Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yurt genelinde teröre tepki gösterileri sürüyor

08.09.2015 12:43
PKK'nın Hakkari'de düzenlediği saldırı sonrası yurt genelinde teröre tepki yürüyüşleri gece gündüz demeden devam ediyor.

Türkiye genelinde on binlerce kişi sabah saatlerine kadar terörü lanetlemek için yürüdü. Bazı şehirlerdeki HDP'nin il başkanlıkları önünde tehlikeli gerginlikler yaşandı.

İSTANBUL

İstanbul'un birçok ilçesinde vatandaşlar, Dağlıca'daki terör saldırısını protesto etti.

Türkiye Gençlik Birliği'nin (TGB) çağrısı üzerine Kadıköy Boğa Meydanı'nda toplanan bir grup, ellerinde Türk bayraklarıyla bir süre "Şehitler ölmez, vatan bölünmez", "Hepimiz Mehmet'iz, PKK'ya yeteriz", "Mustafa Kemal'in askerleriyiz" şeklinde slogan attı.

Sosyal medya üzerinden organize olan bazı vatandaşlar da teröre tepki için Silivri Atatürk Meydanı'nda toplandı. İstiklal Marşı okuyan ve şehitler için saygı duruşunda bulunan gruptakiler, terör örgütü aleyhine sloganlar attı.

"JDM Kartal TEAM" adlı modifiye otomobil kulübünün üyeleri ise Kartal Sahili'nde, Türk Bayrağı astıkları araçlarıyla konvoy oluşturarak Kadıköy'e hareket etti. Kadıköy İskelesi'ne ilerleyen gruptakiler, araçlardan inerek bir süre yürüdü. Yürüyüş sırasında terör örgütü aleyhine slogan atan gruptakiler, İstiklal Marşı okuyarak eylemi sonlandırdı.

Galatasaray Lisesi önünde bir araya gelen CHP Gençlik Kolları üyeleri de pankart açıp slogan attı. İstiklal Marşı okuyan gruptakiler, basın açıklamasının ardından güvercin uçurdu.

Zeytinburnu Kaymakamlığı önünde toplanan bir grup ise terör örgütü aleyhine slogan attı.

MANİSA

Manisa'nun Kula ilçesinde sosyal medya aracılığıyla örgütlenen grup, Yunus Emre Kent Meydanı'nda toplandı.

Türk bayrakları taşıyarak slogan atan grup, Yunus Emre, Tabduk Emre ve Şehitlik caddelerinden Ankara-İzmir karayolunun Egemen kavşağına yürümek istedi. Grubu engellemek isteyen polis ve jandarma ekipleri ile kısa süreli gerginlik yaşandı. Daha sonra karayoluna çıkan grup, ulaşımı bir süre aksattı. Grup, yürüyüşü kent meydanında sonlandırdı.

AYDIN

Didim ilçesinde de Didim 75 Gençlik Derneği öncülüğünde "teröre lanet, şehitlere saygı" yürüyüşü düzenlendi.

Didim Merkez Camisi önünden başlayan yürüyüş boyunca sloganlar atıldı. Büyük Türk bayrakları açan grup, "Türkiye'nin başı sağ olsun" yazılı siyah çelenk taşıdı. Didim İlçe Jandarma Komutanlığı önünde, şehitler için saygı duruşunda bulunan vatandaşlar, İstiklal Marşı'nı okuduktan sonra dağıldı.

UŞAK

Uşak'ta motosikletleriyle Cumhuriyet Meydanı'nda buluşan grup, saygı duruşunda bulundu, İstiklal Marşı okudu. Türk bayraklarıyla Uşak Belediyesi önüne kadar sloganlar atarak yürüyen grup, eylemin ardından dağıldı.

ÇORLU'DA TEHLİKELİ GERGİNLİK

Hakkari'nin Dağlıca bölgesindeki terör saldırısı, Tekirdağ'ın Çorlu ilçesinde protesto edildi.

Atatürk Meydanı'nda toplanan yaklaşık 2 bin kişilik grup, ilçede bulunan HDP İl Başkanlığı binasına yürüdü. Parti binasına girmek isteyen gruba polis izin vermedi.

Gruptaki bazı kişiler, yan taraftaki binadan il başkanlığının bulunduğu binaya girdi. Bu sırada, il başkanlığının tabelası sökülerek aşağı atıldı, camları kırıldı.

Bina önüne gelen HDP İl Başkanı Şahbaz Kaya, polislerle tartıştı. Tartışmayı gören kalabalık, Kaya'nın üzerine yürüdü. Kısa süreli arbede sırasında Kaya, polis tarafından ekip otosuna bindirilerek buradan uzaklaştırıldı. Grup, daha sonra Türk bayrağı açıp slogan atarak dağıldı.

ORDU

Sosyal paylaşım sitesi aracılığıyla Fatsa ilçesindeki Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan grup, saygı duruşunda bulundu ve İstiklal Marşı okudu.

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi İlçe Başkanlığına yürüyen grup, "Ne mutlu Türküm diyene", "Şehitler ölmez, vatan bölünmez", "Kahrolsun PKK " ve "Polise uzanan eller kırılsın" sloganları attı.

Grup, parti binasına taşlarla saldırdı. Polisin araya girmesiyle sakinleştirilen grup, parti tabelasının indirilmesi şartıyla eylemlerine son verdi. Polisle fotoğraf çektiren grup, daha sonra dağıldı.

ANTALYA

Antalya Büyükşehir Belediyesi önünde toplanan grup, Türk bayraklarıyla yürüyüşe geçti. "Türk-Kürt kardeştir, PKK kalleştir", "Mustafa Kemal'in askerleriyiz" ve "Şehitler ölmez, vatan bölünmez" sloganları atan grup, Cumhuriyet Meydanı'na kadar yürüdü.

Grup, burada şehitler için saygı duruşunda bulunduktan sonra İstiklal Marşı'nı okudu.

Grup adına basın açıklaması yapan Baran Akkaya, Türk Silahlı Kuvvetlerinin teröre karşı mücadelesinde sonuna kadar haklı olduğunu söyledi.

MANAVGAT

Manavgat ilçesinde Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan yaklaşık bin kişilik grup, Antalya Caddesi'nden yürüyüşe geçti.

Sloganlar atarak, Türk bayraklarıyla yürüyen grup, Antalya Caddesi ve ardından Fehmi Boztepe Caddesi'nden geçerek Çakal Deresi mevkisindeki HDP İlçe Başkanlığına yürüdü. HDP İlçe Başkanlığı önünde önlem alan polis, bariyer kurarak göstericilerin geçişine izin vermedi. Bir süre polise direnen bazı protestocular, bariyeri aşarak parti binasını taşladı.

ALANYA

Alanya ilçesinde sosyal medya aracılığıyla örgütlenen yaklaşık 500 kişilik grup, Atatürk Anıtı'nda toplandı. Sloganlarla Alanya Askerlik Şubesine kadar yürüyen gruptan bazı kişiler, kimliklerini çıkararak askere yazılmak istedi.

ISPARTA

Aralarında Isparta Şehit Aileleri Derneği üyelerinin de bulunduğu grup, Türk bayraklarıyla Halil İbrahim Parlar Caddesi'nden yürüyüşe geçti. "Şehitler ölmez, vatan bölünmez", "Isparta uyuma, şehidine sahip çık" sloganları atarak Mimar Sinan Caddesi'ne ulaşan grup, İstiklal Marşı'nın ardından Kaymakkapı Meydanı'nda toplandı.

MUĞLA

Bodrum Belediye Meydanı'nda toplanan yüzlerce kişi, terörü lanetledi. Türk bayraklarıyla, "Bodrum uyuma, şehidine sahip çık", "Askere uzanan eller kırılsın", "Şehitler ölmez, vatan bölünmez" sloganları atan grup, yolcu minibüsleri ve motosikletleriyle Garnizon Komutanlığı önüne geldi. Gruba yoldan geçen vatandaşlar ve limanda demirli teknelerdekiler de destek verdi. Grup, İstiklal Marşı'nın ardından ilçe merkezinde tur attı ve Belediye Meydanı'nda bir araya geldi.

Muğla'nın Menteşe ilçesindeki Sınırsızlık Meydanı'nda toplanan grup, bir süre slogan attı. Grup, Türk bayrakları ile "Şehitler ölmez, vatan bölünmez", "Ne mutlu Türküm diyene" sloganları atarak İsmet Çatak Caddesi'nden Cumhuriyet Caddesi'ne kadar yürüdü. Grup, daha sonra dağıldı.

KOCAELİ

Kocaeli'de Türkiye Gençlik Birliği (TGB) İl Başkanlığınca Cumhuriyet Parkı'nda düzenlenen eyleme katılanlar, "Şehitler ölmez, vatan bölünmez, hepimiz Mehmetiz, öldürmekle bitmeyiz" sloganları attı. Grup adına açıklama yapan TGB İl Başkanı Furkan Yüce, dün akşam saatlerinde yürekleri yangın yerine çeviren bir haber geldiğini, PKK'nın alçakça pususuyla şehit verildiğini ve uykusuz gece geçirdiklerini söyledi.

Bir süre oturma eylemi yapan grup, basın açıklamasının ardından dağıldı.

BOLU

Kent meydanında bir araya gelen yaklaşık 200 kişilik grup, Türk bayrakları ve Atatürk posterleriyle yürüyüşe başladı. İzzet Baysal Caddesi'nden sloganlar atarak ilerleyen grup, zaman zaman durarak vatandaşları kendilerine katılmaya davet etti. Grup, Bankalar Meydanı'na kadar, "Şehitler ölmez, vatan bölünmez. Hepimiz Mehmetiz, PKK'ya yeteriz. Her Türk asker doğar" sloganları attı. Grup, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından dağıldı.

KARABÜK

Türk bayraklarıyla donatılan otomobillerle konvoy oluşturan vatandaşlar, teröre tepki gösterdi. Atatürk Bulvarı'nda araçlarıyla toplanan vatandaşlar, il merkezinde tur atarak Safranbolu ilçesine geçti. Safranbolu Şehitler Anıtı'nda bir araya gelen grup adına açıklama yapan Sezgin Ergün, Hakkari'de şehit olan askerlere Allah'tan rahmet diledi. Grup, açıklamanın ardından "Şehitler ölmez, vatan bölünmez", "Ya Allah, Bismillah, Allahu Ekber", "Dişe diş, kana kan, intikam intikam" sloganları atarak ilçe merkezinde tur attı.

BARTIN

Hükümet Caddesi Arap Camisi önünde toplanan yaklaşık 500 kişilik grup, Türk bayraklarıyla Kemer Köprü Meydanı'na kadar yürüdü. Çevredeki esnafın alkış, sürücülerin de kornalarıyla destek verdiği yürüyüş esnasında "Şehitler ölmez, vatan bölünmez", "Ne mutlu Türküm diyene", "Bartın uyuma, şehidine sahip çık", "Kahrolsun PKK" sloganları atıldı.

DÜZCE

Akçakoca İlçesinde otomobil ve minibüslerle konvoy oluşturan grup, teröre tepki gösterdi. Çuhallı Meydanı'nda yaklaşık 30 araçla toplanan grup, şehir merkezinde Türk bayraklarıyla tur attı. Grup adına açıklama yapan Volkan Şanlı, şehit ve yaralılar için çok üzüldüklerini belirterek, "Bu tepki şehitlerimiz için az bile ama elimizden bu kadar geldi. Keşke daha fazlasını yapabilsek. Şehitlerimizin ailelerine Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum" dedi. Grup, Türk bayrağını öptükten sonra dağıldı.

KAYSERİ

Forum Kayseri önünde toplanan yaklaşık 3 bin kişi, Kartal Şehitliği'ne kadar sloganlar atarak yürüdü. "Kayseri uyuma, şehidine sahip çık", "Kahrolsun PKK", "Şehitler ölmez, vatan bölünmez" sloganları atan grup, İstiklal Marşı'nın ardından şehitler için dua okudu.

Cumhuriyet Meydanı'na doğru yeniden yürüyüşe geçen grup, HDP İl Başkanlığına gitmek isteyince polis ekiplerince uyarıldı. Anonslara rağmen grubun yürüyüşe devam etmesi üzerine biber gazıyla müdahale edildi. Daha sonra AK Parti İl Başkanlığına yürüyen grup, çeşitli sloganlar atarak dağıldı.

SİVAS

Sivas Ülkü Ocakları ve Alperen Ocakları öncülüğünde kent meydanında bir araya gelen grup, şehitler için saygı duruşunda bulunduktan sonra İstiklal Marşı okudu. Türk bayraklarıyla Cumhuriyet Meydanı'ndan 50. Yıl Kavşağı'na kadar yürüyen gruptakiler, "Şehitler ölmez, vatan bölünmez" sloganları atarak tekrar Cumhuriyet Meydanı'na geldi.

Yürüyüş nedeniyle İstasyon Caddesi, Cumhuriyet Meydanı ve Atatürk Caddesi zaman zaman araç trafiğine kapatıldı. Terör saldırısı, Şarkışla ilçesinde de protesto edildi. Eski hükümet konağının önünde bir araya gelen grup, Kur'an-ı Kerim tilavetinin ardından terör örgütü aleyhine sloganlar atarak, Cumhuriyet Caddesi'ne kadar yürüdü. Grup, daha sonra dağıldı.

KARAMAN

Aktekke Kent Meydanı'nda toplanan yaklaşık 300 kişilik grup, Türk bayraklarıyla Atatürk Anıtı önüne kadar sloganlar atarak yürüdü. Anıtın önünde İstiklal Marşı okuyan grup adına açıklama yapan Übeyit Öğüt, askerlere sahip çıkılması gerektiğini söyledi.

Her alanda vatana sahip çıkılması gerektiğini ifade eden Öğüt, şunları kaydetti: "Vatandaş olarak meydanları boş bırakma. Milliyetçiliğini ön planda tut. Birbirimizle didişmeyi bırakalım. Hangi ırktan, dinden, mezhepten olursak olalım, ortak paydamız vatan olsun. Hepimiz birlik olmalıyız. Hepimiz birbirimize tutunalım, bu vatana da sahip çıkalım."

Grup, açıklama sonrasında dağıldı.

DENİZLİ

Denizli'de sosyal medya aracılığıyla örgütlenen grup, Delikliçınar Meydanı'ndan sloganlarla 11. Motorlu Piyade Tugay Komutanlığına kadar yürüdü. Delikliçınar Meydanı'nda toplanan diğer grup ise "Şehitler ölmez, vatan bölünmez", "Ne mutlu Türküm diyene" sloganları atarak Gazi Bulvarı'nda yürüyüşe başladı.

Gruptaki bazı kişiler, yürüyüş sırasında Candoğan Meydanı yakınlarında bulunan HDP Denizli İl Başkanlığına yöneldi. Çevik kuvvet ekiplerinin kapattığı bölgeye yürümek isteyen gruba polis izin vermedi. Bu sırada kısa süreli arbede yaşandı. Grup, Candoğan Meydanı'nda İstiklal Marşı okuyarak, tekbir getirdi.

Yürüyüşe devam eden grup, valiliğin önünden geri dönerek, yine HDP İl Başkanlığının bulunduğu bölgeye yöneldi. Gruptaki bazı vatandaşlar ile polis, grubun geçişlerini engelledi.

Bu sırada HDP Denizli İl Başkanlığına Türk bayrağı asıldı. Bayrağın asıldığını öğrenen grup yürüyüşüne devam ederek, Lise Caddesi'nden 11. Motorlu Piyade Tugay Komutanlığına kadar yürüdü. Polis ekipleri, HDP İl Başkanlığının bulunduğu binanın bulunduğu sokakta güvenlik önlemi aldı.

AYDIN

Zafer Meydanı'nda toplanan grup, Türk bayraklarıyla Atatürk Kent Meydanı'na kadar yürüdü. "Şehitler ölmez, vatan bölünmez" ve "Hepimiz Mehmetiz, PKK'ya yeteriz" sloganları atan grup adına açıklama yapan Atatürkçü Düşünce Derneği Aydın Şube Başkanı Günver Güneş, Türk milletinin Dağlıca'da şehit olan askerleri kaybetmenin acısını yaşadığını söyledi. Saygı duruşunda bulunan grup, İstiklal Marşı'nı okuduktan sonra dağıldı.

MANİSA

Manisa'da da bazı sivil toplum kuruluşları, terör saldırısını protesto etti. Manolya Meydanı'nda toplanan grup, "Türk-Kürt kardeştir, PKK kalleştir" sloganı attı.

Grup adına açıklama yapan Türkiye Liseliler Birliği İl Başkanı İshak Aykaç, "Uykusuz bir gece geçirdik. Yüreği Mehmetçikle atan milletimiz acı ve öfkeyle doldu. Sabrını ve umudunu kaybetmemeyi iyi bilen halkımız artık isyan noktasındadır. Teröre karşı sabrımız kalmadı. Umudumuzsa milletimizde ve onun bağrından çıkan Mehmetçiğimizdedir. Emperyalizm destekli bölücü teröre karşı, kararımız kesindir. Teröre karşı titrek tavır olmaz" diye konuştu. Grup, açıklamanın ardından dağıldı.

SOMA

Manisa'nın Soma ilçesinde de "şehitlerimizi anma ve teröre lanet yürüyüşü" düzenlendi. Beşyol mevkisinde başlayan yürüyüşe sivil toplum kuruluşları ve siyasi partilerin temsilcileri de katıldı. Türk bayrakları taşıyarak slogan atan grup, Cengiz Topel Meydanı'na kadar yürüdü. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından basın açıklaması yapan grup, daha sonra dağıldı.

İZMİR

Ödemiş ilçesinde Salı Pazarı'nın bulunduğu pazar yerinde toplanan grup sloganlar eşliğinde Atatürk Anıtı'na kadar yürüdü. Grup adına basın açıklaması yapan Hüseyin Kurt, şunları kaydetti:

"Sözün bittiği noktadayız fakat öfkeyle hareket etmek yerine sağduyulu ve akılcı davranıp, terörü yenmek ve toplumumuzu bölüp, bizi birbirimize düşürmelerine engel olacak her türlü politikayı üretmek zorundayız."

Grup, açıklamanın ardından dağıldı.

BALIKESİR

Balıkesir'deki Ali Hikmet Paşa Meydanı'nda toplanan grup, saldırıda şehit olan 16 asker için Atatürk Anıtı'na yürüdü. Grup, Anafartalar, Kızılay, Hükümet ve Milli Kuvvetler Caddesi'nden geçerek yeniden aynı meydana geldi.

Bir süre terör örgütü PKK aleyhine sloganlar atan grup, ikinci kez Anafartalar ve Kızılay Caddesi'nden geçerek Atatürk Anıtı'na ulaştı. Grup, saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı'nı okuyarak dağıldı.

Bu arada, Türkiye İstatistik Kurumu önünde toplanan sivil toplum kuruluşu üyeleri de saldırıyla ilgili basın açıklaması yaptı. Bandırma ilçesinde sosyal medya aracılığıyla organize olan çok sayıda kişi, Cumhuriyet Meydanı'nda "Şehitler ölmez, vatan bölünmez" sloganları atarak saldırıyı protesto etti.

BURSA

İnegöl ilçesinde belediye binası önünde toplanan yaklaşık bin kişilik grup, Türk bayraklarıyla Atatürk Anıtı önüne kadar sloganlar atarak yürüdü. Anıtın önünde İstiklal Marşı ve dua okuyan grup, daha sonra dağıldı. Bu arada, Kent Meydanı'nda toplanan grup, HDP Bursa İl Başkanlığı önüne kadar yürüyerek, Türk bayrağı açtı.

KÜTAHYA

Kütahya'da Türk bayraklarıyla Atatürk Bulvarı'nda bir araya gelen grup, yolu ulaşıma kapatarak Zafer Meydanı'na kadar yürüdü. Kütahyasporlu futbolcularının da katıldığı yürüyüşte, protestocu grup slogan atarak terörü lanetledi. Bu sırada terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın fotoğrafının bulunduğu bez parçası yakıldı. Grup, İstiklal Marşı'nın ardından dağıldı.

Tavşanlı ilçesinde de terör örgütünün saldırısı protesto edildi, Emet ilçesinde şehitler için gıyabi cenaze namazı kılındı.

YALOVA

Yalova Uğur Mumcu Kültür Merkezinin önünde toplanan grup, "Şehitler ölmez, vatan bölünmez", "Kahrolsun PKK" sloganlarıyla Donanma mevkisine kadar yürüdü. Polisin güvenlik önlemleri aldığı yürüyüş, olaysız sona erdi.

ÇANAKKALE

İskele Meydanı'nda bir araya gelen, Türk bayrakları taşıyan grup, "Şehitler ölmez, vatan bölünmez", "Ne mutlu Türküm diye", "Mustafa Kemal'in askerleriyiz", "Her Türk asker doğar", "Vatan sana canım fena", "Kahrolsun PKK" sloganları attı. Zaman zaman "10. Yıl Marşı"nın çalındığı protesto sırasında, bazı sürücüler de araçlarıyla şehirde tur attı, korna çalarak, gruptakilere destek oldu. Gruptakiler, saygı duruşunda bulunup, İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından yürüdü. Grup, daha sonra sessizce dağıldı.

EDİRNE

Edirne'de, Şükrü Paşa İlkokulu önünde toplanan, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile vatandaşlar, terör örgütü aleyhine slogan atarak Atatürk Anıtı'na kadar yürüdü. Burada saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu ve dua edildi. Grup dağılırken HDP İl Başkanlığına yürümek isteyenler polis tarafından engellendi. Polis, bir süre parti binası önünde güvenlik önlemi aldı.

KIRKLARELİ

Terör saldırısı, Kırklareli'nin Pınarhisar ilçesine bağlı Kaynarca beldesinde de protesto edildi. Belediye binası önünde ellerinde bayraklarla toplanan grup, "Şehitler ölmez, vatan bölünmez", Kaynarca şehidine sahip çık" şeklinde sloganlar atarak Cumhuriyet Meydanı'na yürüdü. Şehitler için saygı duruşunda bulunan grup, daha sonra İstiklal Marşı okudu.

Burada grup adına basın açıklamasını okuyan Eğitim-Sen Kırklareli Şube Başkanı Ramazan Övünç, silah ve savaşın konuşulduğu yerde barış, demokrasi ve özgürlükten söz edilemeyeceğini söyledi. Türkiye'nin zor bir süreçten geçtiğini belirten Övünç, savaş çığırtkanlarına karşı sonuna kadar mücadele edeceklerini vurguladı. Grup basın açıklamasının ardından dağıldı.

TEKİRDAĞ

Tekirdağ'da da sosyal medya üzerinden haberleşen vatandaşlar, Tuğlalı Park'ta bir araya geldi. Ellerinde Türk bayrakları ve çeşitli dövizler taşıyan yaklaşık 2 bin kişi, Hükümet ve Muratlı caddelerinde sloganlar atarak yürüdü. Çanakkale Şehitler Abidesi önüne gelen grup, burada saygı duruşunda bulundu ve İstiklal Marşı okundu. Daha sonra Tekirdağ Askerlik Şubesi önüne gelen gruptakiler, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi'ni okudu ve sessizce dağıldı.

Öte yandan kentte toplanan yaklaşık 200 motosikletli "teröre lanet" konvoyu düzenledi.

Bu haber toplam 1812 defa okunmuştur
nerde
muhammed
Yazınızda, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yer almaktadır. Bu nedenle yayınlanmamıştır.
08 Eylül 2015 Salı 17:46
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri