Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yeni Genelkurmay Başkanı'ndan ilk mesaj!

19.08.2015 00:39
Hulusi Akar "Ordumuzun teşkilat ve faaliyetlerinde hiyerarşi dışında hiçbir oluşum ve kişi söz sahibi olamaz" açıklamalarıyla göreve başladı

Genelkurmay Başkanlığı görevini devralan Orgeneral Hulusi Akar, "Türk Silahlı Kuvvetlerinin anayasal düzen içerisinde yasalarla belirlenmiş tek bir emir komuta yapısı vardır. Ordumuzun teşkilat ve faaliyetlerinde yasal hiyerarşi dışında hiçbir kişi ve oluşumun etkisi söz konusu olamaz" dedi.

Orgeneral Akar, Genelkurmay Başkanlığı Karargahı'ndaki "Genelkurmay Başkanlığı Komuta Devir-Teslim Töreni"nde, Türk Silahlı Kuvvetlerinin en yüksek makamı olan genelkurmay başkanlığı görevini büyük bir onur ve heyecan ile devraldığını belirtti.

Kendilerine duyulan güvene layık olabilmek için silah arkadaşlarıyla birlikte büyük azim ve kararlılıkla çalışacaklarını dile getiren Orgeneral Akar, "İçtiğimiz askerlik andına bağlı kalarak, yüce milletimizin egemenliği, bağımsızlığı ve güvenliği için gerekirse canımızı feda etmekten dahi çekinmeyeceğimizi ifade etmek istiyorum" diye konuştu. 

Görevi, meslek hayatı boyunca örnek aldığı ve emri altında çalışmaktan onur duyduğu Orgeneral Necdet Özel'den devralmaktan duyduğu mutluluğu ve onuru dile getiren Akar, şunları söyledi:

"Dünyada yaşanan gelişmeler, bölgemizdeki istikrarsızlık, belirsizlik ve çatışmalarla ülkemizde başta PKK bölücü terör örgütü olmak üzere terör örgütlerinin eylemleri, güvenlik ihtiyaçlarının artmasına yol açmaktadır. İçinde bulunduğumuz güvenlik ortamında risk ve tehditler sürekli ve hızlı bir şekilde değişmektedir. Bu ortam devletin esasını teşkil eden kurum ve kurallara dayanarak, istenilen güvenlik ve özgürlük dengesini kurabilmek için birbirini tamamlayan ve destekleyen milli güç unsurlarının bütününü diğer bir deyişle politik, ekonomik, teknolojik, sosyokültürel ve askeri gücü etkin bir şekilde kullanmamızı doğru bulmaktadır. Milli gücün bütün unsurlarının zamana ve şartlara göre kullanımını esas alan akıllı gücün bir parçası olarak, zamanın ruhunu doğru okuyan modern ve güçlü bir silahlı kuvvetlerin varlığının, devletimizin bekası, milletimizin güvenlik ve refahını sağlamasında hayati önemi haiz olduğu açık bir gerçektir."

Türk Silahlı Kuvvetlerinin geçmişte olduğu gibi bugün de Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin güvenliğini en üst seviyede tutmak için var gücüyle çalıştığını belirten Hulusi Akar, Türk ordusunun Atatürk'ün liderliğinde, emperyalizme karşı devrimin en büyük mücadelesini vererek, diğer milletlere de örnek teşkil ettiğini söyledi.

Görevlerini ifa ederken tüm ordular gibi Türk Silahlı Kuvvetlerinin de en büyük ihtiyaç ve gücünün "itibarı" olduğunu dile getiren Orgeneral Akar, Türk Silahlı Kuvvetlerinin mevcut itibarının sürdürülmesi ve daha yüksek seviyelere çıkarılmasının herkesin ortak sorumluluğu olduğunu bildirdi. Orgeneral Akar, şöyle konuştu:

"Türk Silahlı Kuvvetlerinin anayasal düzen içerisinde yasalarla belirlenmiş tek bir emir komuta yapısı vardır. Ordumuzun teşkilat ve faaliyetlerinde yasal hiyerarşi dışında hiçbir kişi ve oluşumun etkisi söz konusu olamaz. Dün ve bugün Türk Silahlı Kuvvetlerinin herkes tarafından bilinen en önemli vasfı disiplinidir. Bunun da temeli, ruhu mutlak itaattir. Bundan asla taviz verilemez. Türk Silahlı Kuvvetleri hiçbir etnik köken ve mezhebe dayanmayan, sadece yüce milletimizin sevgisine ve güvenine dayanan güçlü yapısıyla ülkemize ve milletimize hizmet etmeyi varlık gayesi saymaktadır."

Türk Silahlı Kuvvetlerinin öncelikli hedefinin ülkede, bölgede ve dünyada güvenlik, huzur, barış ve istikrara katkı sağlamak olduğunu vurgulayan Akar, dünyada uluslararası barış ve istikrarın sağlanması kapsamında yürütülen, barışı destekleme harekatlarına katkı sağlanmaya devam edileceğini bildirdi.

Orgeneral Akar, "Milli ve mesleki değerlere sahip tarih bilgisi ve bilinci yüksek, geçmişi bilen, günü anlayabilen ve geleceği öngörebilen modern ve çağdaş uygulamalara hazır, Atatürkçü düşünce sisteminin özünü teşkil eden, aklı ve bilimi kendisine rehber edinmiş, hukuk kültürünü benimsemiş, diyalog ve koordinasyon içerisinde çalışabilen kahraman ve fedakar personelimiz en büyük gücümüz olacaktır. Askeri yeteneklerimizi sistematik bir şekilde bulunduğumuz çağa ve koşullara uyumlu hale getirmek, her yönüyle milli bir ordu olan Türk Silahlı Kuvvetlerinin modernizasyonunu öncelikle milli imkanlarımızla gerçekleştirmek ve her türlü teknik ve teknolojinin kazanılmasının ötesinde güvenliğimizin gerçek teminatı olarak, teknik ve teknolojiyi üretmek temel hedefimizdir" ifadelerini kullandı.

Terör saldırıları

Akar, her türlü faaliyetin ya bir ihtiyacın giderilmesi ya da bir sorunun sorunun çözülmesi amacıyla bütüncül bir yaklaşımla ve tüm personelin katılımıyla israf ve gösterişten uzak proje esaslı olarak yürütülmeye devam edileceğini aktararak, şunları kaydetti:

"Terörle mücadele harekatıyla kara, deniz ve hava hudutlarımızın güvenliği başta olmak üzere tüm görevlerin icrasında yasalarla tanınan her türlü inisiyatif, imkan ve yetki, muhakemeye dayalı cesaretle tereddütsüz kullanılacaktır. Ülkemizin ve milletimizin bütünlüğüne ve binlerce yıllık kardeşliğimize kast eden terör eylemleriyle, masum vatandaşlarımıza ve güvenlik güçlerimize karşı haince ve kalleşçe yapılan saldırılar en etkin ve en ağır şekilde karşılığını bulmaktadır, bulacaktır. Tüm çalışmalarımızı, görevlerimizi yasalarla belirlenmiş bir çerçevede ve şeffaf bir şekilde ifa etmek bizler için esas olacaktır."

Türk Silahlı Kuvvetleri ailesi olarak, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin ve Türk milletinin menfaatleri doğrultusunda üzerine düşen görevleri bundan sonra da yapmaya devam edeceklerine dikkati çeken Akar, "Türk Silahlı Kuvvetleri, dün olduğu gibi bugün de içtiği anda sadık kalarak, asil Türk milletinin namus ve şerefini, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü korumak için gerektiğinde vatan ve millet uğruna seve seve can vermeye daima hazırdır" dedi.

Akar, görevi devraldığı Orgeneral Necdet Özel'e ve ailesine de bundan sonraki hayatlarında sağlık, mutluluk ve huzur dolu uzun ömürler dileyerek, şöyle devam etti:

"Ne mutlu size ki Türk Silahlı Kuvvetlerinin birbirinden önemli birçok kademesinde üstün görevler icra ederek, şerefli meslek hayatınızı büyük başarılarla tamamlamış bulunuyorsunuz. Genelkurmay Başkanımız olarak, zorlu ve hassas bir dönemde yaptıklarınız tarih sayfalarında hak ettiğini yeri bulacaktır. Hizmetleriniz ve gayretleriniz asla unutulmayacak, daima büyük bir şükran ve minnetle anılacaktır." 

Devam eden projelerin aynı kararlıkla devam ettirileceğini belirten Akar, aldıkları görev bayrağını daha ileri taşımak için ellerinden gelen gayreti göstereceklerini dile getirdi.

Bütün TSK personeline, komutanlarına ve öğretmenlerine şükranlarını sunan Akar, sözlerini "En büyük takdir güvenilmek, en büyük başarı da bu güvene layık olmaktır anlayışıyla, ölürsek şehit, kalırsak gazi diyerek gideceğimiz bu yolda Allah utandırmasın" ifadeleriyle tamamladı.

Bu haber toplam 1430 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri