Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

‘Yunanistan Balyoz’a müdahil olmalı’

15.04.2012 08:57
Yunan hukukçular, Balyoz davası iddianamesindeki iddialardan ülkelerinin de zarar gördüğünü söyleyerek davaya müdahil olması gerektiğini söylediler
Yunanistan’ın Balyoz davasında müdahil olarak yer alması gerektiği ileri sürüldü. Yunanistan’da yayımlanan haftalık Paron gazetesinin manşetinden verdiği haberde, adı açıklanmayan “saygın hukuk çevrelerinin” analizi büyük ses getirdi. Gazeteye konuşan analistler, “Yunanistan’ın, sanık sandalyesindekilere atfedilen suç içeren eylemlerden onurunun rencide edilerek zarar gördüğü, kendisine karşı çıkarma teşebbüsü söz konusu olduğu için davaya müdahil olarak faal şekilde katılma ve tüm yasal haklarını saklı tutma hakkına sahip olduğunu” söyledi.
 
Paron gazetesi, Balyoz iddianamesine göre söz konusu planın Yunan milli egemenliğinden şüphe ettiğini ve Avrupa Birliği üyesi bir ülkeye hakaret içerdiğini iddia etti.
 
‘Adalarımızı işgal öngörüyor’
 
Gazete, “hukukçulara” göre Yunanistan’ın Türkiye’deki Balyoz duruşmalarına müdahil olarak katılarak tezlerini güçlendirebileceğini ve suçluların cezaya çarptırılmalarını talep edebileceğini belirtti. “Balyoz planı ülkemize çıkarma, adalarımızı işgal ve çatışma öngörüyordu” ifadesini kullanan gazete, iddianamede “‘Oraj’ ve ‘Suga’ isimli planlarla hava sahası ve kıta sahanlığı konularında Yunanistan’ın taciz edilerek iki ülke ilişkilerinin gerilmesinin öngörüldüğü anlaşılmıştır” denildiğini hatırlattı.
 
Kaynak: HÜRRİYET
Bu haber toplam 1988 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri