Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yunanistan'ın son umudu Osmanlı!

27.11.2011 11:08
Yunanistan'daki ekonomik krizle birlikte hazine avcıları mantar gibi çoğalıyor

Yunanlılar özellikle Osmanlı İmparatorluğu döneminden kalma hazinelere umut bağladı. Devlet, son aylarda 50 kişiye hazine arama ruhsatı verirken, 3 binden fazla metal arama cihazı satıldı.

Larisa şehrinin Sikurio ilçesi sakinleri, Osmanlı döneminden kalma "ikinci çeşme hazinesi"ni kazısının bitmesini bekliyor. İlçenin yaşlılarına bakılırsa "Hazine bulunursa Sikurio yeni bir İsviçre gibi olacak"

Yine Larisa'nın Platikambo ilçesinde "bir Türk derebeyi 1881'de Thesalya bölgesinden ayrılmadan küpler dolu altını toprağa gömdüğü" inancı var. Aynı yıllardan kalma bir harita ile yapılan kazılarda 60 yaşındaki bir Yunanlı hazinenin bulunması uğruna evinin yıkılmasına razı oldu. Ancak Türk derebeyinin hazinesi hala bulunamadı.

Kuzey Yunanistan'daki Halkidiki Yarımadası'nın Varvara köyü sakinleri de, rivayete göre 1821'de Yunanlıların Osmanlı'ya karşı ayaklanma başladığında "Türkler alır" korkusuyla bir mağaraya gizledikleri 8 ton altını bulma umuduyla yatıp kalkıyorlar. Varvara sakinleri "Altınları bulursak bütün Yunanistan kurtulur" diyorlar.

Yanya şehrinde de "Ali Paşa'nın Hazinesi"ni bilmeyen yok. Vangelis Dimu adlı 65 yaşındaki Yunan asıllı bir Avustralya vatandaşı, rivayetlere bakılırsa "dört altın madeni ve bankaları" olan Ali Paşa'nın hazinesinin nerede gizlendiğini gösteren bir harita ile bir süre once Yanya şehrine geldi. Büyük harcamalar yaparak kazılar gerçekleştirdi. Ancak sadece su bulundu.

Osmanlı İmparatorluğu'nun son yıllarında Mora Yarımadası'nın en büyük zengini sayılan Kamil Bey'in de hazinesi de yapılan kazılara rağmen hala bulunamadı.

Yine Halkidiki Yaramıdasının Holomonta köyünde 1944-1948 yılları arasındaki iç savaştan kalma altın İngiliz liraları için kazılar yapılıyor. Rivayete göre, Rus uçakları iç savaş sırasında Yunanlı komünistlere yardım amacıyla paraşütle içi İngiliz liraları dolu sandıklar atıyorlardı.

Türk azınlığın yoğun yaşadığı Batı Trakya'nın Şapçı ilçesinde ise "Bulgar hazinesi" için kazılar yapılıyor. Hazine avcıları Şapçı ilçesinin Petrota mevkiinde taştan yapılmış çeşmenin yakınına geldiklerinde metal arama cihazları sürekli sinyal veriyor. Çeşmenin etrafi defalarca kazıldı ama sonuç çıkmadı.

Buna karşı, Mora Yarımadası'ndaki Patras şehrinde Yunanlı bir inşaat işçisi 2 milyoneurodeğerinde bir hazine buldu.

 

Bu haber toplam 6374 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri