Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yunanistan Euro bölgesinden 6 ay daha istedi

19.02.2015 14:33
Yunanistan Euro bölgesinden yardım anlaşmasının 6 ay uzamasını talep etti.

AB ile kurtarma paketi pazarlığı yapan Yunanistan, anlaşmanın 6 ay uzaması için resmen başvuru yaptı. Yunanistan başvuru şartlarında müzakere istedi.

5 GÜN SÜRE VERİLMİŞTİ

Eurogroup maliye bakanları ile Yunanistan arasında Pazartesi günü anlaşma olmadan sona eren toplantının ardından Yunanistan’a kararı için beş gün süre verilmişti.

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ise parlamentoda “Boğun eğmeyeceğiz” derken, Hükümet Sözcüsü Gavriil Sakelaridis, Yunanistan’ın mevcut programı uzatmak için başvuru yapacağını açıklamıştı.

PARA 28 ŞUBAT'TA BİTİYOR

Yunanistan’ın AB’den aldığı para 28 Şubat’ta bitiyor. Eğer AB ile uzlaşma olmazsa bu Yunanistan’ın eurodan çıkmasına yol açabilir, Yunanistan’ı farklı arayışlara zorlayabilir.

AB ile Yunanistan arasındaki müzakerler sürerken, ülkesinde Çipras’a olan destek de artıyor. Son kamuoyu yoklamalarında Çipras'ın oyları yüzde 36’dan yüzde 45.4’e çıktı.

YUNANİSTAN GEÇİCİ BİR ANLAŞMA İSTİYOR

Yunanistan yeni kurtarma programının şartları ve detaylarının görüşüleceği sırada ülkeyi ayakta tutacak geçici yani köprü bir anlaşma istiyor. Varoufakis geçici anlaşmanın 6 aylık olacağını ve bu sürede yeni kurtarma programı için pazarlıkların yapılabileceğini söylüyor. Eurogroup ise Yunanistan’a “Yeni bir program yok, mevcut programı kabul et” diyor.

Bu haber toplam 1454 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri