Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yerli robot garsonluk yapacak...

05.09.2011 09:38
Konya’da bir yazılım firmasınca, insan hareketlerini taklit etme yeteneğine sahip robot geliştirildi.

Bir Türk yazılım firması tarafından komutları yerine getirebilen, şekilleri ayırt edebilen ve insan hareketlerini taklit edebilen robot geliştirildi. Robot garsonluk ve tezgâhtarlık yapabilecek.

Konya’da bir yazılım firmasınca, insan görünümünde, sorulara cevap verebilen, sesli komutları yerine getirebilen, insan hareketlerini taklit etme yeteneğine sahip robot geliştirildi. Merkezi Konya’da bulunan Akınsoft Şirketi YönetimKurulu BaşkanıÖzgür Akın, 2 yıllık çalışma sonucu geliştirdikleri “Akıncı-1” adını verdikleri robotun, jnsanların yapabildiği hassas hareketler hariç ana hareketlerin birçoğunu yapabildiğini belirterek, “insan kas sistemini ve hareketlerini bire bir taklit etme yeteneğine sahip robotumuz, duyma ve konuşma eylemini gerçekleştiriyor. Birtakım komutları, verileri sesli algılayıp sorularımıza cevap verebiliyor. Matematiksel işlemleri çözümleyebiliyor. Şekilleri ve renkleri tanıyıp ayırt edebiliyor” dedi.

TÜRKİYE’DE BİR İLK

Ticari anlamda bir kurumun sahiplendiği ilk robotun kendilerinin ürettiği bu robot olduğunu ileri süren Akın, “Üniversitelerin yaptığı robotlar var ama ticari anlamda bir kurumun sahiplendiği bir robot yok. Robotumuz Türkiye’de bu anlamda ilktir” diye konuştu.

2015’TE SATIŞA ÇIKACAK

Geliştirdikleri insansı robot için bugüne kadar yaklaşık 1 milyon lira harcadıklarını ifade eden Akın, 5 yıllık yatırım planı olarak bu robot için toplam 10 milyon liralık yatırım planladıklarını bildirdi. Akın, hedeflerinin robotu daha da geliştirerek 2015’te piyasaya sunmak olduğunu kaydederek, şöyle konuştu: “Robot bir süpermarkette tanıtım yapabilecek, çeşitli hizmet sektörlerinde tezgâhtarlık yapabilecek. Havalimanlarında, otogarlarda yönlendirme, tanıtma gibi görevler alabilecek. Bir garsoniyer hizmeti gerçekleştirebilecek.’’

 


 

Bu haber toplam 2402 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri