Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Oy pusulasındaki 4 parti seçimden çekildi

11.04.2011 18:58
Genç Parti, EDP ve Halkın Yükelişi Partisi (HYP), YSK’ya seçimlerden çekildiğini açıkladı. Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) ise DP ile ittifak yapmak kararı aldı.

Genç Parti ve Halkın Yükelişi Partisi (HYP), YSK’ya seçimlerden çekildiğini açıkladı. Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) ise DP ile ittifak yapmak kararı aldı. Böylece oy pusulasında 21 parti yer alacak. İlk aday listesini ise Türkiye Komünist Partisi YSK’ya bildirdi.

HYP, SEÇİME KATILMAYACAK

Halkın Yükselişi Partisi (HYP), 12 Haziran'da yapılacak 24. Dönem milletvekili seçimlerine katılmama kararı aldı. HYP'den yapılan yazılı açıklamada, partinin yetkili organları tarafından alınan kararın gerekçelerine yer verildi.

Açıklamada, “Mevcut siyasi partiler ve seçim yasalarında fırsat eşitliğinin ve seçim barajının kaldırılmaması sonucu temsilde adalet ilkesinin sağlanamayacağı, bu koşullarda yapılacak bir seçimde halk iradesinin sandığa tam olarak yansımayacağı, dolayısıyla milli iradenin seçim adaletine ve kamu vicdanına uygun olarak tecelli edemeyeceği, sonuçta adaletli seçim yasaları ile oluşacak bir yasama organının, ulusun layık olduğu güven ve mutluluk veren saydam devleti sunacağı umudu muhafaza edilemediği” şeklindeki gerekçelerle seçime katılmama kararı alındığı ifade edildi.

GENÇ PARTİ ÇEKİLDİ

Genç Parti Genel Sekreteri Melek Dingaz, partisinin milletvekili genel seçimlerine katılmayacağını, herhangi bir ittifak ya da oluşum içinde yer almayacağını bildirdi.

Dingaz, yaptığı yazılı açıklamada, şunları kaydetti: “Genç Parti, 12 Haziran'da yapılacak milletvekili genel seçimlerine katılmayacak ve herhangi bir ittifak ya da oluşumun içinde yer almayacaktır.”

SON SEÇİMDE 1 MİLYON OY ALMIŞTI

Genç Parti ilk defa girdiği 3 Kasım 2002 seçimlerinde yüzde 7,24, 22 Temmuz seçimlerinde ise 1 milyon fazla kişinin oyuyla yüzde 3'de kalmıştı.

BTP, DP İLE İTTİFAK YAPACAK

Demokrat Parti (DP), Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) ile seçim ittifakında anlaştı. DP Genel Başkanı Namık Kemal Zeybek'in, ittifak çağrısına BTP'den yanıt geldi. Haydar Baş'ın Genel Başkanlığını yaptığı BTP, DP çatısı altında seçime girmeyi kabul etti.

EDP DE ÇELİLDİ

Genel Başklanlığını Ferdan Ergut'ün yaptığı Eşitlik ve Demokrasi Partisi EDP de seçimlerden çekildi. EDP'nin, BDP'nin bağımsız adaylarını bir çatı altında toplayan platformun adaylarını

desteklemesi bekleniyor.

Bu haber toplam 4144 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri