Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yurt dışında oy kullanacaklar için YSK'dan son karar

27.02.2011 18:21
YSK'nin yurt dışında bulunan vatandaşların oy kullanması yönündeki talepleri değerlendirdi. YSK, genel seçimlerde yurt dışında oy kullanmasına teknik alt yapı yetersizliğinden dolayı karşı çıktı.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) yurt dışındaki vatandaşların oy kullanmasına izin vermedi.

YSK'nın açıklamasında şöyle denildi: "2011 yılı içinde yapılacak XXIV. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri'nde, yaklaşan seçim tarihi ve yukarıda belirtilen hususlar birlikte degerlendirildiğinde, yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı seçmenlerin sandıkta veya elektronik oylama yöntemiyle oy kullandırmanın seçim tarihi göz önüne alınarak teknik altyapı hazırlıkların tamamlanabilmesinin süre yönünden olanaksız olduğu görüldü. Son gelen bilgiler ısığında belirsizliklerin devam ettiği, seçim takviminin bu belirsizliklere göre oluşturulamayacağı anlaşıldı. Süre yetersizliği dikkate alındığında, bu seçimler için gümrük kapılarında oy kullanmaları gerektiğine karar verildi."

YSK, 298 sayılı Kanunun 94/A maddesinde yer alan yurt dısı seçmenlerin sandıkta oy kullanma ve elektronik oylama yöntemlerinin ileriki seçimlerde uygulanabilmesi için mevcut komisyonca çalışmalara hemen başlanılmasını da karara bağladı.

Kaynak:
Bu haber toplam 2536 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri