Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yerli sanatçılara millî ödül

10.12.2015 10:31
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen ‘Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri Töreni’nde yaptığı konuşmada, “Bugün burada ödüllerini tevdi edeceğimiz isimler, ‘yerli ve milli’ diyerek ısrarla vurgulamaya ça

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen ‘Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri Töreni’nde konuştu. Edebiyat alanında ödüle layık görülen Rasim Özdenören’i “Türkiye’nin en önemli edebiyatçılarından biri” olarak nitelendiren Erdoğan, “Kendisi aynı zamanda ‘Yedigüzel Adam’dan biridir. Bir neslin değil adeta nesillerin ağabeyidir. Benim de ağabeyimdir. Bir dava ve mücadele adamıdır” dedi. 

“BU MİLLETİN BİTİŞİNİ BEKLEDİLER”

Anadolu’nun insanlık tarihinin her bakımdan en münbit medeniyetlerine, devletlerine, toplumlarına ev sahipliği yapmış kadim bir coğrafyanın kalbi olduğunu söyleyen Erdoğan, “Bu topraklar üzerinde yaşayan her toplumu, maddi ve manevi zenginleştirmiş, ufkunu açmış, vizyonunu genişletmiştir. Anadolu coğrafyasıyla milletimizin kaderinin birleştiği bütünleştiği bin yıldır bu toprakların insanlığa kazandırdığı büyük değerlerin gerisinde böyle bir terkip vardır. Anadolu coğrafyasıyla milletimizin bir başka ortak noktası da yapılarında asla ümitsizliğin, yeisin, pes etmenin bulunmuyor olmasıdır. Ne diyor Yunus Emre, ‘Her dem yeni doğarız, bizden kim usanası’. Yunus’un bu sözü coğrafyamızı ve milletimizi çok güzel anlatıyor” diye konuştu. 

Konuşmasında kültürün ve sanatın önemine dikkat çeken Erdoğan, “Bugün burada ödüllerini tevdi edeceğimiz isimlerin her birine bu gözle bakıyor, çalışmalarını, eserlerini bu yaklaşımla anlamlı hale getiriyoruz. Bu isimlerin hepsinin de ortak özelliği şahsımın her zaman ifade ettiği, ‘yerli ve milli’ diyerek ısrarla vurgulamaya çalıştığım çizginin kendi alanlarındaki mümeyyiz temsilcileri olmalarıdır. Kökleri bu toprakların derinlerine uzanan, mazisi bu milletin geçmişine giden, eserleri buram buram kendimiz, özümüz, mayamız kokan bu değerli kültür, sanat ve ilim insanlarımızı bir kez daha saygıyla selamlıyorum” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, tek tek ödülleri takdim etti. 28 yıl önce vefat eden mütefekkir Cemil Meriç’in ödülünü kızı Ümit Meriç ile oğlu Mahmut Ali Meriç aldı. Sağlık sorunları nedeniyle hastanede tedavi gören Münir Özkul’un ödülünü ise kızı Güner Özkul ile torunu Süreyya Özkul aldı. Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü, sinema alanında Münir Özkul’a, edebiyat alanında “Gül yetiştiren adam” Rasim Özdenören’e, tarih alanında Mehmet Genç’e, müzik alanında Orhan Gencebay’a, geleneksel sanatlar alanında Hüseyin Kutlu’ya ve “Kültür ve Sanat Vefa Ödülü” ise merhum mütefekkir Cemil Meriç’e takdim edildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, tarih alanında ödül alan Mehmet Genç’le ilgili düşüncelerini şöyle anlattı: “Sayın Mehmet Genç, insanlık birikiminin son büyük sentezi olarak nitelendirdiği Osmanlı’ya, Osmanlı iktisat tarihine en vakıf tarihçilerimizden biri olarak onların başında geliyor. Sohbetleriyle, konferanslarıyla, dersleriyle her yaştan insanımızın kendisinden istifade ettiği hocamız alanındaki derinliği yanında tevazu ve zerafetiyle tebaruz etmiş bir tarih pınarıdır.”

“KUR’AN MEKKE’DE NAZİL OLDU, KAHİRE’DE OKUNDU, İSTANBUL’DA YAZILDI”

Geleneksel sanatlar alanında Hüseyin Kutlu’yu anlatan Erdoğan, şunları söyledi: “Ve şunu çok açık, net söylüyorum, bir diğer adımı atıyorum, biliyorsunuz ‘Kur’an Mekke’de nazil oldu, Kahire’de okundu, İstanbul’da yazıldı.’ Bu sözün eğer geçerliliği varsa bunda da Hüseyin Kutlu Hocamızın ve temsilcisi olduğu geleneğin çok büyük katkısı vardır. 

“BİLGİ SONU GELMEYEN BİR FETİHTİR”

Son olarak “Kültür ve Sanat Vefa Ödülü”ne layık görülen merhum mütefekkir Cemil Meriç’e ilişkin düşüncelerini paylaşan Erdoğan, şunları söyledi: 

“(Bilgi sonu gelmeyen bir fetihtir) diyen merhum Cemil Meriç üstadımızı anlatmaya ne sözümüz, ne zamanımız, ne de gücümüz yeter. Güneşin ülkeleri aydınlattığı gibi sözlerin de milletleri aydınlattığına inanan rahmetli Cemil Meriç, tüm ömrünü bu yolda harcamış, geride nesiller boyunca okunsa, tartışılsa, üzerinde düşünülse bitmeyecek bir hazine bırakmıştır. Kendisine Allah’tan rahmet diliyorum.”

 
Bu haber toplam 1494 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri