Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yerli Opel'e ilk önce onlar binecek

29.11.2011 13:55
TOFAŞ'ın Bursa fabrikasında, Fiat Doblo bantlarında imal edilen Opel Combo'nun yıl sonuna kadar üretilecek 5 bin 250 adedinin tamamı, Avrupa ülkelerine gidecek

İlk Almanların, ardından İtalya, Fransa ve İngiltere gibi Avrupa vatandaşının bineceği yerli Opel Combo, Türkiye yollarına şubat sonlarında ya da martta çıkacak.

Opel Türkiye yetkililerinden alınan bilgiye göre, Fiat ve Opel arasında imzalanan anlaşma gereği hafif ticari araç olan Opel Combo, TOFAŞ'ın Bursa fabrikalarında üretilmeye başlandı.

Geçen hafta düzenlenen törenle banttan inen Opel Combo, ilk olarak Avrupa ülkelerine gönderilmeye başlandı. Yıl sonuna kadar üretilecek 5 bin 250 adet aracın tamamı Avrupa'ya gidecek.

Banttan inmesiyle birlikte aracın ihracatına da başlanırken, Türk mühendisleri ve çalışanlarının ellerinde şekillenen yerli Opel Combo'ya ilk olarak Almanlar binecek.

Ardından İtalya, Fransa ve İngiltere gibi Avrupa ülkelerine gönderilecek Opel Combo, Türkiye yollarına şubat sonunda ya da martta çıkacak.

Avrupa'nın talebi yüksek
Avrupa ülkelerinden yoğun talebin geldiği araç, yılda 40 bin adet üretilecek. Bu üretimin önemli bölümü Avrupa ülkelerine gönderilirken, sınırlı sayıda iç pazara sunulacak.

Yerli üretim ve ihracatla birlikte ülke ekonomisine önemli katkı sağlayacak Opel Combo sayesinde Opel'in ihracat ve ithalatı hemen hemen dengelenmiş olacak.

2018 yılına kadar 250 bin adet üretilmesi planlanan Opel Combo'nun yüzde 6'sı sağdan direksiyonlu olarak banttan inecek. Bu araçlar, Vauxhall markasıyla İngiltere başta olmak üzere trafiğin soldan işlediği ülkelere gönderilecek.

Otomotiv yan sanayi firmalarına proje süresince bir milyar avronun üzerinde gelir getireceği belirtilen Opel Combo'nun Türkiye'deki satış fiyatı da henüz belirlenmedi.

Firma yetkilileri, 1.3 ve 1.6 dizel motor seçenekleriyle üretilen yerli Opel Combo'nun Avrupa kadar Türkiye iç pazarından da ilgi gördüğünü belirterek, birçok kişinin bayilere aracı sorduğunu ancak 2012'nin ilk çeyreğinde ancak satışa sunulabileceğini söyledi.

Uzunluğu, yüksekliği ve kabin hacmiyle segmentindekilerden farklı olan yerli Opel Combo'nun, ülkeye önemli oranda ihracat geliri sağlaması bekleniyor. 

Bu haber toplam 7430 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri