Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kaddafi'nin Mısır'a kaçtığı iddia edildi

09.03.2011 15:22
Yunan medyası Kaddafi’nin uçağının Mısır’a kaçtığını iddia etti.

Yunanlı yetkililer, Mısır'a giden bir Libya uçağının Yunan hava sahasından geçtiğini bildirirken, medya bunun Kaddafi'nin uçağı olduğunu öne sürdü.

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı’nden bir yetkili ‘Falcon 900’ model bir jetin Atina’nın FIR hattından geçerek Mısır’a doğru yöneldiğini ve yaklaşık 15 dakika Atina’nın FIR hattında kaldığını söyledi. Ancak Reuters haber ajansına konuşan bakanlık yetkilisi uçağın kime ait olduğuna dair ellerinde bilgi olmadığını da belirtti.

Yunan Hava Kuvvetlerine ait bir kaynak da Libya havayollarına ait uçakta VIP yolcunun bulunmadığını söyledi.

UÇAĞIN KADDAFİ'YE AİT OLDUĞU İDDİA EDİLDİ

Yunan ''in.gr'' haber sitesinde yer alan haberde, Trablus'tan kalkan ve uçuş planında varış noktası olarak Kahire'yi gösteren uçağın, henüz teyit edilmemiş bilgilere göre Libya lideri Muammer Kaddafi'ye ait olduğu kaydedildi.

Haberde, uçağın Girit Adası'nın güneybatısından geçtiği, Atina FIR Hattı içinde ise 15 dakika kadar kaldığı belirtildi.

Yetkili makamların uçağın Falcon tipi olduğunu ve VIP uçuşlar için kullanıldığını ifade ettikleri kaydedilen haberde, uçağın Atina FIR Hattı'ndan geçişinde yolcuları hakkında bilgi vermediği, nitekim uluslararası havacılık kuralları çerçevesinde böyle bir yükümlülüğü bulunmadığı vurgulandı.

'UÇAK DÜN AMMAN'DAYDI'

Haberde, yine teyidi alınmayan bilgilere göre, aynı uçağın dün de Ürdün'ün başkenti Amman kentinde bulunduğu belirtildi.

ntvmsnbc ve Ajanslar

Bu haber toplam 1836 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri