Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

28 Şubat'ı sürdürmek istiyorlar...

04.02.2011 13:43
YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan hakkında soruşturma açılmasını isteyen Sincan Cumhuriyet Başsavcısı’nın kararına ilk tepkiler....

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, üniversitelerde başörtüsü uygulaması kararından dolayı YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan hakkında soruşturma açılmasını isteyen Sincan Cumhuriyet Başsavcısı’nın kararına tepki gösterdi. TBMM’de konuşan Elitaş, Türkiye’nin demokratikleşme yolunda önemli adımlar attığını ancak yargının hala ideolojik tavrından vazgeçmediğini söyledi.

Soruşturma talebine bir tepki de MAZLUMDER’den geldi.

MAZLUMDER Gaziantep Şube Başkanı Abdurrahim Çelik, “Tahrikçi olan YÖK Başkanı Sayın Yusuf Ziya Özcan değil, örtü karşıtlığı yaparak suç duyurusunda bulunan ve ideolojik takıntıları ile kaos üretmeye çalışan mahkemelerdir” dedi.

Başlatılan soruşturmanın ‘hukuki’ değil ‘siyasi’ olduğunu vurgulayan Çelik, “Bütün dünya ülkelerinde özgürlüklere hızla kapı aralanırken, Türkiye’de set çekilme gayreti kabul edilemez bir durumdur. Genç kuşakların öğrenim özgürlüğünü kısıtlamak, gençlerin en temel hakkı olan öğrenim haklarını koruma altına alanları da hedef haline getirmek sivil iradeye karşı çıkmaktır. İlla bir suç aranıyorsa o da; başörtülü öğrencileri derslere almayanların işlediği eğitim özgürlüğünü engelleme suçudur. Anayasa ve uluslararası sözleşmelerde eğitim özgürlüğü, din ve vicdan özgürlüğü ve eşitlik ilkeleri güvence altına alınmışken, hukuksuz yasağı sürdürmek isteyenlerin amacı 28 Şubat’ı devam ettirmektir” diye konuştu.

YÖK Başkanı hakkında soruşturma açılması kararına izin veren Sincan 1`inci Ağır Ceza Mahkemesi’nin daha önce defalarca kamuoyunda ‘tartışma’ meydana getiren kararlara imza attığını vurgulayan Çelik, “Her şey kamuoyunun gözünün önünde cereyan etmektedir.  İsmi skandal olaylarla gündeme gelen Osman Kaçmaz’ın mahkemeye Başkanlık yapıyor olması da ayrıca manidardır” dedi. 

Bu haber toplam 2306 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri