Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

YPG'den Kobani açıklaması! IŞİD Türkiye'den mi geldi?

26.06.2015 19:11
YPG Sözcüsü Redur Xalil, Anadolu Ajansı'nın dün servis ettiği haberi kısmen yalanlarken "Ben, IŞİD'liler Türkiye'den 'geldi ya da gelmedi' demedim" açıklaması yaptı.

IŞİD, dün sabaha karşı Kobani'ye sızıp intihar saldırıları gerçekleştirirken IŞİD militanlarının Türkiye üzerinden Kobani'ye geçtikleri iddiasına karşılık Anadolu Ajansı'nın YPG Sözcüsü Redur Xalil'e dayandırdığı haberine kısmen yalanlama geldi. Halil'in "IŞİD'liler Kobani'ye Türkiye'den girmediler" dediğini öne süren AA'nın haberini değerlendiren Redur Halil bugün yaptığı açıklamada "Ben, IŞİD'liler Türkiye'den 'geldi ya da gelmedi' demedim" dedi.

YPG Sözcüsü Redur Xalil, DHA muhabirine yaptığı açıklamada halen IŞİD çeteleri ile çatışmaların sürdüğünü söyledi. Dün yaptığı açıklamanın yanlış yansıtıldığını söyleyen Redur Xelil, "Beni arayan ajanslara IŞİD çeteleri ve bombalı araçların 'Türkiye'den geldi ya da Türkiye'den gelmedi' gibi bir ifadede bulunmadım. Konu ile ilgili soruşturmamız sürüyor. Soruşturmanın sonunda bu konuda net bir şey söyleyebiliriz" dedi.

ANADOLU AJANSI "TÜRKİYE'DEN GİRMEDİLER" DEMECİNİ SERVİS ETMİŞTİ

Anadolu Ajansı, dün yaşanan kanlı saldırıdan sonra Redur Halil'e ait olduğunu iddia ettiği bir açıklama servis etmişti. AA'nın haberinde Halil'in "IŞİD'liler Kobani'ye Türkiye'den girmediler" dediği öne sürülmüştü.

IŞİD'İN İKİNCİ EN BÜYÜK SİVİL KATLİAMI

ŞİD’in saldırısı üzerine Kobani’de Perşembe sabah erken saatlerinde başlayan çatışmaların sürdüğü belirtilirken en az 146 kişinin öldüğü de bildiriliyor.

BBC Türkçe'ye konuşan PYD Kobani Eşbaşkanı Ömer Eluş, kentin farklı yerlerinde çatışmaların sürdüğünü söyledi. Bazı militanların üzerindeki bombaları patlattığını ifade eden Eluş, şöyle konuştu:

"IŞİD Miştenur Hastanesi'nde YPG üyeleri tarafından kıstırılmış durumda. IŞİD, kent merkezinde dört noktada çarpışıyor. Çocuk okulundaki IŞİD'cilerden birisi dışarıya çıkarak YPG üyelerine el bombası attı, sonra üzerindeki bombayı patlatarak kendini imha etti. Artık kendilerini patlatarak imha ediyorlar. Doğu tarafında ise IŞİD üyeleri bir evde saklanmışlar. Dün gece evden, mahallede bulunan 2 sivile kanasla ateş açarak onları katlettiler."

Eluş, IŞİD'in elinde rehineler olması nedeniyle YPG'nin çatışmalarda “hassas” davrandığını belirterek, "IŞİD'in elinde 2'si çocuk ve 2'si kadın olmak üzere toplam 6 sivil rehine var. Bu rehinelerin hangi noktada olduğunu bilmiyoruz. Bugün rehinelerden birinin numarasını aradım ama telefonu açan olmadı. Rehinelerden dolayı operasyonda YPG hassas davranıyor. Onlara bir zarar gelmemesi için dikkat ediyor” dedi.

“BU SABAH YENİ SIZMA GİRİŞİMİ”

Bu arada, grup IŞİD militanının bu sabah kentin güneybatısından kente girmeye çalıştığını da anlatan Eluş, "Örgüt bu sabah Kobani'nin güneybatısında, 30 kilometre uzaklıktaki Şeğler bölgesinden Kobani'ye girmek istedi ama YPG ve koalisyon uçakları müdahale etti” şeklinde konuştu.

 PYD Kobani Eşbaşkanı Ömer Eluş bir grubun güneyden geldiğini kesinleştiğini şu sözlerle anlattı:

"IŞİD üyelerinin nereden Kobani'ye girdikleri konusunda kesin bir şey diyemeyiz ama bir grubun güneyden girdiği kesin. Önce güneyde yer alan Berxbodan köyüne girmişler. Orada görgü tanıkları bize IŞİD'in 8 arabayla köye girdiğini, her arabada 10 kişinin olduğunu ve Kürtçe konuştuklarını söylediler."

Bu arada BBC, Kobani’de dünden farklı olarak kent merkezindeki bazı dükkanların açıldığı, çatışmalar ardından Türkiye sınırına giden bazı Kobanililerin de dün gece evlerine döndüğü bildirildiğini de anlatıyor.

ÖLÜ SAYISI 146'YA YÜKSELDİ

Öte yardan BBC Türkçe'ye konuşan Kobani Kantonu Sağlık Koordinasyonu üyesi Dr. Hikmet Ehmed ölü sayısının 146'ya yükseldiğini belirtti.

Bu haber toplam 1914 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri