Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Nakil yüz kime benzeyecek

22.01.2012 20:57
Prof. Dr. Ömer Özkan: Ameliyat öncesi hep bahsediyorduk, 'Ne ona benzeyecek, ne kendi yüzü olacak' diye, ama öyle değil. Bir miktar benzeyecek

Türkiye'de ilk kez yüz nakli yapılan Uğur Acar, bugün kısa süreyle uyandırıldı. Acar, doktorlarına işaretle iyi olduğunu söyledi.

Akdeniz Üniversitesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Uşak'ta beyin ölümü gerçekleşen Ahmet Kaya'dan alınan yüzün nakledildiği 19 yaşındaki Uğur Acar'ı bugün kısa süreyle uyandırdıklarını ifade etti. Özkan, Uğur'a nasıl olduğunu sorduğunu, onunda işaretle iyi olduğunu anlattığını vurguladı.

Uğur'u yarına kadar uyutacaklarını belirten Özkan, hastanın istediği an aynaya bakabileceğini söyledi. Hastanın yüzünde şişlik olduğunu anlatan Özkan, ''Uyandırdık, az önce konuştuk. İşaretle iyi olduğunu ifade etti'' dedi.

Dünyada 15 yüz nakli yapıldığını, ancak bunun 7 ya da 8 tanesinin tam yüz nakli olduğunu belirten Özkan, yüz nakli için aylardır hazırlanmalarına rağmen nakil anı farklı duygular yaşadığını söyledi.

Uğur Acar'a tam yüz nakli yaptıklarına işaret eden Özkan, şöyle konuştu:

''Hastamıza o kadar güzel oldu ki istim üzerinde hissettik kendimizi. Allah korusun bir problem olmasın. O anda, yüzü alıp da hastaya koyduğunuz anda ölçülerin bu kadar uyması çok güzeldi. Bir insanda farklı bir şey yaratıyorsunuz. Estetik ameliyatlarda biz değiştiririz, ama bu böyle bir şey değilmiş. O anda, bu kadar hazırlıklı olduğum halde fantastik bir duyguydu. Donörün yüzüne bir miktar benzer, öyle hissettim. Ameliyat öncesi hep bahsediyorduk, 'Ne ona benzeyecek, ne kendi yüzü olacak' diye, ama öyle değil. Bir miktar benzeyecek. Kesinlikle bire bir olmayacak, ama benzeyecek.''

"ÖMER HOCA ARTIK ÖLÜMSÜZ İSİMLER ARASINA GİRDİ"
Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe, Türkiye'nin ilk yüz nakli ile iki kol naklini gerçekleştiren Prof. Dr. Ömer Özkan'ın tıp literatürünün ölümsüz isimleri arasında yer alacağını söyledi.

Kurtcephe, Akdeniz Üniversitesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan başkanlığındaki ekibin, marifetli ve becerili insanlardan oluştuğunu söyledi.

Özkan'ın daha önce çift kol nakli ile dünyanın ilk rahim naklini gerçekleştirdiğini belirten Kurtcephe, ''Ömer hoca bu milletin iftihar edeceği bir evladı. Allah ona özel yetenek vermiş. Herkese nasip olmaz. Burada birbirine inanmış insanlar var. Çok sayıda meslektaş, iki eş, onların birbirine katkıları, diğer ekipteki herkesin bu işe gönül vermesi, fedakarca çalışmaları bu başarıyı getiriyor'' dedi.

Rektörlük görevine geldiği ilk gün Ömer Özkan'ın ''Bana güvenin'' dediğini belirten Kurtcephe, ''Bu inanmışlığın getirdiği bir başarı. Ömer hocam artık tıp literatürünün ölümsüz isimleri arasına girdi. Meslektaşlarım asırlarca Ömer hocanın başarılarını yazacaklar'' diye konuştu.

Prensip olarak doktorları ameliyat sırasında aramadığını belirten Kurtcephe, yüz nakli sırasında çok heyecanlandığını söyledi. Nakil başladığında kendisini saran heyecanı daha sonra tutamadığını vurgulayan Kurtcephe, ''Heyecandan dayanamayarak Ömer hocayı aradım. 'Nasıl gidiyor Ömer, herşey yolunda mı?' diye sordum. 'Hocam devam ediyor, herşey yolunda gidiyor' dedi'' dedi.

Her ne kadar dünyanın değişik yerlerinde daha önce yapıldıysa da yüz naklinin gündemi çok işgal eden bir konu olduğunu vurgulayan Kurtcephe, ekibin bu işi başaracağına yürekten inandığını ve hiçbir şüphe duymadığını vurguladı.

Yüz nakli ve iki kol naklinin sevindirici olduğunu dile getiren Kurtcephe, ''Bunlar bize Türk milleti olarak herşeyi yapabileceğimize dair umut veriyor. Milletimiz için yüksek moral oluyor. Sokaktaki vatandaşın da kendisine güveni artıyor'' diye konuştu.

Bu haber toplam 5332 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri