Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yunan Konsolosluğu'nda yasa dışı vize skandalı

10.07.2015 22:48
Yunanistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'nda, yasa dışı olarak vize verildiği ve yolsuzluk yapıldığının tespit edildiği bildirildi.

Yunanistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'nda, yasa dışı olarak vize verildiği ve bazı görevlilerin yolsuzlukyaptığının tespit edildiği bildirildi.

YASA DIŞI VİZE VERİLDİĞİ TESPİT EDİLDİ

Yunan Haber Ajansı AMNA, Atina'dan gönderilen müfettişlerce İstanbul Başkonsolosluğu'nda yapılan denetim sonucunda, 2011-2014 yılları arasında yasa dışı olarak yüzlerce vizenin verildiğinin tespit edildiğini, bazı görevlilerin ise yolsuzluk ve suç içeren faaliyetlere karıştığı konusunda ciddi bulgular elde edildiğini duyurdu.

KONSOLOSLUK BİR SÜREDİR VİZE VERMİYORDU

AMNA haberinde, denetimin tamamlanmasının ardından yolsuzlukla mücadeleden sorumlu Devlet Bakanı Panayotis Nikoludis'in, müfettişlere yolsuzluğa adı karışan konsolosluk görevlileriyle ilgili daha ayrıntılı inceleme yapmaları ve gerekirse mal varlıklarına el koymaları talimatı verdiğini belirtti. İstanbul'daki Yunan Başkonsolosluğu, bir süredir sistemdeki teknik arıza nedeniyle vize vermiyordu.

SORUNUN BİR AN ÖNCE ÇÖZÜLMESİ İSTENDİ

Bu arada, Doğu Makedonya-Trakya Ticaret ve Sanayi Federasyonu (OEPEKAKTH), Yunanistan Dışişleri Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı'na gönderdiği mektupta, İstanbul Başkonsolosluğu'nda vize verme konusunda yaşanan gecikmelerin bayram ve yaz tatillerini Yunanistan'da geçirmek isteyen Türk vatandaşlarının ülkeye gelmelerini engellediğini belirterek, sorunun bir an önce çözülmesini istedi.

BU DURUM ULUSAL VE YEREL EKONOMİYE BÜYÜK ZARAR

OEPEKAKTH, vize işlemlerinin geciktirilmesinin Yunanistan'ın nakit para içincan attığı bir dönemde yaşandığına dikkati çektiği mektubunda, bu durumun ulusal ve yerel ekonomiye büyük zararı olduğunu kaydetti.

Bu haber toplam 1534 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri