Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yunanistan'da şahsa ait adalar satışa çıktı

10.07.2015 15:15
Kreditörlerin öne sürdüğü koşulları referandumla reddeden Yunanistan'da, şahsa ait adalar satışa çıkarılıyor.

Yunanistan'da bugün itibarıyla şahsa ait 17 özel ada satışa çıkmış durumda. Bu sayının önümüzdeki süreçte 120'yi bulması bekleniyor.

Gayrimenkul piyasası uzmanı Julian Walker, Yunanistan'dan satışa çıkan şahsa ait adaları almanın uzun vadede kazançlı bir yatırım olacağını söyledi.

EN PAHALISI OMFORİ ADASI

Yunanistan'da satışa çıkarılan adaların bir kısmına değer biçilemese de en pahalı ada olarak 50 milyon euro'luk değeriyle Omfori Adası öne çıkıyor. Omfori Adası yaklaşık 4,5 kilometrekare büyüklüğünde ve bölgenin en güzel, özel adası olarak biliniyor.

EN BÜYÜK ADA 40 MİLYON EURO

Omfori Adası'ndan sonra sırasıyla en değerli adalar Dulichium, Kuzey Ege, St. Thomas ve Nissos Makri adaları olarak listeleniyor. Dulichium Adası, Yunanistan'da satışa çıkarılan en büyük özel ada olarak dikkati çekiyor. 5,4 kilometrekare büyüklüğündeki adaya biçilen değer ise 40 milyon euro. 4 binden fazla zeytin ağacına sahip adanın, lüks bir otelin yanı sıra marina ve özel villa inşaatına da uygun olduğu belirtiliyor.

YATIRIMCILARIN GÖZDESİ KUZEY EGE ADASI

Uluslararası yatırımcıların en çok ilgi gösterdiği adalardan biri olan Kuzey Ege, Atina'ya yakınlığı ile ön plana çıkıyor.

15 milyon euro değere sahip St. Thomas adası da deniz taksisi ile Atina'ya 45 dakika mesafede bulunuyor. Adanın büyüklüğü 1,2 kilometrekare ve adada 2 köy bulunuyor.

5 BİNDEN FAZLA ADA VAR

Yunanistan'da 5 binden fazla ada bulunuyor ancak bu adaların sadece 227 tanesi iskan edilmiş durumda. Yunanistan Merkez Bankası'nın verilerine göre, Yunanistan'da emlak fiyatları 2007'den bu yana düşüyor ve o tarihten bu yana merkez şehirler ve turistik adalarda bulunan evlerde yaşanan değer kaybı yaklaşık yüzde 30-40'lar düzeyinde.

Bu haber toplam 1546 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri