Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yunanistan'daki skandal Karayılan tanıtımına sert tepki!

30.11.2012 11:42
Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan'da, PKK terör örgütü elebaşısı Murat Karayılan imzalı yayının tanıtımının yapılmasına sert tepki gösterdi.

Dışişleri Bakanlığı , Yunanistan Savunma Bakanlığı'na bağlı savaş müzesinde, PKKterör örgütü elebaşısı Murat Karayılan imzalı yayının tanıtımının yapılmasının terörle mücadele alanında yürütülen işbirliği bakımından son derece talihsiz bir gelişme olduğunu duyurdu.

Bakanlık, Atina'da savaş müzesinde düzenlenen PKK elebaşısı Murat Karayılan imzalı kitap tanıtımı ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, bu olayın Türk - Yunan dostluğunun gelişiminden rahatsızlık duyan bazı çevrelerin halen faal olduğunu göstermesi bakımından endişe verici olduğu belirtildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: "PKK terör örgütü elebaşlarından olup Interpol kırmızı bülteniyle aranan Murat Karayılan'ın imzasını taşıyan, örgüt propagandası niteliğindeki bir yayının 28 Kasım 2012 tarihinde Atina'da tanıtımının yapılması ve bu amaçla Yunanistan Milli Savunma Bakanlığı'na bağlı resmi bir mekan olan Savaş Müzesi'nin kullanılması, terörle mücadele alanında yürütülen işbirliği bakımından son derece talihsiz bir gelişme teşkil etmiştir. Bu olay ayrıca, Türk-Yunan dostluğunun gelişmesinden rahatsızlık duyan bazı çevrelerin halen faal olduğunu göstermesi bakımından da endişe vericidir.

NATO ve AB tarafından terör örgütü olarak tanınan PKK'nın terörizm propagandasının alenen yapılmasına imkan verilmesinin, ilgili NATO ve AB kararları ile terörle mücadele bağlamındaki uluslararası yükümlülüklerle uyumlu olmadığı açıktır. Nitekim Yunanistan Dışişleri Bakanlığı'nca bugün yapılan açıklamada da bu hususa işaret edilmiştir. Sayın Bakanımız 29 Kasım günü Yunanistan Dışişleri Bakanı Avramopulos ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde sözkonusu hadise karşısında tepkimizi dile getirmiş ve duyulan hayal kırıklığını vurgulamıştır.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Sayın Avramopulos, bu hadiseden büyük üzüntü duyduklarını ve açıkça kınadıklarını ifadeyle, Yunanistan Hükümeti'nin buna müsamaha gösterdiğini ima eden basın haberlerinin tamamen asılsız olduğunu bildirmiş ve Türkiye'yle ilişkilere atfettikleri öneme işaret ederek, yapılan soruşturma ışığında sözkonusu etkinliğin düzenlenmesinde rolü bulunduğu anlaşılan Yunanistan Milli Savunma Bakanlığı Savaş Müzesi'ndeki sorumlular hakkında gerekli işlemin yapıldığını belirtmiştir. Yunanistan Dışişleri Bakanlığı açıklamasında da bu husus yer almıştır. Komşumuz ve müttefikimiz olarak dostluğuna önem verdiğimiz Yunanistan'la, son dönemde birçok alanda gelişen işbirliğimizin olumlu bir gündem çerçevesinde ilerletilmesi yönündeki arzumuz devam etmekte olup, bu iradenin karşılıklı olarak sergilenmeye devam edilmesi halinde, ülkelerimiz arasındaki ilişkilerin çok daha ileri bir noktaya taşınabileceğine inanılmaktadır."
 

Bu haber toplam 3002 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri