Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yine Çeçen suikasti yine esrarengiz silah

Geçen yıl ekim ve aralık aylarında işlenen iki Çeçen cinayetine bir yenisi eklendi.
İstanbul'da son altı ay içinde öldürülen Çeçenistan uyruklu kişi sayısı üçe çıktı. Türkiye'deki Çeçen mücadele örgütlerinin ikinci ismi olarak bilinen Ali Osaev de, önceki akşam Zeytinburnu'nda susturuculu silahla öldürüldü. Geçen Aralık ayında Ümraniye'de öldürülen İslam Canibekov suikastinde de susturuculu silah kullanılmıştı.
48 yaşındaki Ali Osaev önceki akşam saat 23.00 sıralarında Zeytinburnu Gökalp Mahallesi'ndeki evinin önünde BMW marka bir araçla kendisini takip eden şahıslar tarafından susturuculu tabanca ile vuruldu. Başına isabet eden 3 kurşunla kanlar içinde evinin merdivenlerine düşen Osaev, olay yerinde hayatını kaybetti. Osaev'i öldürenler plakası alınamayan otomobilleriyle olay yerinden kaçtı.


RUS YAPIMI TABANCA ŞÜPHESİ

Ali Osaev'in dericilikle uğraştığı, Çeçenistan'dan Türkiye'ye 2 yıl önce geldiği öğrenildi. Polis, cinayette KGB için üretilmiş 'Silent Pistol' tipi bir silahın kullanılabileceği ihtimali üzerinde duruyor. Silah, bir pistonla sessizleştirilmiş 7.62 mm çapında özel tasarımlı mermi kullanıyor. Aynı silahın 6 Ekim'de Başakşehir'de, 9 Aralık'ta Ümraniye'de işlenen Çeçen cinayetlerinde de kullanılması bu ihtimali güçlendiriyor.

BAĞLANTILAR ARAŞTIRILIYOR

Polis, olayın, geçen Ekim ayında öldürülen Çeçen Albay Gazhi Edilsutanov ile Aralık ayında öldürülen İslam Canibekov cinayetleriyle bağlantılı olabileceği ihtimali üzerinde dururken Osaev'in Çeçenistan için toplanan yardım paralarını zimmetine geçirdiği için öldürülmüş olabileceği de iddia edildi.


Mermiler az rastlanır türden

Çeçenistan'da Ruslara karşı albay rütbesiyle savaşan Gazhi Edilsultanov (57) geçen yıl Ekim ayında Başakşehir'de sokak ortasında kafasına sıkılan iki kurşunla vurularak öldürülmüştü. 11 Aralık 2008'de de Çeçenistan ordusunda görev yapmış İslam Canibekof, Ümraniye'de başından silahla vurularak öldürülmüştü. Saldırganların yakalanması için çalışma başlatan polis, her iki olay yerinde bulunan boş mermi kovanlarının az rastlanır türde olduğuna dikkati çekerek cinayeti işleyen kişilerin aynı kişi veya grubun üyeleri olabileceğini değerlendiriyor
Bu haber toplam 5614 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri