Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yerli tank, 2016-2017 yılı içinde TSK envanterine girecek

08.11.2012 03:35
Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, "Türkiye son yıllarda savunma sanayine çok büyük bir yatırım yaptı. Şu anda yaklaşık 600 milyon doların üzerinde bir arge çalışması var. Kendi tankımızın ilk testini de bu ayın 15'inde inşallah Başbakanımızın da katılımı

 

Yılmaz, bir dizi ziyaret için geldiği Çorum'da Uğur Makine firmasını ziyaret etti. Yılmaz, burada yaptığı konuşmada, savunma sanayinin üreticisi az olması nedeniyle rekabetin çok yoğun olarak yaşandığı bir sektör olmadığını söyledi. Savunma sanayinde ülke güvenliğini sağlayabilmek için savunma sanayinde kendine yeterli olmak gerektiğine dikkat çeken Yılmaz, "Bizim arayışımız bu doğrultuda gidiyor. Türkiye son yıllarda savunma sanayine çok büyük bir yatırım yaptı. Şu anda yaklaşık 600 milyon doların üzerinde bir arge çalışması var.

Bu arge çalışması uzun dönemli bir iştir. uzun soluklu bir yürüyüştür. Bugünden yarına olmaz. Başlanan projeler yaklaşık 8-10 yılda gerçekleştiriliyor. Şuanda kendi helikopterimizi yapıyoruz. Birkaç yıl içerisinde silahlı kuvvetlerimizin envanterine teslim edeceğiz. Kendi gemimizi yaptık ve TSK'ya teslim ettik. Bir kısmı da hala proje aşamasında devam ediyor. Kendi topumuzu yapıyoruz. Kendi silahımızı yapıyoruz. Kendi tankımızın ilk testini de bu ayın 15'inde inşallah Başbakanımızın da katılımıyla Sakarya Arifiye'de yapacağız. Kendi tankımız da 2016-2017 yılı içerisinde silahlı kuvvetlerimizin envanterine girecek." diye konuştu.

Türkiye'nin hem savaş uçağına hem de sivil taşıma uçağı üretmeye ihtiyacı olduğunu ifade eden Bakan Yılmaz, "İnşallah bir teknolojiyi yakalayabilirsek o teknojiyle her ikisini üretebileceğiz. Savaş uçağımızı kendimiz yapalum. Savaş uçağını yapma yeteneğini kazandıktan sonra yolcu uçağını da yaparsınız." ifadelerini kullandı.

Yılmaz, Çorum'un savunma sanayinde hak ettiği yeri alacağına inandığını söyledi.

CİHAN
 
 

 

 

Bu haber toplam 11766 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri