Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yolları zirvede kesişmiş

16.05.2011 11:12
Zİrve Katliamı’nı ve Malatya’daki Ergenekon yapılanmasını araştıran İstanbul 13. Ağır Ceza, Ergenekon ve Balyoz sanıklarının Malatya'da seminerler verdiğini belirledi.

Zİrve Katliamı’na zemin hazırlayacak faaliyetleri ve Malatya’daki Ergenekon yapılanmasını araştıran İstanbul 13. Ağır Ceza, bir çok Ergenekon ve Balyoz sanığının kentte çeşitli seminerler verdiğini belirledi.

Zirve Yayınevi katliamı öncesinde Malatya’da 3 Hıristiyan’ın misyonerlik yaptıkları gerekçesiyle öldürüldükleri katliama zemin hazırladığı iddia edilen misyonerlik seminerleri ile Ergenekon yapılanmasını araştıran İstanbul 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi, bazı Ergenekon ve Balyoz sanıklarının da kente seminerler verdiğini belirledi. Ergenekon tutuklusu Fatih Hilmioğlu’nun Malatya İnönü Üniversitesi Rektörlük yaptığı 8 yıl boyunca Ergenekon ve Balyoz sanıkları kenti adeta mesken tutmuş. Bu isimler arasında Balyoz Davası bir numaralı sanığı emekli orgeneral Çetin Doğan’dan Ergenekon’un üst düzey yöneticisi olduğu iddiasıyla yargılanan eski İstanbul Üniversitesi Rektörü Kemal Alemdaroğlu’na, Ergenekon şüphelisi eski Yargıtay Başsavcısı Sabih Kanadoğlu’ndan Ergenekon tutuklusu Tuncay Özkan’da bulunuyor.


8 yılda 139 kişi seminer verdi

Ergenekon davasına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemensi’nin talebi üzerine İnönü Üniversitesi Rektörlüğü, eski rektör Hilmioğlu’nun görevde olduğu 2000-2008 yılları arasında üniversitede kimlerin konferans verdiğinin listesini gönderdi. Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik imzalı cevabi yazıda, 8 yıl içine konferansa çağrılan 139 isim arasında Çetin Doğan, Sabih Kanadoğlu, Tuncay Özkan, Kemal Alemdaroğlu’nun yanı sıra KKTC eski Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Ergenekon sanıkları Mustafa Balbay, Ferit İlsever, Erol Mütercimler, emekli orgeneraller Hurşit Tolon ve Şener Eruygur, ilahiyatçı Şahin Filiz, gazeteci Hulki Cevizoğlu, gibi birçok kişinin adı yer aldı. Malatya’da seminerlere Ergenekon davası sanıkları Ferit İlsever’in 17. Kasım 2006’da ve 10 Aralık 2004’te iki kez, Türkan Saylan’ın 10 Aralık 2004 ve 16 Mart 2005’te iki kez katıldığı bildirildi. 11.04.2005’teki konferansta Balyoz davasının bir numaralı sanığı Çetin Doğan’ın ve  Şener Eruygur’un da konuşma yaptığı kaydedildi. Yargıtay eski Başsavcısı Vural Savaş, Engenekon sanıkları Kemal Alemdaroğlu ile Ferit İlsever de 10 Aralık 2004’teki konferansta bir araya gelerek konuşma yaptıkları belirtildi.

Tolon’dan katliam günü konferans

Sabih Kanadoğlu’nun da 28.07.2006’da konuşmacı olarak üniversiteye davet edildiği görülürken, Hurşit Tolon’un da Zirve Yayınevi katliamının olduğu 18.04.2007’de konferansa konuşmacı olarak katıldığı belirtildi. Mahkemenin, seminerlerde katliama zemin hazırlayacak bir konuşma yapılıp yapılmadığını da mercek altına aldığı öğrenildi. 

STAR

 
Bu haber toplam 1860 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri