Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yiğit Bulut: Siyasetçilerin Asimilasyonu Kabul Edilemez

01.12.2013 10:41
Başbakanlık Başdanışmanı Bulut, bazı Alman siyasetçilerinin entegrasyonu asimilasyon olarak görmelerinin kabul edilemez olduğunu söyledi.

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) tarafından düzenlenen "2023 Hedef Büyük Türkiye" konulu konferansta konuşan Bulut, Almanya'nın eski içişleri bakanlarından Otto Schilly'nin sözünü anımsatarak, "En iyi entegrasyon asimilasyondur dediler. Şimdi bu kafadan vazgeçeceksin arkadaş, bu kafadan vazgeçeceksin. En iyi entegrasyon asimilasyondur dersen karşında Türkiye Cumhuriyeti devletini bulursun. Son cümle budur. Anlayana bu bile fazla" dedi.

TÜRK-ALMAN İLİŞKİLERİNİ DEĞERLENDİRDİ

Barcelo Otel'de yaklaşık 500 katılımcıya hitap eden Başbakan Başdanışmanı Bulut, hükümetin dış politika hedeflerini anlatırken, Türkiye-Almanya ilişkilerine de değindi.

"ARKANIZDA TÜRKİYE VAR"

Türkiye'nin geçmişte yurtdışında yaşayan Türkleri ihmal ettiğini, ancak bugün artık dünyanın her yerinde yurttaşların haklarına sonuna kadar sahip çıkacak şekilde çalıştıklarını söyleyen Bulut, "Arkanızda eski değil yeni yepyeni bir vizyonu olan, dünyanın süper güçlerinden biri olmayı hedefleyen, 2023'te dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olmayı amaçlayan ve bunun için çalışan bir devlet var" diye konuştu.

"BİZ İSTER GİRER İSTER GİRMEYİZ"

Türkiye'nin Almanya ve AB ile ilişkilerini geliştirmeyi arzu ettiğini ancak eşitlik talep ettiklerini vurgulayan Bulut, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bundan sonra ne olacak? Bundan sonra AB bizi ister alır, ister almaz, biz ister gireriz, ister girmeyiz. AB eğer ileriye dönük bir adım atmak istiyorsa, özellikleAlmanya, Alman imparatorunun gezdiği Osmanlı'yı unutup, bu hayallerden vazgeçip, karşısında güçlü bir Türkiye olduğunu idrak edip adımlar atmak istiyorsa, işbirliği yapmak istiyorsa, eşit şartlarda masaya oturmayı kabul edip diğerlerine de anlatabiliyorsa, gelsinler işbirliği yapmaya. Türkiye Cumhuriyeti devletinin kapıları ardına kadar açıktır. Hala Alman imparatorunun gezdiği Osmanlı'yı hayal ediyorlarsa, hala karşılarında el pençe duran bakanlar bekliyorlarsa, biz Türkiye'ye nasıl olsa istediğimizi yaptırırız diyorlarsa, çok büyük bir hayal kırıklığına hazır olmalılar."

"TÜRKİYE ÇIKTIĞI YOLDAN DÖNMEYECEK"

Türkiye'nin büyük, "emperyal ama emperyalist olmayan" bir ülke olma yolunda ilerlediğini kaydeden Bulut, "Türkiye'ye eskisi gibi bakmasınlar. Manipüle edilebilir, eskisi gibi fikir verilebilir değil. Hayır. Türkiye kendi yolunda gidiyor. Ve siyasi otorite sağlam kaldığı sürece, Allah Sayın Başbakan'a sağlık verdiği sürece, ömür verdiği sürece, güç verdiği sürece Türkiye çıktığı yoldan dönmeyecektir"şeklinde konuştu.

"DOĞU YÜKSELİŞTE"

Toplantıda Türk ve Alman basınından gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Başbakan Başdanışmanı Bulut, dünyada güç dengelerinin hızla değişmekte olduğunu, Avrupa'nın gerilerken, Doğu'nun yükselişe geçtiğini belirterek kendisinin gelecek dönemde "Avrupa'da bahar beklediğini" anlattı.

"AVRUPA'DA BAHAR BEKLİYORUM"

Herkesin Mısır'da, Azerbaycan'da, Kazakistan'da, Orta Asya'da, Orta Afrika'da bahar beklediğine dikkati çeken Bulut, ''Ben Avrupa'da bahar bekliyorum. ÇünküAvrupa'nın tarihine bakarsanız, ne zaman Avrupa'da varlıklar azalmış, devlet yardımları düşmüş, paylaşılacak pasta küçülmüş, Avrupa birbirine girmiş. Dolayısıyla Almanya'nın Kuzey Ren Vestfalya bölgesinde işsizlik resmi olmayan rakamlara göre yüzde 29. Neden? Çünkü AB stratejisine göre Ocaklar kapandığı için. Şimdi bu insanlar sosyal olarak bizim gibi değiller. Anadolu İslam kültüründe biz gideriz evde köyden getirdiğimiz tavuğu yeriz, belirli bir süre daha idare ederiz. Ama Avrupalının kültüründe bu yok. Dolayısıyla bunu çok samimi söylüyorum.Mısır'da Arap baharı beklemiyorum. Ben Almanya'da bahar bekliyorum. Fransa'da bahar bekliyorum. İtalya'da bahar bekliyorum" dedi.

"BEN HAKLI ÇIKTIM"

Gezi olayları sırasında Almanya'ya yönelttiği eleştirilerin hatırlatılması üzerine de Bulut şunları kaydetti:

"Ben Gezi olayları sırasında Lufthansa'nın İstanbul'daki üçüncü havalimanından rahatsız olacağını söyledim. İki gün önce Lufthansa, THY ile işbirliğini sonlandırma kararı aldı. Lufthansa bunu bana açıklayabiliyorsa ben söylediklerimden vazgeçmeye hazırım. Ama bugün 33,5 milyar avroya ihale edilmiş bir havalimanı.Avrupa'da eşi yok. 120 milyon yolcu kapasiteli. Dünyanın en büyük havalimanı. Dolayısıyla dünyanın en büyük havalimanı ile dünyanın en çok noktasına uçanTHY'yi yan yana koyduğunuzda, Frankfurt-Lufthansa ikilisi bundan zorlanmaya başlayacaktır."

Konferansın ardından Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) tarafından düzenlenen Siyaset Akademisi'nin katılımcılarına törenle sertifikaları verildi. Sertifikalar Ak Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk tarafından katılımcılara takdim edildi.

haberler.com

Bu haber toplam 2914 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri