Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

YSK Döndü Olan İbrahim'e Oldu !

22.04.2011 13:34
YSK, ülkeyi karıştıran, İbrahim Oruç’un ölmesine, birçok kişinin yaralanmasına yol açan veto kararından vazgeçti. Şu an başladığımız noktadayız ama, İbrahim artık yaşamıyor.

BDP’nin desteklediği yedi bağımsız milletvekili adayına yönelik veto kararıyla tartışmalara yol açan YSK, dün yapılan itirazları ele aldı. Sekiz saatlik toplantının ardından belgeleri yeterli bulduğunu açıklayan Kurul, İsa Gürbüz hariç diğer adaylara adaylık vizesi verdi.

Bağımsız adaylar Leyla Zana, Hatip Dicle, Gültan Kışanak, Sebahat Tuncel, Ertuğrul Kürkçü ve Salih Yıldız, önceki gün “hak yoksunluğumuz yok” şeklindeki eksik belgeleri sunup “Bizi kesin bağımsız aday listesine koyun” diye YSK’ya başvurdu. Diğer aday İsa Gürbüz ise mahkemeden belge alamadı. YSK başvuruları değerlendirmek için saat 10.10’da toplandı ve sekiz saat süren toplantı sonunda YSK tarafından veto edilen bu isimlere onay çıktı. Krizin mimarı olan YSK’nın Başkanı Ali Em, kararın oybirliğiyle alındığını açıkladı.

Veto yiyen diğer bağımsız adaylardan Harun Özcan da seçime girme hakkı kazandı. Çanakkale’den bağımsız adaylığını koyan Harun Özcan, 2007 seçimlerinde de Genç Parti’den aday olmuştu. Karabük’te ticari bir anlaşmazlık yüzünden 2 yıl hapis cezasına çarptırılan Harun Özcan’ın davası Yargıtay’da olduğu için YSK başvuruyu kabul etti.

Tuğluk: Keşke yaşanmasaydı

Van bağımsız milletvekili adayı Aysel Tuğluk, kararla ilgili şunları söyledi: “Keşke bunlar hiç yaşanmasaydı, demokrasi adına önemli bir kazanım olduğunu düşünüyorum. Karar infial yaratmıştı, yeni düzeltme herkesi biraz rahatlatacaktır. Karar düzeltilmemiş olsaydı çok daha gergin günler yaşayacaktık. Seçimin meşruiyeti çok tartışmalı olacaktı” dedi.

Göğüste kurşun, başta darbe izi

YSK’nın veto kararını protesto için Diyarbakır’ın Bismil İlçesi’nde yapılan gösteride öldürülen lise öğrencisi Halil İbrahim Oruç’u binlerce kişi defnetti. Oruç’un ön otopsi raporunda göğsünden tabanca kurşunuyla vurulduğu, kafasında darp olduğu belirtildi.

Oruç’un cenazesi Bismil’de tarihi Dicle Köprüsü’nde binlerce kişi tarafından karşılandı. Kent girişinde araçlardan inenlerle birlikte sayıları on binleri bulan kalabalık, Oruç’un cenazesini omuzlara alarak, Sanayi Mezarlığı’na doğru yürüyüşe geçti. Polisin uzaktan izlediği cenaze töreni olaysız sona erdi ve Oruç ilçe mezarlığında toprağa verildi.

Bu arada Oruç’un ön otopsi raporunda kafasında ve vücudunda darp izi bulunduğu kaydedildi. Bu rapor ve Oruç’un vurulduğu yerde bulunan kırık dişi cesedin yerdeyken tekmelendiği iddiasını da güçlendirdi. Olaylara ilişkin idari inceleme başlattığını belirten İçişleri Bakanı Osman Güneş ise, müfettişleri Bismil’e gönderdiklerini söyledi. 

Bu haber toplam 3572 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri