Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Papandreu'ya başka yol kalmadı

06.11.2011 23:53
Ekonomik kriz Başbakan Yorgo Papandreu'ya başka çıkar yol bırakmadı.

Yunanistan'da, Başbakan Yorgo Papandreu ve ana muhalefet Yeni Demokrasi Partisi (ND) lideri Andonis Samaras'ın, AB'nin yeni yardım paketinin onaylanması için bir 'işbirliği hükümeti' kurulması konusunda anlaştığı bildirildi.

Yunan medyası, Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas'ın daveti üzerine, akşam saatlerinde Cumhurbaşkanlığı konutunda biraraya gelen Papandreu ve Samaras'ın bu konuda atılacak adımlar konusunda ilke anlaşmasına vardığını duyurdu. İki büyük partinin desteğiyle oluşturulacak yeni hükümette muhtemelen Avrupa Merkez Bankası'nın eski Başkan Yardımcısı Lukas Papadimos'un başbakan olacağı belirtilen haberlerde, konuyla ilgili Cumhurbaşkanlığı'ndan yazılı açıklama yapılmasının beklenildiği belirtildi.

Yunanistan erken seçime gidiyor

♦ Oluşturulacak yeni hükümette Papandreu yer almayacak

Yunanistan'da, Başbakan Yorgo Papandreu ve ana muhalefet Yeni Dmokrasi Partisi (ND) lideri Andonis Samaras'ın, hükümetin istifa etmesi ve ülkeyi en kısa zamanda erken seçime götürecek geçici bir hükümet oluşturulması konusunda anlaştığı bildirildi.

Yunanistan Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanlığı konutunda Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas başkanlığında Papandreu ve Samaras'ın katılımıyla gerçekleştirilen üçlü toplantıda, 26 Ekim'de gerçekleştirilen AB zirvesinde Yunan ekonomisiyle ilgili alınan kararları uygulayacak ve ardından da ülkeyi erken seçime götürecek geçici bir hükümet oluşturulması konusunda taraflar arasında anlaşmaya varıldığı bildirildi.

Açıklamada, Yunanistan'ın, 26 Ekim kararlarından kaynaklanan yükümlülüklerini yerine getirmesiyle ilgili gerekli sürenin belirlenmesi için, Papandreu ile Samaras'ın tekrar biraraya gelecekleri belirtildi.

Toplantıda Başbakan Papandreu'nun oluşturulacak yeni hükümette yer almayacağını açıkladığı kaydedilen açıklamada, geçici hükümette kimin başbakan olacağı ve bu konuda izlenecek programın belirlenmesi için tarafların yarın tekrar biraya gelecekleri bildirilirken, Cumhurbaşkanı Papulyas'ın da yarın parlamentoda grubu bulunan tüm siyasi liderlerle bir toplantı gerçekleştireceği ifade edildi. AA
 

Bu haber toplam 1984 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri