Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Tüm uzuvlar da geri alındı

27.02.2012 14:04
Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesinde çift kol ve çift bacak nakli yapılan, dün sol bacağı alınan Şevket Çavdar'ın nakledilen diğer uzuvları da alındı.

Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Tıp Fakültesinde çift kol ve çift bacak nakli yapılan, dün sol bacağı alınan Şevket Çavdar'ın nakledilen diğer uzuvları da alındı.

Alınan bilgiye göre, vücudun kalp dolaşım ve kan sisteminin nakledilen uzuvları idame ettirememesi nedeniyle operasyon yapılarak iki kol ve sağ bacak da alındı.

Çavdar'ın tedavisinin yoğun bakımda sürdüğü bildirildi.

Öte yandan, yüz nakli olan Cengiz Gül'ün de sağlık durumunun iyi olduğu ve yarın uyandırılmasının planlandığı belirtildi.

HACETTEPE'DEN AÇIKLAMA 

Hacettepe Üniversitesi: ''Kalp-damar ve kan sisteminin hastamıza nakledilen dokuların idamesini sağlayamaması nedeni ile sol bacak alındı; sorunlara metabolik komplikasyonların da eklenmesi üzerine nakledilen ekstremitelerin kademeli olarak alınmasına karar verilmiştir''
 
-''Aile bilgilendirilerek ekstremiteler alınmıştır, hastamız ameliyathane yoğun bakımında izlenmektedir. Kritik dönem devam etmektedir''
 
Hacettepe Üniversitesi (HÜ), iki kol ve iki bacak nakli yapılan Şevket Çavdar'ın nakil ameliyatının başarılı geçtiğini, ancak ilerleyen süreçte kalp-damar ve kan sisteminin nakledilen dokuların idamesini sağlayamadığından sol bacağın, ardından metabolik komplikasyonların ortaya çıkması üzerine uzuvların aile bilgisi dahilinde alındığını bildirdi.
 
Dün sol bacağı bugün de diğer uzuvları alınan Şevket Çavdar'ın sağlık durumuna ilişkin üniversiteden yapılan yazılı açıklamada, şunlar kaydedildi:
 
''İki kol ve iki bacak nakli yapılan hastamızın ameliyatı daha önce basın toplantımızda bildirdiğimiz gibi başarılı geçmiş, ancak daha sonraki açıklamamızda da belirtildiği üzere, hastanın kalp-damar ve kan sisteminin hastamıza nakledilen dokuların idamesini sağlayamaması nedeni ile sol bacak ameliyat sonrası birinci günde bilimsel kurulun kararı ve ailenin onayı ile alınmıştı.
 
Devam eden süreçte dokuların idamesi kısmen sağlanmış, ancak bu sorunlara metabolik komplikasyonların da eklenmesi üzerine bilimsel kurulumuz toplanmış ve hastanın nakledilen ekstremitelerin bu sorunların çözülmesi için kademeli olarak alınmasına karar verilmiştir. Aile bilgilendirilerek ekstremiteler alınmıştır. Hastamız, ameliyathane yoğun bakımında izlenmektedir. Kritik dönem devam etmektedir.''
 
Açıklamada, yüz nakli gerçekleştirilen Cengiz Gül'ün de sorunsuz olarak izlendiği, hafta içi uyandırılmasının planlandığı ifade edildi.
 
AİLE ÜZGÜN
 
Dün sol bacağı, bugün de diğer uzuvları alınan Şevket Çavdar'ın üvey ağabeyi Osman Gündoğan: ''Dün saat 23.00'e kadar her şey iyiydi, sonra her şey tersine döndü''
 
Dün sol bacağı, bugün ise diğer uzuvları alınan nakil hastası Şevket Çavdar'ın ailesi, operasyonun başarısız olmasından dolayı üzüntü yaşıyor.
 
Hastanede Çavdar'ın sağlık durumunu takip eden aile bireyleri, hastalarının bir an önce yoğun bakımdan çıkmasını ümit ettiklerini belirtti.
 
Şevket Çavdar'ın ağabeyi Hüseyin Çavdar, kardeşinin eski sağlığına kavuşacağı yönünde umutlu olduklarını, ancak uzuvların alınmasından dolayı büyük üzüntü yaşadıklarını söyledi.
 
Doktorların kendilerine, kardeşinin kalbinin yetersiz olduğunu ve çalışmadığını, yüksek tansiyon sorunu bulunduğunu belirterek, hastanın hayatını riske atmamak için uzuvları almak zorunda olduklarını dile getirdiklerini anlattı.
 
Hüseyin Çavdar, ''Doktorlar çok üzgün, temennimiz kardeşimin buradan sağ salim çıkmasıdır'' diye konuştu. Ağabey Çavdar, annelerinin henüz durumdan haberdar olmadığını ifade etti.
 
Üvey ağabey Osman Gündoğan da ''Doktorları, Şevket'in sağlık durumunun iyi olduğunu söylediler. Herhangi bir hayati tehlikesi yokmuş. Üzüldük, elimizden bir şey gelmiyor, bekliyoruz. Dün saat 23.00'e kadar her şey iyiydi, sonra her şey tersine döndü'' dedi.
 
Osman Gündoğan, Çavdar'ın yoğun bakımdaki tedavisinin sürdüğünü ifade etti.
Bu haber toplam 4348 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri