdirde kapatma davasının açılabileceğini iddia etti. Söz konusu iddiasını ise Madde 69’a dayandırdı. Aslan Değirmenci, 367'nin mimarı Sabih Kanadoğlu'na da mesajında göndermeler yaptı. İşte Aslan Değirmenci’nin twitter'da bir biri ardına yazdığı mesajlar:

aslandegirmenci:Erdoğan isim vermeden CHP ve BDP'ye yardım adan bir Alman Vakfından çok rahatsız oldunu söyledi ve ortalık karıştı. İşte o vakfın adı: Ebert aslandegirmenci: CHP ve BDP'ye yardım etiği iddia edilen Alman Ebert Vakfı'na 2002 yılında casusluktan dolayı dava açılmıştı.

aslandegirmenci: CHP'nin daha önce de Ebert Vakfından yardım aldığı iddia edilmişti. İddialar üzerine Yargıtay, CHP hakkında inceleme başlatmıştı.

aslandegirmenci:Alman istihbaratının desteklendiği Ebert Vakfı'ndan para aktarıldığı iddiası büyük bir iddiadır. Anayasa "parti kapatılır" diyor..

aslandegirmenci: Madde 69: Yabancı devletlerden, uluslararası kuruluşlardan maddi yardım alan siyasi partiler temelli olarak kapatılır.

aslandegirmenci:Partilerin kapatılmasına elbette karşıyım ama eğer iddia doğruysa Anayasa'ya ve Siyasi Partiler Yasası'na göre CHP kesin kapatılır.

aslandegirmenci: Maddeyi verdik, delil Başbakan Erdoğan. Bu delilin belgesinin olduğunu da biliyorum. 367'nin mimarı Kanadoğlu neden sessiz?

Prizmahaber.com 

Bu haber toplam 2252 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri