Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

YÖK gidiyor, TYK geliyor

06.11.2012 01:12
Öğrencilerin yıllardır istediği YÖK’ü kaldırma eylemi sonunda gerçek oluyor. YÖK kanunu hazırlanıyor ve YÖK’ün yerine TYK kuruluyor.

YÖK Başkanı Çetinsaya yaptığı basın toplantısında, “Bugün itibariyle yeni yasa yok.gov.tr adresi üzerinden bütün kamuoyu ile paylaşılacak. Yasa önerisi nihai metin olmayıp bütün paydaşların eleştiri, değerlendirme ve tekliflerine açıktır, YÖK Genel Kurulu kamuoyundan gelen tekliflerin ardından son görüşmeyi değerlendirmeyi yapacak ve yasa önerisini yeniden şekillendirecektir.

Yasa önerisini Aralık ayı içerisinde ilgili makamlara teslim etmektir. YÖK; Türkiye Yükseköğretim Kurul adıyla bir planlama ve koordinasyon, denetleme kurumuna dönüşmektedir.

TASLAK İNTERNETTE
Taslak, internet adresinden kamuoyu ile paylaşılıyor

Tek tipliğe son verip çeşitlilik ilkesine farklılaşmalara imkan tanıyan sürece geçmektir, yeni bir yönetim modeline geçmektir, üniversitelerimizde ana bilim dalı başkanından dekanlara senato ve yönetim kurulu üyeliklerine kadar her kademede seçimi öngörüyoruz.

Rektörün yetkileri büyük ölçüde üniversite senatosuna devrediliyor. Bölüm kurullarında başlayacak her aşamada öğrenci temsili önem kazanıyor ve genel olarak idari özerklik ve yetki devri ilkesini benimsedik, büyük ölçüde bugün YÖK'ün önemli yetkileri üniversite senatolarına bırakılmaktadır, ama bunun karşılığında da kalite güvencesi sistem içinde denetim söz konusu olacaktır” dedi. 

Bu haber toplam 17140 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri