Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yunanistan'ın yeni lideri Alexis Tsipras

26.01.2015 17:49
Yunanistan'daki seçimlerde Radikal Sol İttifak yüzde 36,34 ile en çok oyu alan parti oldu. Ateist lider Alexis Tsipras, yemin töreninde İncil'e el basmadı.

Yunanistan'da yapılan erken genel seçimlerde Radikal Sol İttifak'ın lideri Alexis Tsipras oyların yüzde 36,34'ünü alarak birinci sırada yer aldı.

İNCİL'E EL BASMADI

Yunanistan'ın yeni lideri Alexis Tsipras'ın yasalara göre kabineyi kurarken papaz huzurunda İncil'e el basarak yemin etmesi gerekiyordu. Din dahil her türlü kurumu reddeden AB karşıtı partinin koltuğuna oturan Ateist lider Alexis Tsipras, İncil'e el basıp yemin etmedi. Sadece siyasi yeminini etti.

 

 

16 YAŞINDA DİRENİŞİN ÖNDERİ OLDU

Yunanistan'da genel seçimlerde sandıktan birinci sırada çıkan Alexis Tsipras,  henüz 16 yaşında bir lise öğrencisi iken tarihe “Önlük Hareketi” diye geçen öğrenci direnişinin önderleri arasında yer alıyordu.

Tsipras bu öğrenci isyanlarını anlatmak için katıldığı bir televizyon programında 1990’da Miçotakis hükümetinin yanlış kararlar aldığını anlatmıştı.

KENDİNİ HALKA SEVDİRDİ

O dönemlerde televizyonlara çıkıp popülarite kazanan Alexis Tsipras, kendisini halka sevdirdi.

TSİPRAS'IN LİSE AŞKI

Tsipras'ın öğrenci isyan hareketlerinden "Önlük Hareketi"ne liderlik yaptığı lise dönemlerinden süre gelen bir de sevgilisi var. Tsipras'ın lise yıllarından beri aşk yaşadığı Baziana ile 20 yıllık bir ilişkisi var. Çiftin 20 yıllık beraberliğinde iki tane de çocukları oldu.

Bu haber toplam 2978 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri