Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yüksekova'daki olayların nedeni seçim anketleriymiş

10.12.2013 11:13
"PKK mezarları tahrip ediliyor" iddiasıyla başlayan ve 2 kişinin ölümüyle sonuçlanan olayların altından anketler çıktı.

Hakkarİ'nin Yüksekova İlçesi'nde "PKK mezarları tahrip ediliyor" yalanıyla başlayan ve iki kişinin ölümüyle sonuçlanan olaylar, dün de devam etti. Ancak Akşam, olayların asıl nedeninin "mezar tahribi" değil, yerel seçim için yapılan anketlerin sonuçları olduğunu ortaya çıkardı.

BDP İLE FARK KAPANMAK ÜZERE

İddiaya göre Hakkari'de AK Parti ile BDP arasındaki puan farkı anketlere yüzde 5 olarak yansıdı. Bu da örgütü kızdırdı. Yerel seçim için yapılan anketlerin sonucunda BDP için kritik olan bazı ilçelerde belediyelerin AK Parti'ye geçtiği görülüyor. BDP'nin kalesi olarak görünen ve 2009 yerel seçimlerinde o zamanki adı DTP olan şimdiki BDP'nin yüzde 80 civarında oy aldığı biliniyor. AK Parti'nin oy oranı ise yüzde 15 civarında. Ancak Başbakan Tayyip Erdoğan, daha önce bu puan farkının giderek düştüğünü ve AK Parti'nin şimdilerde oy oranının yüzde 55'ler civarında olduğunu açıklamıştı. Son anketler de bu durumu doğrular nitelikte.

HAKKARİ'NİN 2 İLÇESİNDE AK PARTİ ÖNDE

Özellikle Hakkari'de AK Parti ile BDP arasındaki puan farkı yüzde 5'e kadar düştü. Bazı yerlerde ise fark yüzde 2. Özellikle Hakkari'nin iki önemli ilçesinde AK Parti'nin önde olduğu konuşuluyor.

İstihbarat birimlerine göre bunun üzerine BDP'nin PKK için kritik bir bölge olan Hakkari'yi kaybetme tehlikesi üzerine örgüt harekete geçti. Artık dağda savaşmak istemeyen PKK şehre inerek çatışma çıkardı. Bazı yöneticilere gönderilen tehdit mektubunda, "Bu seçimler tarihi öneme sahip. Ya bizimle olun ya da evinizde oturun" denildi.

MEZARLARDA TAHRİBAT YOK

Akşam'dan Özgür Tamirak ve Devrim Tosunoğlu, "Tahrip ediliyor" denilen mezarların görüntülerine ulaştı. Hem olayların öncesinde hem de sonrasında çekilen fotoğraflarda mezarlarda herhangi bir tahrip görüntüsüne rastlanmadı. İçişleri Bakanı Muammer Güler de "Hiçbir mezarda tahrip söz konusu değil. Böyle bir bahaneyle insanlar kışkırtıldı" demişti.

ÖRGÜT VUR-KAÇ'I BIRAKTI, ŞEHİRLERE SALDIRACAK

Yüksekova'da iki kişinin ölümüyle başlayan olaylar bir anda bölgeye yayıldı. 25 Kasım'da teslim olan PKK'lı N.Ç. olayların nasıl başlatılacağını güvenlik birimlerine anlattı. İşte o ifadeler:

"PKK artık vur-kaç taktiğiyle savaşmayacak. Şehir merkezlerinde halk savaşları başlatacaklar. İlk saldırılar Şemdinli, Yüksekova, Çukurca ve Hakkari il merkezinde yapılacak. Birçok kadro Rojava'ya gönderildi. Burada metropollerde savaşmayı öğreniyorlar. Rojava özerkliği kazanınca burada savaşan güçler Türkiye'ye gelerek halk savaşını başlatacak. Artık askeri üs bölgelerine saldırmak yok. Toplantıda bize; 'İmralı'daki görüşmelerin neticesini bekliyoruz. Kış üstlenmesine geçin. Çatışmalara hazırlık yapın. Kalekola giden yollar kesilerek eylemler merkezde yapılacak' denildi. Örgüte katılımlar genelde Hakkari, Şırnak, Diyarbakır, Van, Tunceli ve Bitlis illerinden olmakta. Katılımların yaş ortalaması 12 ila 18 yaş arasında. Küçük yaştaki örgüt mensupları temel eğitimini aldıktan sonra Abbas (K) Duran Kalkan tarafından özel olarak kamplarda eğitilmektedir."

'KÜRTLERE AYRI YÖNETİM MANTIKSIZ'

Meclis Çözüm Sürecini Değerlendirme Komisyonu, "Kürt nüfus oranından Kürt isyanlarına, geçici köy korucusu sayısından terör mağdurlarına yapılan ödemeye kadar süreçle ilgili birçok konuda" hazırladığı 450 sayfalık raporunu açıklandı. Türkiye'de Kürt nüfusunun yüzde 12-20 arasında tahmin edildiğinin vurgulandığı raporda, "Kürtler için etnik temele dayalı, coğrafi sınırları belirlenmiş, ayrı bir yönetsel yapının oluşturulması çok da mantıklı görülmemektedir; eşit vatandaşlık temeline dayalı, yerel yönetimlerin güçlendirildiği bir model çözüm için uygun olabilecektir"görüşüne yer verildi.

'SÜREÇ, SEÇİME KURBAN EDİLMEMELİ

BDP-HDP heyeti önceki gün İmralı'da Abdullah Öcalan'ı ziyaret etti. BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, Öcalan'la görüşmelerin ayrıntılarını anlattı. Öcalan'ın Yüksekova'da iki kişinin ölmesine neden olan olaylarda "Paralel devletin parmağı var" dediğini öne süren Buldan, şunları söyledi: "Öcalan, 'Barış süreci seçimlere kurban edilmemelidir. Katliam provokatörlük kokuyor; dolayısıyla içinde paralel devlet, onun parmağı var. Bu tür süreçlerde böyle oyunlar yaşanabilir' dedi. Her barış sürecinde bu tür olayların yaşandığını, bunun karşısında bir duyarlılığın hakim kılınması gerektiğini' belirtti" 

Buldan, Öcalan'ın Yüksekova'daki saldırıdan üzüntü duyduğunu ve halkı provokasyonlara karşı uyardığını da söyledi .ensonhaber

Bu haber toplam 1418 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri