Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yeni hükümet nasıl kurulur? İşte senaryolar

07.06.2015 23:42
Seçim sonuçları netleşti, hiçbir parti tek başına iktidar için gerekli olan 276 oyu alamadı. Ufukta koalisyon hükümeti ya da erken seçim görünüyor.

Bugünkü seçimlerin ilk sonuçlarına göre 12 yıllık AK Parti’nin tek başına iktidarı sona eriyor. 7 Haziran seçimlerine göre hükümetin nasıl kurulacağı, Meclis’e giren parti sayısıyla doğru orantılı. Anadolu Ajansı’nın rakamlarına göre maksimum 260 milletvekili çıkarması beklenen AK Parti’nin mutlak iktidarı mümkün değil. Ya koalisyon hükümeti kurulacak ya da AKP dışarıdan destek ile azınlık hükümeti kuracak. Bir diğer ihtimal ise muhalefetin koalisyon kurması...

 

2011’deki genel seçimlerine göre AK Parti oyların yüzde 49.95'ini alarak 327 sandalye kazanmıştı. CHP, yüzde 25.93 ile 135 vekil, MHP yüzde 12.98 ile 53 vekil çıkarmıştı. Çoğunluğu bugünkü HDP’de yer alan bağımsızlar ise yüzde 6.58 ile 35 milletvekili çıkarmıştı. Bugün yapılan seçimlere göre ise AKP’nin hükümet için gereken 276 milletvekilini çıkaramaması, tek başına iktidarının sona ermesi anlamına geliyor. HDP’nin barajı aşmasıyla birlikte parlamentoya 4 parti girecek. Bu seçim sonucu aritmetiğine göre şu senaryolar ortaya çıkabilir:

 

MHP'DEN KOALİSYON AÇIKLAMASI

SENARYO 1

AKP 276 VEKİLİ, TEK BAŞINA İKTİDAR OLUR

HDP'nin barajı aştığı durumda, bir partinin tek başına iktidar olması için yüzde 45 oy gerekiyordu. Bu orana en yakın parti, AK Parti görünüyordu; ancak kesin olmayan sonuçlara göre hiçbir parti bu oy oranına ulaşamadı.

 

SENARYO 2

AKP AZINLIK HÜKÜMETİ KURAR

 

Meclis'e giren hiçbir parti, tek başına iktidar olmak için gerekli 276 milletvekiline ulaşamadı. Dışardan bir partinin desteğiyle azınlık hükümeti kurulabilir.

 

SENARYO 3

AKP-MHP KOALİSYON HÜKÜMETİ

 

AK Parti ve MHP'nin milletvekili sayısı, koalisyon hükümeti kurup, TBMM'den güvenoyu almaya yetiyor. Davutoğlu, MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin memleketi Osmaniye mitinginde, mitinge katılanların Bahçeli ve MHP'yi yuhalamalarını bizzat önlemişti.

 

DEMİRTAŞ'TAN KOALİSYON AÇIKLAMASI

SENARYO 4

AKP-CHP KOALİSYONU

 

Dördüncü senaryo, AK Parti'nin CHP ile büyük koalisyon kurma olasılığı. Ancak seçim kampanyaları sırasında bu soru CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na soruldu. Kılıçdaroğlu, kesin bir dille bu olasılığı reddetti.

 

SENARYO 5

AKP-HDP KOALİSYON HÜKÜMETİ

Seçim kampanyaları boyunca üzerinde en çok spekülasyon yapılan senaryo buydu. Ancak HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, seçimlerde yüzde 10'u geçmeleri halinde, AK Parti ile işbirliği yapmayacaklarını birkaç kez açıkladı.

 

SENARYO 6

CHP-MHP-HDP KOALİSYON HÜKÜMETİ

 

AKP'nin tek başına iktidar olamadığı parlamentoda, CHP, MHP ve HDP'nin matematiksel olarak koalisyon kurması söz konusu olabilir. Ancak MHP ve HDP'nin böyle bir koalisyonda birarada olmaları az bir ihtimal olarak görülüyor.

 

SENARYO 7

CHP-MHP AZINLIK KOALİSYONU

CHP ve MHP'nin, mevcut oy oranları ile koalisyon kurup, TBMM'den güvenoyu almaları mümkün görünmüyor. İki partinin toplam milletvekili sayısı 220 civarında kalıyor. CHP ve MHP koalisyonu ancak azınlık hükümeti olabilir. HDP ya da AKP'nin dışardan desteği şart.

 

SON GENEL SEÇİME GÖRE DURUM NE?

AK Parti, 2011 seçimlerinde oyların yüzde 49.95'ini almıştı. 2015 7 Haziran seçimlerinde, sandıkların yaklaşık yüzde 98.5'i açıldığında AK Parti'nin oyu yüzde 41 civarında görünüyor.

 

CHP YERİNDE SAYDI

CHP, bir önceki seçimlerle kıyaslandığında, çok farklı bir sonuç almadı. 2011'de CHP'nin oy oranı 25.94 olmuştu. Bu seçimlerde de CHP'nin oy oranının yine yüzde 25'e düştü.

 

MHP OY ARTTIRDI

MHP, bir önceki seçimlere oylarını yüzde 5'e yakın arttırdı. MHP, 2011'de oyların yüzde 12.98'ini almıştı. Bu seçimde ise yüzde 16.4 almış görünüyor.

 

HDP BARAJI GEÇTİ

2015 genel seçimleri, HDP'nin parti olarak girdiği ilk seçim oldu. 2011 seçimlerinde BDP geleneğinden gelen siyasetçiler, bağımsız aday olarak seçim yarışına girmişlerdi.

 

Bu haber 796 kez okundu.

Bu haber toplam 1724 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri