Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

YSK kaosuyla ilgili şok iddia

26.04.2011 14:18
YSK'nın BDP'li adayları veto kararını KCK'nın 15 gün önceden bildiği ileri sürüldü.

Haftalık haber dergisi Aksiyon, son sayısında YSK'nın BDP'lilere yönelik veto kararıyla ilgili ilginç bir iddiaya yer verdi.

Haberde YSK'nın veto kararını, KCK'nın 15 gün önceden bildiği ve buna göre hazırlık yaptığı ileri sürüldü.

Öcalan'ın da yaşanacak olaylar konusunda bilgilendirildiği belirtildi. Haşim Söylemez'in hazırladığı haberde KCK'nın 3 Nisan 2011'de Hakurk Kampı yakınlarında bir toplantı düzenlediği ve hazırlıklarını YSK'nın veto kararından günler önce yaptığı ifade edildi.

KCK'nın birçok eyalet sorumlusunun da hazır bulunduğu toplantıda, seçim ve seçimde takip edilecek stratejiler konuşularak karara bağlandı. Hangi adayın kaç KCK gençlik grubuyla seçim çalışmalarına katılacağı belirlendi. Haberde verilen bilgiye göre Mersin adayı Ertuğrul Kürkçü'nün 15 KCK mensubuyla çalışma yapmasının, alınan kararlardan biri olduğu ileri sürüyor. YSK'nın veto kararı ve sonrasında yaşananlar, Kürtlerin bir kesiminin AK Parti'ye karşı cephe almasına yol açtı.

Bölgeyi iyi tanıyan PKK yanlısı bazı kişilerin verdiği bilgiye göre geçen hafta yaşananlar, durumu BDP/KCK lehine çevirdi. Söz konusu değişim, istihbarat birimlerinin bilgilendirme notlarına ise şöyle geçti: "Örgüt dışında halkta bir seçim heyecanı yoktu. Halk bezmiş durumdaydı. Ama şimdi her şey tersine döndü. Bazı partilerin yerel temsilcileri ile BDP'li yetkililer, YSK'nın veto kararına şaşırmadı. Sadece olay çıkarmak için görev üstlendiler. Partiler sanki bu durumu biliyordu. Örgütün önceki kararlarından da bu durumu tespit etmek mümkün. Doğu ve Güneydoğu, yeni olaylara gebe. Olayların tekrar yaşanması muhtemel."

  
Bu haber toplam 2428 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri