Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yeni Fasıl Açıldı

05.11.2013 15:51
Türkiye'nin AB katılım müzakerelerinde 3 yılın ardından yeni fasıl hükümetler arası konferansla açıldı.

Türkiye'nin AB katılım müzakerelerinde Bölgesel Politika ve Yapısal Araçların Koordinasyonu faslı, AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, AB Dönem Başkanı Litvanya'nın Dışişleri Bakanı Linas Linkevicius ve AB Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Stefan Füle'nin katıldığı hükümetlerarası konferansla açıldı.

AB Bakanı Bağış, daha önce farklı dönemlerde Fransa ve Almanya'nın siyasi engelemeleri nedeniyle gecikmiş bir olumlu adım olan söz konusu faslın açılmasının, Türkiye'ye çok önemli yansımaları olacağını söyledi.

Bağış, AA'ya yaptığı değerlendirmede, "Faslın hayata geçmesiyle birlikte bölgelerdeki kadınlar ve gençler, geliştirilecek projelerle iş gücüne daha çok ve etkin bir biçimde katılacak. Kız çocuklarının okullaşma oranlarında artış hızlanacak. Her yaş, cinsiyet ve etnik kökene sahip vatandaşımız için mesleki ve teknik eğitim verilecek. Özel itina gösterilmesi gereken kimselerin de iş ortamına katılımı sağlanacak"dedi.

Egemen Bağış, "Bu fasıl bölgeler arası gelişmişlik farklarını ortadan kaldıracağı kadar bölgeler arası kaynaşmayı da destekleyici bir motivasyon sağlayacaktır. Bu anlamda, akan kanı durdurmak, anaların gözyaşlarını dindirmek için başlattığımız çözüm sürecinde bu faslın önemli katkıları olacaktır" şeklinde konuştu.

Bugün Türkiye-AB ilişkilerinde önemli bir miladın yaşandığını belirten Bağış,  "2013 yılı sadece Ankara Anlaşmasının 50'nci yıl dönümü olmakla kalmayıp aynı zamanda, Türkiye’nin reformcu kimliğinin öne çıktığı bir yıl olmuştur. Reformlarla geçen böyle bir yılda yine reform niteliği taşıyan müzakerelere yeni ivme kazandırılması güzel bir tevafuk olmuştur" ifadesini kullandı.

Bölgesel politika faslının açılışının Türkiye-AB ilişkilerinde "ne seninle ne de sensiz" döneminden "hep birlikte geleceğe" dönemine geçişin başlangıcı olmasını dileyen Bağış, Türkiye'nin AB'ye yük olmaya değil tam tersine AB'den yük almaya geldiğini ve Türkiye'nin üyeliğiyle AB'nin kıtasal bir barış projesinden küresel barış projesine dönüşeceğini vurguladı.

Bağış, tek çiçekle bahar gelmez atasözünü hatırlatarak bölgesel politika faslının devamının gelmesi gerektiğini ve özellikle yargı ve temel haklar ile adalet, özgürlük ve güvenlik fasıllarının önündeki siyasi engellerin kaldırılması çağrısında bulundu.habervaktim

Bu haber toplam 1750 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri