Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yunanistan'dan sonra İtalya da battı...

08.11.2011 11:34
Avrupa'da kriz üstüne kriz. Yunistan'dan sonra İtalya da çalkantı içinde. Berlusconi'nin istifasının an meselesi.

İtalyan Meclis'inden bugün geçecek bütçe yasası öncesinde Başbakan Silvio Berlusconi'nin istifa edeceğine ait söylentiler daha da arttı.

Başbakan'ın ailesine ait il Foglio gazetesinin genel yayın yönetmeni Giuliano Ferrara da Berlusconi'nin istifasının an meselesi olduğunu açıkladı.
 
Yorumunu internetten yapan Ferrara'ya göre, Berlusconi bugün Meclis'te bütçe yasasını oylamaya sunarken, istifa edeceğini de açıklayacak ve ocak ayında genel seçimlere gidilecek.
 
Ancak Berlusconi, istifa söylentilerinin asılsız olduğunu vurgulayarak, bütçenin oylanması sırasında "Avrupa Birliği ve Avrupa Merkez Bankası'na gönderilen mektubu güven oyuna sunacağını" söyledi. Berlusconi bu oylamada kendisine ihanet edeceklerin yüzünü görmek istediğini de vurguladı.
 
Başbakan Berlusconi'nin istifa edeceği söylentileri Milano borsasının yükselmesine yol açarken, bu haberin yalanlanmasından sonra borsa tekrar düşüşe geçti. Alman ve İtalyan devlet tahvilleri arasındaki farkı temsil eden "spread" de 480 puana ulaşarak rekor kırdı. Merkez sağ içinde oluşan "Üçüncü Kutup" (Terzo Polo) liderleriyse, Berlusconi sonrası olası geçici hükümetin başına gelmesi düşünülen Gianni Letta için olumlu yorumda bulundu. Hristiyan Demokratlar Birliği lideri Pierferdiando Casini, Demokratik Parti ile birlikte Letta'nın liderliğinde bir hükümeti destekleyeceğini söyledi.
 
İTALYA NİYE BATTI?
 
İtalya'nın içinde bulunduğu krizin ayak sesleri yılllar öncesine dayanıyor. Sabah gazetesi ekonomi yazarı Süleyman Yaşar İtalya'nın neden battığını yazdı.. İşte o yazıdan bir bölüm:
 
Yunanistan'ın ardından İtalya da battı. Bu batışın gürültüsü Yunanistan gibi yapılmıyor ama İtalya sahiden battı. Çünkü devlet borcu 2.7 trilyon dolar tutuyor ve milli gelirinin yüzde 120'sini buluyor.
 
İtalya'nın mevcut büyüme hızıyla bu borcu ödemesi mümkün değil. Tam on yıldır büyümüyor İtalyan ekonomisi ve büyümediği için de vergi tabanı genişlemiyor. Bir de bu ekonomik kilitlenmenin üstüne siyasi belirsizlik de eklenince faiz hadleri yükseldiğinden, borcu çevirmek ciddi sorun haline geldi.
 
Dün on yıllık İtalyan tahvillerinin faizi yüzde 6.68'e kadar yükseldi. Bu oran aynı vadeli Alman tahvilleriyle kıyaslandığında yüzde 4.88 daha yüksek oluyor. Böyle yüksek bir faizle yeniden borçlanıp mevcut borcu azaltmak mümkün değil. İşte bu nedenle İtalya battığını nihayet kabul etti ve IMF'nin mali gözetimine girmek zorunda kaldı. 
 
Peki bir zamanlar imalat sanayisine imrenerek bakılan İtalya niye bu hallere düştü? En temel neden şu: İtalya ihracat yapamaz hale geldi. Euro bölgesinde olduğu için gerektiğinde devalüasyon gerçekleştiremedi ve 2000 yılı başlangıç 100 olarak alındığında, reel kur endeksi Haziran 2011'de 137.2 oldu. Anlayacağınız, İtalya'nın ürettiği malları başka ülkeler bugün yüzde 37.2 daha ucuza üretiyor.
 
İşte bu nedenle İtalyanların ünlü Fiat otomobil firması üretiminin yüzde 70'ini Türkiye, Polonya ve Sırbistan'a taşıdı. Ve ABD'de Chrysler firmasını satın aldı. Böylece Fiat toplam hasılatının üçte ikisini İtalya dışındaki fabrikalarından elde etmeye başladı. Firmanın çalışanlarının ancak yüzde 40'ı artık İtalyanlardan oluşuyor. Bunun bir nedeni kurlarsa, bir nedeni de İtalya'da merkezden yapılan ücret pazarlıkları verimliliği dikkate almadığından maliyetleri çoğaltıyor, böylece üretimi İtalya dışına taşımak daha ekonomik oluyor.
 
Bu haber toplam 3162 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri