Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Özgün Helikopter'den ilk kare ortaya çıktı

05.09.2014 14:00
Yerli helikopter projesi kapsamında Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ tarafından yapımına başlanan "Özgün Helikopter"in ön tasarım görüntüleri paylaşıldı.

Yerli helikopter projesi kapsamında Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) tarafından yapımına başlanan "Özgün Helikopter"in ön tasarım görüntüleri paylaşıldı.

 
Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) ve TUSAŞ tarafından düzenlenen ve OSTİM Savunma ve Havacılık Kümelenmesi'nin de katkıda bulunduğu "Yerli Helikopterin Sanayileşmesi" toplantısı, Ankara'da Crowne Plaza'da gerçekleştirildi.
 
Toplantıda, "Özgün Helikopter"in ön tasarımına ilişkin görüntüler de paylaşıldı. Farklı ihtiyaçlara göre tasarlanan helikopter çizimlerine yer verilen görüntüler, katılımcılar tarafından ilgiyle izlendi. 
 
Yetkililer, tasarım üzerinde küçük değişiklikler yapılsa da genel itibarıyla helikopterin bu şekliyle üretileceğini bildirdi. Program kapsamında 5 ton sınıfında üretilecek helikopterler, hem sivil hem de askeri sertifikasyona sahip olacak.
 
Helikopterin 2018'de uçurulması planlanıyor. 
 
- "ATAK bizim için kilometre taşı"
 
Türkiye'de askeri helikopter programları hakkında bilgi veren SSM Helikopter Daire Başkanı Köksal Liman, "Şu an itibariyle 580 civarında askeri, 89 da sivil helikopterimiz var. Bunların büyük kısmı Sağlık Bakanlığının ihtiyaç duyduğu ambulans helikopterler" diye konuştu.
 
Askeri helikopterlerde sayının artabileceğine işaret eden Liman, sivil helikopterlerde yükselen bir pazar olduğunu söyledi.
 
Liman, ATAK helikopteri projesinin kendileri için önemli bir kilometre taşı olduğunu ifade ederek, projede üretimin devam ettiğini kaydetti.
 
Toplantıya, SSM, TUSAŞ ve diğer savunma sanayi yetkililerinin yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.
Bu haber toplam 2418 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri